خانه / دسته‌بندی نشده / ایست خبرنگاران پشت چراغ قرمز سخنگوی وزارت بهداشت!

ایست خبرنگاران پشت چراغ قرمز سخنگوی وزارت بهداشت!

ایست خبرنگاران پشت چراغ قرمز سخنگوی وزارت بهداشت!

|ایست خبرنگاران پشت چراغ قرمز سخنگوی وزارت بهداشت! از اس پی سیتی|

متاسفانه با گذشت نزدیک به صد روز از قرار گرفتن «لاری» پشت تریبون سخنگویی وزارت بهداشت، تنها شاهد برگزاری یک نشست خبری با عنوان سخنگویی وزارت بهداشت بوده ایم که شاید دلیل این موضوع نیز، – متاسفانه با گذشت نزدیک به صد روز از قرار گرفتن لاری پشت تریبون سخنگویی وزارت بهداشت، تنها شاهد برگزاری یک نشست خبری با عنوان سخنگویی وزارت بهداشت بوده ایم که شاید دلیل این موضوع نیز، رسیدگی به مسائل معاونت فرهنگی وزارت بهداشت بود.

خبرگزاری فارس – تيم سلامت: خوش درخشیدند.

در شرایطی که وزارت بهداشت از سوی برخی شبکه های ماهواره ای فارسی زبان مورد هجمه قرار گرفته بود، این خبرنگاران سلامت بودند که تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا از دستاوردهای مهم نظام بهداشت و همچنين درمان صیانت کنند.

بعد از گذشت ۱۱۰ روز از پاسخگویی و همچنين اعلام آمار توسط جهانپور، سرانجام در تاریخ بیستم خرداد ، زمان آمدن سخنگوی جدید فرا رسید و همچنين سعید نمکی وزیر بهداشت در حالی سیما سادات لاری را به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت منصوب کرد که انتظار می رفت وی مسلط بودن و تسلط داشتن بیشتری نسبت به جهانپور در ارائه اطلاعات و همچنين عملکرد وزارت بهداشت در حوزه های متنوع و گوناگون و مختلف داشته باشد.

تغییر سخنگوی جدید که از معاونت فرهنگی وزارت بهداشت با حفظ سمت در این پست منصوب شده بود، باعث شد تا خبرنگاران با روند پیچیده تری برای دریافت پاسخ سوالات شهروندان و مردم شهر و همچنين ابهاماتشان مواجه شوند، شاید از اصلی ترین دلایل این رخداد عدم اشراف کافی خانم سخنگو به مسائل و همچنين اتفاقات وزارت بهداشت و همچنين حواشی فضای مجازی باشد؛ به طوری که از سخنگوی یک وزارت خانه مهم توقع می رود که در جریان تمام اتفاقات و همچنين حواشی فضای مجازی، پیرامون حیطه کاری اش قرار داشته باشد.

به نظر می آید یکی دیگر از نکاتی که در این ایام حساس از دید لاری مغفول مانده، سرعت پاسخگویی است؛ آن هم هم در شرایطی که رسانه های زنجیره ای ضد انقلاب با مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده از هر رخدادی، درصدد خواهند بود در کوتاه ترین زمان ممکن آتش توپخانه را روی دستاوردهای وزارت بهداشت بگشایند.

انفعال در پاسخگویی باعث مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده بیشتر آنها می مي شود، ولي بايد توجه داشت متاسفانه در رویکرد جدید وزارت بهداشت خبرنگاران باید برای دریافت پاسخ سوالات خود ابتدا موضوع را از روابط عمومی سخنگوی وزارت بهداشت پیگیری کنند! سکوت سخنگوی وزارت بهداشت در برابر برخی حواشی و همچنين ابهامات نیز از دیگر نکاتی است که این روزها مورد توجه اهالی رسانه و همچنين شهروندان و مردم شهر قرار گرفته است.

بررسی خبرهاي جديد وزارت بهداشت طی چند ماه قبل نشان می دهد، جهانپور نسبت به مسائل حوزه کاری خود بی تفاوت نبود و همچنين برای اغلب مسائل مرتبط به حوزه بهداشت و همچنين درمان در شرایط تا حدودی با تکنیک های انتقال اطلاعات و همچنين مفاهیم آشنایی داشت و همچنين در زمان ارائه آمار تلاش می کرد با هشدارهای جدی و همچنين اطلاعات علمی همچنين و علاوه بر هشیار نگه داشتن عموم شهروندان و مردم شهر در مورد خطرات این بیماری، سواد سلامت جامعه را در حد قدرت افزایش دهد.

گویی خانم سخنگو این موضوع را از یاد برده است که واژه سخنگویی به معنای همیشه در دسترس بودن و همچنين ارائه اطلاعات دقیق و همچنين بروز به خبرنگاران و همچنين شهروندان و مردم شهر است و همچنين وظیفه ذاتی خبرنگاران، پیگیری معظلات و مسائل و مشکلات شهروندان و مردم شهر.

 ناگفته نماند اگرچه در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از واژه پاسخگویی بهره بري و استفاده نشده ولي بايد توجه داشت در اصول متعددی بر مسؤول بودن تأکید شده است.

از آنجا که در کشور ما هیچ مقام غیرمسؤولی وجود ندارد و همچنين از آن هم ‏رو که لازمه مسؤولیت، پاسخگویی است، این امر بر تمامی مسؤولان سایه افکنده؛ لذا مسؤولان وزارت بهداشت نیز باید به عنوان نمایندگان شهروندان و مردم شهر در نظام سلامت پاسخگوی اقدامات خود باشند.

متاسفانه با گذشت نزدیک به صد روز از قرار گرفتن لاری بر پُست سخنگویی وزارت بهداشت، تنها شاهد برگزاری یک نشست خبری با عنوان سخنگویی وزارت بهداشت بوده ایم و همچنين وی در یک نشست خبری دیگر با عنوان دست يار فرهنگی وزارت بهداشت شرکت کرد که در آن هم نشست نیز تاکید شده بود خبرنگاران تنها و فقط مسائل مرتبط به حوزه فرهنگی را مطالبه کنند.

از همین رو، به نظر می رسد برگزاری یک نشست خبری از سوی سخنگوی یک وزارت خانه حساس در شرایط بحران کافی نیست؛ هرچند نباید منکر این موضوع شد برخی مسوولان وزارت بهداشت در این مدت در نشست های خبری شرکت کرده اند.

ارائه خبرهاي جديد و همچنين پاسخگویی عادلانه به رسانه ها از دیگر نکاتی است باید مورد توجه مسؤولان خصوصا سخنگوی هر سازمانی قرار گیرد، ولي بايد توجه داشت متاسفانه گاهی شنیده می مي شود که برخی مسؤولان وزارت بهداشت ترجیح می دهند اخبارشان از طریق یک رسانه خاص اطلاع رسانی مي شود.

این نقطه مهم را به فراموشی نسپاریم که عدم پاسخگویی مناسب معاونان وزارت بهداشت به رسانه ها هم در شرایط بحران منجر به سردرگمی شهروندان و مردم شهر خواهد شد؛ آن هم هم در شرایطی که بنا به گفته کارشناسان و همچنين مسؤولان وزارت بهداشت با فرارسیدن فصل پاییز احتمال آخر گیری بیماری کرونا” وجود دارد و همچنين اطلاع رسانی دقیق و همچنين مستمر در این شرایط امری ضروری است که این امر جز با پاسخگویی معاونان و همچنين مسؤولان وزارت بهداشت بررسي کننده و پروهشگر نخواهد شد.

کلام آخر اینکه؛ سخنگوی وزارت بهداشت نباید فراموش کند سازمانی در پاسخگویی موفق خواهد بود که ملتزم به لوازم و همچنين پیامدهای آن هم باشد.

تردیدی نیست که پاسخگویی در صورتي که به گونه ‏ای صحیح در جامعه به اجرا در آید، مایه تحکیم ارتباط و رابطه ملت و همچنين حکومت، همبستگی ملی، رشد سواد سلامت و همچنين ارتقای فرهنگ جامعه خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: وزارت بهداشت – بهداشت – وزارت – معاونت فرهنگی وزارت بهداشت – برگزاری – خبرنگاران – شبکه های ماهواره ای – نشست خبری – شبکه های ماهواره – بهداشت و همچنين درمان – معاونت فرهنگی – خبرگزاری فارس – قرار – تریبون – نزدیک – سلامت – موضوع – چراغ قرمز – خبری – نشست – شاهد – فارس – پاسخگویی – خبرگزاری – ماهواره – معاونت – رسیدگی – فرهنگی – فارسی – اعلام

منبع

ایست خبرنگاران پشت چراغ قرمز سخنگوی وزارت بهداشت! در تاریخ ۱۶ September 2020 | 12:15 am منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

تبلیغات کاذب درمان ترک اعتیاد سوژه شد/ بررسی درد زانو در رادیو

تبلیغات کاذب درمان ترک اعتیاد سوژه شد/ بررسی درد زانو در رادیو |تبلیغات کاذب درمان …