خانه / دسته‌بندی نشده / پرسش های بی جواب در مورد آمار محبوبیت تلویزیون این بار از تریبون رسمی سیما!

پرسش های بی جواب در مورد آمار محبوبیت تلویزیون این بار از تریبون رسمی سیما!

پرسش های بی جواب در مورد آمار محبوبیت تلویزیون این بار از تریبون رسمی سیما!

|پرسش های بی جواب در مورد آمار محبوبیت تلویزیون این بار از تریبون رسمی سیما! از اس پی سیتی|

قسمت و بخش مخاطبان تلویزیون همیشه با انتقادهای بسیاری روبرو بوده اند.

همین چندماه قبل بود که ادعای مخاطب بالای ۸۶درصدی بحث های فراوانی ایجاد کرد.

– به نقل از سایت قطره و همچنين به نقل ازخبرگزاری خبرآنلاین”، نظرسنجی های ماهانه روابط عمومی نهاد صداوسیما که معمولا از بازه های ۴۱۶نفری به دست می آیند و همچنين بر اساس پیمایش های تلفنی به کل جامعه تعمیم داده می شوند، سال شمسي هاست که با انتقاد روبه رو خواهند بود و همچنين مدام در حالی که بسیاری از ریزش مخاطب این رسانه صحبت می مي شود، ساکنین و همچنين مدیران ساختمان جام جم با همین بررسي ها مهر تایید بر عملکرد خود می زنند.

پیش از این و همچنين در مهر ماه نیز مرکز تحقیقات نهاد صداوسیما اعلام کرد که ۸۱ قسمت و بخش از شهروندان و مردم شهر کشور، بیننده فیلم و همچنين سریال های تلویزیونی از شبکه های داخلی و همچنين خارجی خواهند بود که در این میان، جمعیت تماشاگران سیمای جمهوری اسلامی، تقریبا ۴ برابر کسانی است که شبکه های ماهواره ای را دنبال می کنند و همچنين ۵۰ قسمت و بخش شهروندان و مردم شهر تنها و فقط فیلم ها و همچنين سریال های داخلی را دنبال می کنند.

این آمار حالا ماههاست که تکرار می مي شود و همچنين میزان مخاطبان نهاد صداوسیما گویا در همین حدود میان ۸۰ تا ۹۰درصد بدون تغییر می ماند.

در نوروز ۹۹ هم از زمانی که رییس صداوسیما صراحتا تاکید کرد در دوران کرونا این رسانه ملی بوده که جامعه را کنترل کرده، آمار بینندگان نجومی سریال پایتخت و همچنين بعد از آن هم نون خ سبب شد تا تلویزیون بیش از همه سال شمسي های اخیرش به داشتن مخاطب چشمگیر ببالد.

این درحالی بود که همچنان میزان تماشای بسیاری از برنامه جذاب و جالب و خوب های تلویزیون بیشتر حاصل بازنشر آنها در شبکه های اجتماعی بود.

یعنی برآیند دیده شدن برنامه جذاب و جالب و خوب ها نه بر اساس تماشای زنده شان که حاصل میزان بازنشرشان است و همچنين مثلا همین امسال سریال ویژه ماه رمضان که بر اساس نظرسنجی های خود نهاد دیده هم شده میزان واقعی تماشایش بر اساس خبرهاي جديد منتشر شده حتی کمتر از سریال بازپخش شده متهم گریخت است.

ولي بايد توجه داشت در دل همین ابهام ها و همچنين بحث ها عوامل سریال بچه مهندس۳ بسیار جدی صحت این نظرسنجی را زیر سئوال برده اند.

نظرسنجی که آخرین ورژن آن هم هفته قبل منتشر شد و همچنين براساس آن هم اعلام شد: تا هشت قسمتی که از سریال های ویژه ماه رمضان روی آنتن رسانه ملی رفته است، سریال زیرخاکی با ۴۴درصد، پربیننده ترین سریال سیما بوده و همچنين رضایت ۷۴درصد از بینندگان را در حد زیاد جلب کرده است.

بچه مهندس۳ شبکه دو با جذب ۳۳٫

۳ قسمت و بخش و همچنين سرباز شبکه سه با ۲۴ قسمت و بخش مخاطب در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

اعلام این نتیجه ولي بايد توجه داشت خیلی به مذاق اهالی سریال بچه مهندس که این شب ها فصل سوم آن هم از شبکه دو پخش می مي شود خوش نیامد و همچنين روزبه حصاری هنرپیشه نقش اول و همچنين حسن وارسته نویسنده این سریال در گفت وگوهایی به نقد این روش نظرسنجی پرداختند.

حصاری که در گفت وگوی لایو با خبرآنلاین” صحبت می کرد خیلی با احترام از تشکیک در این نظرسنجی ها گفت: من خیلی در جریان این نظرسنجی ها نه که نیستم، ولي بايد توجه داشت آن هم چیزی که در جامعه می بینم، یک مقدار با نتیجه این نظرسنجی ها متغاير و متفاوت است و همچنين فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می کنم به خاطر سامانه های نظرسنجی است.

یعنی در صورتي که سامانه های نظرسنجی احتمالا کمی راحت تر باشند و همچنين شهروندان و مردم شهر راحت تر بتوانند در این نظرسنجی ها شرکت کنند، شاید نتیجه خیلی متغاير و متفاوت خواهد شد.

ولي بايد توجه داشت جذاب و جالب ترین مدل این انتقادها را وارسته نویسنده سریال بچه مهندس داشته است.

او که در یک گفت وگوی لایو اینستاگرامی با صفحه رسمی روابط عمومی تلویزیون صحبت می کرد گفت: اولا که من این نظرسنجی های مرکز تحقیقات را قبول ندارم.

با این دوستان سال شمسي های سال شمسي کار کردم و همچنين می دانم چگونه و چطوري آمار می گیرند.

خیلی روش هایشان به روز نیست.

براساس شماره تلفن های ثابت نظرسنجی می کنند و همچنين این روزها هم که به خاطر شیوع کرونا تنها و فقط یک سوم پرسنلشان کار می کنند و همچنين خیلی نمی مي شود روی نتیجه این نظرسنجی حساب کرد.

او به این پيشامد جديد اشاره کرد که خودش در تقریبا یکی دو دهه اخیر با مرکز افکارسنجی رسانه ملی در ساختمان مشخص آنها در مجموعه جام جم همکاری داشته.

او از این گفت که به دکتر حبیب اللهی مدیر سابق و همچنين همچنین مدیران جدید این مجموعه اشکالات این شیوه نظرسنجی را گوشزد کرده است.

بلافاصله مجری برنامه جذاب و جالب و خوب لایو اشاره کرد که این سیستم های سنجش تغییر کرده است ولي بايد توجه داشت این نویسنده با تاکید بر اینکه بر اساس فکت هایی جديد و تو و تازه صحبت می کند گفت که از جزییات مطلع است.

نقطه مهمی که می تواند اساس این نظرسنجی ها را در صورت واقعیت ادعا، از نظر علمی زیر سئوال ببرد، جایی بود که وارسته به لیست محدود شماره های تماس اشاره کرد.

یعنی اینکه در نمونه گیری تصادفی از کل جامعه، این نظرسنجی ها در جمعی محدود انجام می مي شود که احتمال شرطی شدن به سئوالات را دارد و همچنين یا نمونه مناسبی برای اینکه به کل جامعه تعمیم داده شوند، نیست.

وارسته در ادامه صحبت هایش به روش های نوینی اشاره کرد که می توانند جایگزین تماس با چند شماره ثابت باشند.

وی گفت: مثلا تلوبیون یا یوتیوب و همچنين آپارات می توانند مرجع خوبی باشند.

میزان بازدید سریال ها در تلوبیون کاملا مشخص است.

نویسنده سریال بچه مهندس در ادامه به یک ایراد دیگر این نظرسنجی ها اشاره کرد و همچنين گفت: اصلا این رقابت ها درست نیست.

اینکه بخواهیم یک اثر کمدی را با یک اثر ملودارم رقیب کنیم کار غیرعلمی است.

او اساسا ساختار نظرسنجی ها را زیر سئوال برده است.

ادعایی که در صورتي که واقعیت داشته باشد، سوژه ای به مراتب خبرسازتر از حاشیه های اخیر تلویزیون بر سر سریال هایی مثل پایتخت است.

۲۵۸۲۵۸
کلید واژه ها: نهاد صداوسیما – تلویزیون – سریال های تلویزیونی – شبکه های ماهواره ای – صداوسیما – مخاطب – شبکه های ماهواره – انتقاد – نهاد – قسمت و بخش – مرکز تحقیقات – روابط عمومی – تماشاگران – شبکه – خبرگزاری – آمار – فراوانی – محبوبیت – تحقیقات – مخاطبان – نظرسنجی – ماهواره – ساختمان – مهر ماه – پیمایش – عملکرد – مدیران – جمهوری – ۴ برابر – تریبون

منبع

پرسش های بی جواب در مورد آمار محبوبیت تلویزیون این بار از تریبون رسمی سیما! در تاریخ ۱۱ May 2020 | 3:45 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط بیمارستان میلاد (فیلم)

راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط بیمارستان میلاد (فیلم) |راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط …