خانه / دسته‌بندی نشده / ناگفته هایی از سریال تاریخی عاشقانه بوم و همچنين بانو

ناگفته هایی از سریال تاریخی عاشقانه بوم و همچنين بانو

ناگفته هایی از سریال تاریخی عاشقانه بوم و همچنين بانو

|ناگفته هایی از سریال تاریخی عاشقانه بوم و همچنين بانو از اس پی سیتی|

مدیر تيم فیلم و همچنين سریال شبکه دو با ارائه توضیحاتی در مورد روند ساخت سریال «بوم و همچنين بانو» که این روزها در حال پخش است، با تاکید بر اینکه اصلاح تصویر جعلی از واقعیت های تاریخی در شبکه های ماهواره ای نیاز به ساخت سریال دارد، – مدیر تيم فیلم و همچنين سریال شبکه دو با ارائه توضیحاتی در مورد روند ساخت سریال بوم و همچنين بانو که این روزها در حال پخش است، با تاکید بر اینکه اصلاح تصویر جعلی از واقعیت های تاریخی در شبکه های ماهواره ای نیاز به ساخت سریال دارد، بوم و همچنين بانو را تلاشی در همین جهت دانست.

به نقل از سایت قطره و همچنين به نقل ازایسنا، بهرنگ ملک محمدی که چندی است از مدیریت فیلم و همچنين سریال سیمافیلم به تيم فیلم و همچنين سریال شبکه دو سیما آمده است، در گفت وگویی در مورد جدیدترین سریال این شبکه ـ سریال تاریخی مذهبی بوم و همچنين بانو ـ مطالبی را عنوان کرده است.

این سریال که چندی است از شبکه دو سیما روانه آنتن می مي شود، ملودرامی عاشقانه است که در دوره پهلوی اول شکل می گیرد؛ داستانی که عنصر نقاشی، ممنوعیت عزاداری در محرم و همچنين کشف حجاب در کنار رویدادهای سیاسی و همچنين اجتماعی آن هم برهه از تاریخ را در دل یک داستان عاشقانه تعریف می کند.

بازیگران بوم و همچنين بانو هم مسعود رایگان، مهدی امینی، بهنام تشکر، دیبا زاهدی و همچنين .

خواهند بود.

روایت بوم و همچنين بانو قرار است نزدیک به ۴۰ قسمت هر شب ساعت ۲۱ و همچنين ۳۰ دقیقه پخش می مي شود.

بوم و همچنين بانو تا چه مقدار و اندازه بر اساس واقعیت های تاریخی است؟ ملک محمدی در مورد روند ساخت سریال بوم و همچنين بانو یادآور شد: زمانی که در مدیریت فیلم و همچنين سریالِ سیما فیلم فعالیتم را آغاز کردم، سریال بوم و همچنين بانو در شورای سریال های الف ویژه بررسی می شد.

آن هم زمان وقتی طرح را خواندم از قصه خوشم آمد.

درام عاشقانه ای که در دوران پهلوی اول اتفاق می افتد و همچنين افت و همچنين خیزهای پرکششی دارد که برایم دوست داشتني و جذاب بود.

در نهایت قسمت این شد که به شبکه دو بیایم و همچنين دو سه ماه آخر کار را تا به امروز همراهی کنم.

او ادامه داد: قصه بوم و همچنين بانو، به نظرم قصه خاصی است.

زيرا و به درستي که در قسمت های ابتدایی سریال هستیم و همچنين نمی خواهم داستان فاش مي شود نمی توانم بیشتر از این توضیح دهم ولي بايد توجه داشت خط داستانی کار، نقطه درخشانی دارد که شاید همه دوستانی که طرح را خوانده اند هم با من هم عقیده باشند و همچنين از این نقطه خوش شان آمده باشد.

سریال روایت نوآورانه ای دارد که حرف دارد و همچنين کاملا می داند می خواهد چه بگوید.

او در پاسخ به این پرسش که داستان بوم و همچنين بانو تا چه مقدار و اندازه با واقعیت های تاریخی نزدیکی و همچنين انطباق دارد؟ توضیح داد: تعهد این سریال به تاریخ بسیار زیاد است.

وقایع اجتماعی که در بستر این داستان اتفاق می افتد بسیار مبتنی بر تاریخ معاصر است.

از کشف حجاب گرفته تا تجدد غربی که با دیکتاتوری رضا شاه وارد ایران می مي شود و همچنين نقطه پررنگ کار هم ممنوعیت عزاداری برای اباعبدالله (ع) در این دوران است.

مدیر تيم فیلم و همچنين سریال شبکه دو سیما در عین حال با بیان اینکه درام بوم و همچنين بانو کاملا بر اساس ذهنیت نویسنده شکل گرفته است ، توضیح داد: هر چند نمی قدرت گفت داستان های مشابهی در آن هم دوران وجود نداشته اند.

وفاداری به تاریخ هم به نظرم از چند منظر قابل بررسی است.

در آثار درخشانی که زنده یاد علی حاتمی ساخته نیز در مواردی مطابقت مطلق تاریخی وجود ندارد.

مثلا در کمال الملک فرمان مشروطیت از زیر کرسی امضا می مي شود در صورتی که این اتفاق به لحاظ واقعیت تاریخی در مردادماه و همچنين آخر گرما رخ داده.

استاد حاتمی نیز در صحبت های شان اشاره می کنند که من روایت خودم را از تاریخ دارم.

به گفته این مدیر تلویزیون وفاداری تاریخی در سریال بوم و همچنين بانو بیشتر به لحاظ فضای تاریخی است.

قائم به اینکه در آن هم دوران در صورتي که قرار بوده عزاداری در محرم اتفاق بیفتد چه حواشی داشته و همچنين شخصیت های متنوع و گوناگون و مختلف چه واکنشی داشته اند.

تجدد غربی چگونه در شئون متنوع و گوناگون و مختلف زندگی شهروندان و مردم شهر از پوشش گرفته تا حتی نقاشی وارد شده است.

آن هم سیستم حتی تحمل نداشته نقاشی سنتی هم وجود داشته باشد و همچنين فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می کرده باید هنر هم از فضای غرب زده آن هم دوران تاثیر بگیرد.

ملک محمدی اضافه کرد: فکر کردن و انديشيدن سطحی آن هم دوران با بن مایه ای ضعیف در هم آمیخته که گمان می کرد در صورتي که لباس اشخاص تغییر کند اندیشه آنها هم متحول می مي شود.

در بوم و همچنين بانو مثل سریال هایی که در این چند سال شمسي اخیر به این وقایع پرداخته اند همچنين و علاوه بر کشف حجاب و همچنين عزاداری ایام محرم، نقاشی را هم به عنوان عنصری که شاید در طول تاریخ به آن هم توجه نکرده باشیم مورد توجه قرار می دهد که تحت تاثیر این سیاست قرار گرفته است.

وقتی تعزیه و همچنين عزاداری در محرم ممنوع می مي شود بزرگترین پایه آن هم یعنی پرده نقالی که آن هم نقاشی های عظیم قهوه منزل و خانه ای و همچنين پرده های هنرمندانه تعزیه است هم به سایه می رود.

او در توضیح نام سریال بوم و همچنين بانو هم گفت: اسمی که برای سریال انتخاب شده، متاثر از همین فضاست و همچنين زيرا و به درستي که هنوز در قسمت های ابتدایی هستیم شاید مشخص نباشد ولي بايد توجه داشت در ادامه مخاطب متوجه ارتباط نام سریال و همچنين اتفاقات آن هم خواهد شد.

نقش تحقیق و همچنين پژوهش تاریخی در بوم و همچنين بانو این مدیر تلویزیون در پاسخ به اینکه تحقیق و همچنين پژوهش تاریخی در سریال بوم و همچنين بانو چگونه بوده است؟ اظهار کرد: تحقیق و همچنين پژوهش در این پروژه بسیار جدی بوده است، خود کارگردان یعنی سعید سلطانی به نظرم کارگردان مولفی است.

طی کار نیز از تحقیق و همچنين پژوهش بهره بري و استفاده شده و همچنين حتی از کنار جزیی ترین مسائل هم به سادگی عبور نشده است.

ساده انگارانه است در صورتي که فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کنیم در مورد موضوعی مثل نقاشی قهوه منزل و خانه ای تحقیق نشده، سریالی ساخته شده باشد.

او ادامه داد: دوستی می گفت چرا در چند قسمت ابتدایی این سریال خانم ها کمتر در سطح شهرستان دیده می شوند؟پاسخ این است زيرا و به درستي که در مقطع مصادف با کشف حجاب تردد بانوان در سطح شهرستان کم شده بود.

در صورتي که سندهای تاریخی را مطالعه کنیم از برخوردهای شهربانی با مردمی که سال شمسي ها حجاب جزیی از زندگی شان بوده، شگفت زده می شویم.

این خشونت وجود داشته حتی خانواده تیمسار افشار و همچنين افرادی مثل دایه خانواده یا حتی همسر وی از اجرای این قانون کراهت دارند.

در بخشی از سریال می بینیم که همسر تیمسار از رفتن به مهمانی ها خودداری می کند.

این موارد و نکات و همچنين فضاسازی ها در سریال رعایت شده تا بازنمایی واقعیت تاریخی اتفاق بیفتد.

در همین زمان بوده که فرهنگِ پستو، مطبخ و همچنين .

شکل می گیرد و همچنين سعید سلطانی به نوعی کارشناس این حوزه است.

اینکه اشخاص ناچارند داخل عمارت بمانند و همچنين مناسبات بین اشخاص داستان های مختلفی را باعث می مي شود.

حتی دخترهای تیمسار که یکی فرنگ رفته و همچنين دیگری مزون دار است و همچنين از قشر تحصیل کرده جامعه آن هم زمان محسوب می شوند ولي بايد توجه داشت در این سطح جامعه هم رفته رفته اتفاقاتی می افتد که در ادامه سریال باید دید.

تاریخ یا رویدادهای مذهبی؛ کدام در بوم و همچنين بانو پررنگ تر است؟ مدیر تيم فیلم و همچنين سریال شبکه دو در پاسخ به اینکه بیشتر به سویه تاریخی بوم و همچنين بانو پرداخته شده یا رویدادهای مذهبی آن هم مورد توجه بوده است؟ گفت: قسمت و بخش نمی توانم بگویم ولي بايد توجه داشت در بخشی از کار کاملا به یک سریال محرمی تبدیل می مي شود و همچنين اصرار ما هم برای پخش در ایام محرم برای همین بوده است.

البته این صحبت به این معنا نیست که قرار است از ۳۵ قسمت، ۲۰ قسمت آن هم مذهبی باشد، خیر.

ولي بايد توجه داشت آن هم قدر اتفاقات مرتبط به محرم و همچنين ممنوعیت عزاداری به عنوان عنصری تاثیرگذار در خط داستانی سریال لحاظ شده که می قدرت روی آن هم تمرکز کرد.

ولی به نظرم قابل تفکیک نیست.

در سریال سازی امروز ژانرها با هم ادغام می شوند، به عنوان مثال یک سریال تاریخی هست و همچنين در کنار آن هم عاشقانه و همچنين حتی اجتماعی هم محسوب می مي شود و همچنين همه اینها را در سطوح متنوع و گوناگون و مختلف خود دارد.

چرا فضای سریالهای تاریخی مشابه می مي شود؟ ملک محمدی در مورد اینکه تطابق با سبک زندگی آن هم دوران از تاریخ از لحاظ طراحی صحنه، دکور، لباس و همچنين .

چگونه گرفته شده و همچنين جزییات تا چه حد لحاظ شده است؟ اظهار کرد: باید بپذیریم که در ساخت کارهای تاریخی به لحاظ سخت افزاری خیلی قوی نیستیم.

بنابراین اکثر کارهای تاریخی ما دارای صحنه های مشابه خواهند بود که دلیلش نداشتن سخت افزار است.

یکی از امکاناتی که باید داشته باشیم داشتن شهرک های سینمایی برای دهه های متنوع و گوناگون و مختلف تاریخی است.

شهرک غزالی مرتبط به دهه های ۱۰ و همچنين ۲۰ می مي شود که از آن هم هم محدود می توانیم بهره بري و استفاده کنیم.

در شهرک های پیشرفته سینمایی دنیا نیاز نیست کل خیابان و همچنين منزل و خانه ها عوض شوند گاه با تغییر چارچوب یک پنجره یا برداشتن چند دیوار حتی گذاشتن یک درب متغاير و متفاوت یک دوره تاریخی عوض می مي شود.

این مدیر تلویزیون تصریح کرد: یکی از بحران های جدی ما در سینما و همچنين تلویزیون این است که ما شهرک سینمایی متعلق به دهه ۵۰ و همچنين ۶۰ شمسی نداریم.

در صورتي که بخواهیم سریالی بسازیم که در دهه ۵۰ اتفاق افتاده باید عمدتا به کوچه پس کوچه های جنوب شهرستان برویم و همچنين بعد علمک گاز را از بین ببریم یا ماشین و همچنين خودروی آن هم دهه را بیاوریم.

بوم و همچنين بانو زيرا و به درستي که متعلق به سال شمسي های۱۴ و همچنين ۱۳۱۳ است به لحاظ فضا با کارهای دیگر تاریخی این دوران شباهت هایی دارد ولي بايد توجه داشت سعی شده در جزییات تفاوت ایجاد کنیم.

به عنوان مثال در صورتي که دقت کنید این جزییات در لباس تیمسار افشار مشخص است.

یا منزل و خانه ای که استاد حافی در آن هم ساکن است سعی شده این جزییات در آن هم لحاظ مي شود.

ولي بايد توجه داشت فضای شهری قبلا هم در سریال های دیگر دیده شده است.

سریالهای تاریخی تلویزیون کافی است؟ تجربه نشان داده همواره اقبال خوبی نسبت به سریال های تاریخی از سمت مخاطب و همچنين بیننده تلویزیون وجود دارد، بر این اساس چه مقدار در ساخت این دسته از آثار تلویزیونی سرمایه گذاری شده و همچنين آیا مقدار تولیدات فعلی رسانه ملی در زمینه ساخت سریال های تاریخی کافی است؟ ملک محمدی در پاسخ به این پرسش چنین توضیح داد: دو دسته آثار تاریخی داریم؛ بخشی از پروژه های تاریخی هزینه تولید بسیار بالایی دارند که با توجه به شرایط فعلی، تلویزیون کمتر به سراغ آن هم ها می رود.

دسته دیگر آثار نسبتا ارزان ولي بايد توجه داشت تاریخی خواهند بود که بوم و همچنين بانو از این دسته است.

آثار تاریخی عمده هزینه شان مرتبط به لوکیشن می مي شود، بنابراین کارهایی که به لحاظ زمانی در شهرک سینمایی فیلمبرداری می شوند هزینه تولیدشان کاهش می یابد.

به لحاظ قصه، آثار تفاوت چشمگیری با هم ندارند، بلکه لوکیشن ها محدود است و همچنين گاهی نیاز به ساخت و همچنين ساز است.

دلیل این اقبال به سمت کارهای تاریخی هم بخشی از آن هم به این نقطه برمی گردد که تاریخ جادوگر است و همچنين جذابیت دارد.

بنابراین حتی فیلم های مستندی که صحنه های تاریخی دارند مخاطب بیشتری پیدا می کنند.

دوره پهلوی اول ظرفیت بالایی برای تولید آثار تصویری دارد به دلیل اینکه رویدادهای اجتماعی و همچنين سیاسی فراوانی در این دوره رخ می دهند.

از جنگ جهانی دوم گرفته تا درگیری های داخلی و همچنين سیاست خارجی ایران در آن هم دوره، وارد شدن تجدد غربی و همچنين .

که وجوه دراماتیک فراوانی دارند همه در این دوران اتفاق می افتند.

به نظرم این جادو را دهه ۵۰ و همچنين ۶۰ هم دارد.

اصلاح تصویر جعلی از تاریخ نیاز به سریال سازی دارد مدیر تيم فیلم و همچنين سریال شبکه دو در مورد لزوم اصلاح جعلیاتی که در زمینه اتفاقات تاریخی با تولید فیلم های داستانی و همچنين مستند در شبکه های ماهواره ای رخ داده، با فعالیت منظم تر در زمینه سریال سازی تاریخی و همچنين بازنمایی واقعیت، گفت: جعلیات فراوانی توسط مورخان دوران پهلوی در مورد قاجار اتفاق افتاد.

ولي بايد توجه داشت ما این کار را با پهلوی نکردیم.

سیستم پهلوی اول قائم به فرد و همچنين دیکتاتوری محض است و همچنين با هر نوع مخالف می بینیم چه برخوردی می مي شود.

شبکه هایی در خارج از ایران روی دوره پهلوی اول و همچنين دوم کار می کنند و همچنين تصاویری جعلی از بخشی از جامعه آن هم زمان نشان می دهند که قسمت و بخش پایینی از جامعه را شامل می مي شود و همچنين حاوی یک سرخوشی و همچنين شادی اجتماعی است.

در یکی از این فیلم ها و همچنين مستندهای جعلی که در مورد پهلوی اول و همچنين شخص رضاشاه ساخته شده می بینیم که از کنار برخی از رویدادهای مهم می گذرد و همچنين سکوت می کند.

راجع به دیکتاتوری رضا خان حرفی نمی زند، او را وطن پرست معرفی می کند، از وضعیت واقعی نشريات و مطبوعات چیزی نمی گوید، همه این ها اسنادی دارند که خلاف این نوع مستندها و همچنين فیلم هاست.

ضمن برخوردی که رضا خان با مخالفان و همچنين فضای مطبوعاتی جامعه داشته می بینیم که حتی با نزدیکان خود، وزرا و همچنين یک سری از نمایندگان مجلس چه می کند.

کاری می کند که سه رییس جمهور از سه نقطه دنیا به تهران می آیند، برای تقسیم بندی ایران جلسه برگزار می کنند و همچنين اداره کننده اصلی مملکت هم اصلا خبر ندارد.

او تاکید کرد: اصلاح این تصویر جعلی نیاز به سریال ساختن دارد و همچنين بوم و همچنين بانو تلاشی است برای اصلاح این تصویر جعلی.

شخصیت تیمسار به عنوان یک شخصیت دیکتاتور و همچنين سپنتا مثال یک افسر تامینات که سرکوب را به حد اعلای خود رسانده است، معادل بیرونی دارند.

بوم و همچنين بانو یک سریال تاریخی صرف نیست، داستانی عاشقانه است که از جایی به بعد یک قصه آیینی دارد و همچنين در بستر آن هم اتفاقات تاریخی هم ورق می خورد.

انتخاب بازیگران چگونه اتفاق افتاد؟ ملک محمدی در پاسخ به اینکه انتخاب بازیگران با توجه به معرفی چهره های جدید در این سریال چگونه اتفاق افتاد؟ گفت: در بوم و همچنين بانو چهره های جدیدی معرفی می شوند و همچنين از بازیگرانی بهره بري و استفاده شده که شاید خیلی در نقش های تاریخی دیده نشده باشند.

چند بازیگر جوون در نقش های اصلی مثل دیبا زاهدی، ساغر قناعت و همچنين .

به نوعی به مخاطبان تلویزیون معرفی می شوند.

سریال دیدن صبر و همچنين حوصله می خواهد، هیچ وقت نباید انتظار داشت یک سریال نزدیک به ۴۰ قسمت، مخاطب را در قسمت های ابتدایی جذب کند.

به مرور قصه شکل می گیرد، بیننده جذب می مي شود و همچنين به نظرم از این سریال استقبال خوبی خواهد شد.

تاثیر کرونا بر بوم و همچنين بانو این مدیر تلویزیونی عمده چالش های سریال های تاریخی را معظلات و مسائل و مشکلات مالی، لوکیشن و همچنين تداوم کار پروژه دانست و همچنين افزود: امروز هم که بحث کرونا به این معظلات و مسائل و مشکلات اضافه شده است.

این سریال مانند پروژه های بسیاری از اسفند سال شمسي قبل درگیر بیماری کرونا شد و همچنين بسیار آسیب دید.

سریال های تاریخی باید برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی درازمدت داشته باشند.

در این سریال امکانات سخت افزاری مثل ماشین های قدیمی، اسب، درشکه و همچنين .

باعث می مي شود نتوان برداشت های زیادی مثل سریال های عادی طی یک روز داشت.

هر چند در بعضی صحنه ها با اسپشیال افکت کار راحت تر شده ولي بايد توجه داشت به هر حال سریال تاریخی ساختن دشوار است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سریال – شبکه های ماهواره ای – شبکه های ماهواره – شبکه – شبکه دو – تاریخی – سریال تاریخی – شبکه دو سیما – بانو – فیلم – مدیر تيم – سریال شبکه دو سیما – سریال «بوم و همچنين بانو» – ساخت – بهرنگ ملک محمدی – عاشقانه – ماهواره – واقعیت – مدیر – تيم – سیما – اصلاح – تصویر – نیاز – جعلی – روند – مدیریت – مذهبی – نقل از – محمدی

منبع

ناگفته هایی از سریال تاریخی عاشقانه بوم و همچنين بانو در تاریخ ۱۲ September 2020 | 2:35 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت |قطع برق …