خانه / دسته‌بندی نشده / پشت پرده دعوای شبکه های ماهواره ای فارسی زبان چیست؟

پشت پرده دعوای شبکه های ماهواره ای فارسی زبان چیست؟

پشت پرده دعوای شبکه های ماهواره ای فارسی زبان چیست؟

|پشت پرده دعوای شبکه های ماهواره ای فارسی زبان چیست؟ از اس پی سیتی|

پشت پرده دعوای شبکه های ماهواره ای فارسی زبان چیست؟ انگیزه کارمندان جدید ایران اینترنشنال در پول خلاصه می مي شود که البته این گزاره به تایید مهاجران و همچنين کارمندان سابق این شبکه شامل میثم بهروش و همچنين.

– انگیزه کارمندان جدید ایران اینترنشنال در پول خلاصه می مي شود که البته این گزاره به تایید مهاجران و همچنين کارمندان سابق این شبکه شامل میثم بهروش و همچنين.

نیز رسیده است.

به نقل از تيم وبگردی باشگاه خبرنگاران جوون”، مدتی است شبکه ایران اینترنشنال تلاشش برای استخدام چهره های رسانه ای را آغاز کرده.

مزدک میرزایی، معروف ترین چهره ای است که به استخدام این شبکه دخل و درآمد.

البته تلاش های مدیران این رسانه صرفا به جذب نیرو های داخل ایران محدود نشده و همچنين سراغ چهره هایی رفتند که سا ل هاست در شبکه های معاند فارسی زبان فعالیت می کنند.

یکی از مطرح ترین این اشخاص مهدی پرپنچی است که همین چند روز قبل خبر پیوستنش به ایران اینترنشنال رسانه ای شد.

پرپنچی که سابقه حضور در بی بی سی فارسی، صدای آمریکا و همچنين رادیو فردا را دارد این سری به عنوان مدیر قسمت و بخش آمریکای شبکه ایران اینترنشنال معرفی شد.

به گفته کارشناسان رسانه، این تغییر شغلی، نوک کوه یخی است که بین شبکه های فارسی زبان ماهواره دشمنی ایجاد کرده است.

حالا مسأله اینجاست که شبکه جديد و تو و تازه تاسیسی مثل ایران اینترنشنال چگونه نیرو های شبکه های دیگر را استخدام می کند؟ شرایط شغلی در این شبکه ها چگونه است که موجب سیل مهاجرت به ایران اینترنشنال شده؟ پشت پرده این شبکه کیست و همچنين چگونه و چطوري در مدت کوتاهی این گونه پیشرفت کرده؟ این سؤالات به همراه چند پرسش دیگر، نکاتی است که در نقل از به پاسخ آن هم ها پرداخته ایم.

همه چیز از آخرین روز تابستان ۹۷ شروع شد.

روزی که گروهی ترورریستی در حین رژه ارتش به شهروندان و مردم شهر حمله کردند و همچنين تعدادی از هموطنانمان را به شهات رساندند.

ما داغدار عزیزانمان بودیم و همچنين به این فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می کردیم که بعد از نابودی داعش خود خوانده کدام گروهک چنین حمله ای را علیه شهروندان و مردم شهر ایران تدارک دیده که ناگهان الاحوازی اعلام کرد که حمله به شهروندان و مردم شهر بی گناه توسط آن هم ها رخ داده.

کمی بعد از این اعتراف تروریستی، سخنگوی این تيم با یک شبکه فارسی زبان ماهواره ای مصاحبه کرد، ولي بايد توجه داشت اسم این شبکه نه تنها برای شهروندان و مردم شهر کشورمان بلکه برای همه فارسی زبانان جهان ناآشنا بود؛ ایران اینترنشنال شبکه ای که حیاتش را قبل از انتخابات ۹۶ آغاز کرده بود، ولي بايد توجه داشت مخاطب چندانی نداشت و همچنين تقریبا فراموش شده بود.

در واقع حیات مجدد این شبکه با یک عملیات تروریستی شروع شد و همچنين طی یک برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی دقیق زودتر از بی بی سی، صدای آمریکا و همچنين.

با این تيم تروریستی ارتباط برقرار کرد.

خیلی زود مشخص شد ریشه حمله ای که در امن ترین کشور خاورمیانه گرفته شده نه به داعش خود خوانده برمی گشت، نه گروهک هایی مثل پژاک و همچنين.

بلکه عربستان سعودی جایی است که الاحوازی از آن هم تغذیه می مي شود.

قاتل خاشقچی؛ صاحب شبکه مردن و مرگ عجیب جمال خاشقچی، روزنامه نگار معروف عربستانی که ده روز بعد از این حمله رخ داد و همچنين مثل بمب در همه جهان صدا کرد، وجهه دیگری به پرونده این شبکه فارسی زبان داد.

البته در ظاهر ماجرای سلاخی خاشقچی، حمله تروریستی به اهواز و همچنين جهش اعتباری یک شبکه فارسی زبان ارتباطی به هم نداشتند، ولي بايد توجه داشت یک توییت ساده از روزنامه نگار ایرانی گاردین مثل نخ تسبیح همه این ها را در طول یکدیگر قرار داد.

سعید کمالی دهقان حدود یک ماه بعد از ترور جمال خاشقچی در توییتر خود نوشت: می توانم تایید کنم که جمال خاشقچی به این دلیل کشته شد که (۴ مهر) با من تلفنی از استانبول صبح ۲۶ سپتامبر (۴ مهرماه) صحبت و همچنين افشا کرد تلویزیون ایران اینترنشنال توسط محمد بن سلمان و همچنين سعود القحطانی تامین مالی می مي شود .

حالا دیگر همه چیز مشخص شده بود.

سکان تيم الاحوازی و همچنين ایران اینترنشنال در دست یک فرد يا شخص بود و همچنين در صورتي که کمی به حکومت سعودی بدبین باشیم، احتمالا باید به این فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کنیم که کل حمله الاحوازی برای ظهور مجدد ایران اینترنشنال بوده چرا که هیچ شروعی مثل مصاحبه اختصاصی با سخنگوی یک تيم تروریستی نمی توانسته بود باعث شناخته شدن و شهرت این شبکه مي شود.

مدتی بعد از آن هم توییت، کمالی دهقان در یک نقل از مفصل در گاردین از پشت پرده بودجه و همچنين منشا دخل و درآمد این شبکه پرده برداشت و همچنين اثبات کرد ایران اینترنشنال چیزی جز رسانه جدید محمد بن سلمان، ولیعهد جدید سعودی علیه ایران نیست.

در نقل از گاردین آمده شبکه تلویزیونی فارسی زبان ایران اینترنشنال که در لندن افتتاح شده، از طریق یک کمپانی خارجی حمایت مالی می مي شود که رییس آن هم روابط نزدیکی با محمد بن سلمان، دارد.

بسیاری از ۱۰۰ پرسنل این شبکه حقوق سخاوتمندانه ای دریافت می کنند که حدود دو برابر دیگر رقبای رسانه ای است، ولي بايد توجه داشت همواره از اعلام منبع حمایت مالی خود طفره رفته اند.

اعضای جدید شبکه چند روز قبل اعلام شد مهدی پرپنچی، مدیر پیشین رادیو فردا و همچنين کارمند سابق بی بی سی فارسی به عنوان مدیر دفتر واشنگتن شبکه ایران اینترنشنال استخدام شده است.

در ظاهر کوچ این روزنامه نگار ساکن واشنگتن از یک شبکه فارسی زبان ماهواره ای به شبکه دیگر اتفاق بزرگی نیست، ولي بايد توجه داشت مسائل پشت پرده این جابه جایی شغلی موجب شده که کارشناسان رسانه از آن هم به عنوان نوک کوه یخ یاد کنند.

کوه یخی که نشان می دهد شبکه فارسی زبان سعودی ها در حال اغوا و همچنين به اصطلاح دزدي نیرو های سایر شبکه های فارسی زبان است.

نقطه قابل توجه این مهاجرت ها انگیزه جذاب و جالب کارمندان جدید ایران اینترنشنال است.

در میان مدیران ارشد ایران اینترنشنال، هیچ شخص معتبری مشغول به کار نیست.

از طرفی یک شبکه جديد و تو و تازه تاسیس با مخاطبان کم به لحاظ اعتباری به هیچ وجه قابل قیاس با بی بی سی نیست و همچنين مزیت نسبی سرگرمی محوری را هم در مقابل من وتو ندارد.

پس انگیزه مهاجران چیزی جز پول نیست! حقوق به ارزش ۱۶۶ میلیون تومان در ماه!انگیزه کارمندان جدید ایران اینترنشنال در پول خلاصه می مي شود که البته این گزاره به تایید مهاجران و همچنين کارمندان سابق این شبکه شامل میثم بهروش و همچنين.

نیز رسیده است.

بهروش که در روز های اخیر مدام از فساد مالی در ایران اینترنشنال می گوید، در توییتر خودش پیشنهاد های رسانه سعودی ها به کارمندان سایر شبکه ها را این گونه شرح داده: مثلا برای کسی که بعد از یک دهه کار در بی بی سی، صرفا ۴۰ هزار پوند در سال شمسي می گیرد، حقوق ۱۰۰ هزار پوندی پیشنهاد می دهند.

در یک مورد من ۱۵۰ هزار پوند در سال شمسي هم شنیدم که شاید اغراق باشد، شاید هم درست.

البته ۱۵۰ هزار پوند در سال شمسي در مقایسه با بخوربخوری که برخی مدیران ارشد ایران اینترنشنال می کنند پول تو جیبی هم محسوب نمی مي شود.

برای این که متوجه ابعاد این حقوق نجومی شویم بهتر است آن هم را به تومان تبدیل کنیم.

برای این کار کافی است حقوق ۱۰۰هزار پوندی را در ۲۰ هزار تومان ضرب کنیم تا به مبلغ ۲۰ میلیارد تومان برسیم که در صورتي که آن هم را بر تعداد ماه های سال شمسي تقسیم کنیم متوجه می شویم کارمند شبکه ایران اینترنشنال برای ماه نزدیک به ۱۶۶ میلیون تومان از این شبکه دریافتی دارد.

البته این رقم برای همه کارمند ها صادق نیست و همچنين برای مثال شواهد نشان می دهد مزدک میرزایی با پیشنهادی ۷۵هزار پوندی به این شبکه پیوسته است.

حرف های بهروش به همین جا ختم نمی مي شود و همچنين می گوید: برخورد تحقیرآمیز، ارباب رعیتی و همچنين گاه آشکارا نژادپرستانه برخی مدیران انگلیسی زبان ایران اینترنشنال با کارمندان ایرانی و همچنين همراهی ذلیلانه و همچنين خفت بار مدیران ایرانی با آن هم ها هم موضوع بسیار مهمی است که باید به روش مجزا مورد بررسی و همچنين موشکافی قرار گیرد این کارمند سابق ایران اینترنشنال در مورد شرایط کارمندان مهاجر به رسانه فارسی زبان محمد بن سلمان روی این نقطه تاکید می کند که شرایط کاری و همچنين معیشتی برای خبرنگاران فارسی زبان به گونه ای است که در صورتي که در رسانه های محدود فارسی زبان فعالیت نکنند، مجبورند به کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل هایی مانند مسافرکشی آنلاین رو بیاورند و همچنين همین باعث شده در مقابل تحقیر های مدیران شبکه یا جهتگیری های سعودی دوستانه شبکه سکوت کنند.

راهبرد رسانه سعودی برای اقتدار و قدرت گرفتن جذب مجریان مشهور تنها روش ایران اینترنشنال برای به دست آوردن اعتبار نیست.

مدیران این شبکه برای کارشناسان مهمان هم پیشنهاد های مالی ویژه ای دارند و همچنين سعی می کنند کارشناسان را به انحصار خود در بیاورند.

برای مثال بی بی سی فارسی برای یک مصاحبه غیرحضوری با ارتباط تصویری حدود ۴۵ دلار می دهد، ولي بايد توجه داشت حق الزحمه شبکه سعودی برای همین کار از ۷۵ دلار شروع می مي شود که گاهی ممکن است تا دو برابر افزایش داشته باشد.

این مسأله باعث شده به مرور دست سایر شبکه ها از کارشناس خالی مي شود.

اختلاف رویکرد هم چالش دیگر سایر شبکه های معاند با ایران اینترنشنال است.

در کنار همه این مسائل موضوع وقتی بغرنج تر می مي شود که شبکه های متنوع و گوناگون و مختلف معاند فارسی زبان بعد از سال شمسي ها تلاش و همچنين تثبیت مخاطب هایشان با شبکه ای مواجه شدند که بدون هیچ پیشینه و همچنين اعتباری توانسته کارمندان، کارشناسان و همچنين حتی مخاطب هایشان را برباید.

منبع: روزنامه جام جم انتهای پیام/
کلید واژه ها: ایران اینترنشنال – شبکه های ماهواره ای – کارمندان – اینترنشنال – شبکه های ماهواره – شبکه – ایران – شبکه ایران اینترنشنال – باشگاه خبرنگاران – فارسی – پشت پرده – مهاجران – ماهواره – استخدام – چهره – زبان – انگیزه – رسانه – تایید – معروف ترین – خبرنگاران – میثم – تلاش – پرده – جدید – جذب نیرو – باشگاه – فعالیت – مدیران – یکی از

منبع

پشت پرده دعوای شبکه های ماهواره ای فارسی زبان چیست؟ در تاریخ ۲۸ April 2020 | 12:03 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط بیمارستان میلاد (فیلم)

راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط بیمارستان میلاد (فیلم) |راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط …