خانه / دسته‌بندی نشده / مجوز توزیع سریال های ترکیه ای را کجا می دهد؟

مجوز توزیع سریال های ترکیه ای را کجا می دهد؟

مجوز توزیع سریال های ترکیه ای را کجا می دهد؟

|مجوز توزیع سریال های ترکیه ای را کجا می دهد؟ از اس پی سیتی|

– فارس نوشت: ظاهرا موضوع توزیع محتوا در شبکه نمایش خانگی موضوع کِش داری است که تبدیل به استخوان لای زخم شده.

نه متولی برای اصلاح آن هم وجود دارد و همچنين نه کسی مسئولیت آنچه منتشر می مي شود را به دست می گیرد.

قبلا در نقل از هایی به موضوع ابتذال در سریال های تولید ایران که از طریق وی او دی ها پخش می شوند، پرداخته ایم، ولي بايد توجه داشت حالا به موضوع دیگری رسیده ایم و همچنين آن هم پخش سریال های ترکیه ای است که مدتی است از طریق پلتفرم ها به نمایش در می آیند.

این موضوعی است که از چشم مخاطبان خبرگزاری فارس نیز دورنمانده و همچنين در مطالبات گوناگونی که در سامانه فارس من ثبت کرده اند، خواسته اند تا به این موضوع رسیدگی مي شود.

**اشکال کار کجاست؟ چند سال شمسي پیش که جديد و تو و تازه پخش سریال های ترکیه ای باب شده بود و همچنين شبکه های ماهواره ای آنها را به روی آنتن می بردند، دیدیم که محتوای بیشتر آنها تشکیل شده از روابط متعدد عشقی، خیانت و همچنين ابتذال با تعداد قسمت های طولانی.

حالا همین سریال ها که در صورتي که قبلا با دوبله بسیار ضعیف از ماهواره پخش می شدند، امروز در وی او دی ها قابل دسترس خواهند بود و همچنين همزمان با توزیع جهانی در ایران هم به نمایش درمی آیند و همچنين اتفاقا اکثر آنها هم با دوبله اختصاصی که در داخل ایران گرفته شده توزیع می شوند.

نقطه قابل توجه در سریال های ترکیه ای این است که با توجه به محتوای نامناسب این آثار، بیشتر آنها با حداقل سانسور توزیع می شوند.

البته یکی از پلتفرم ها رده سنی ۱۷ سال شمسي را روی این آثار چسبانده که متعلق به صحنه های خشن نیست و همچنين بیشتر به دلیل روابط و همچنين صحنه های نامتعارفی است که مخاطب در این آثار آنها را می بیند.

**سریال هایی که در خود ترکیه عامل طلاق خواهند بود جذاب و جالب اینجاست که دویچه وله اخیرا در گزارشی به موضوع افزایش طلاق زنان ترکیه ای اشاره کرده و همچنين در آن هم آورده است که شهروندان محافظه کار شهرهای کوچک و همچنين روستاهای ترکیه انبوه سریال های تلویزیونی را یکی از عوامل بدآموزی می دانند؛ سریال هایی که عصرها شهروندان و مردم شهر را پای تلویزیون ها میخکوب می کنند.

سریال های تلویزیونی ترکیه نیز زيرا و به درستي که سریال های دیگر نقاط جهان شامل به عشق می پردازند و همچنين ارتباط های غیرمجاز عاشقانه و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات خانوادگی.

عبدالکریم بهادیر، پرفسور رشته الهیات، بر این نظر است که همین سریال های بی پروا خواهند بود که سبب پاشیدگی زندگی خانوادگی بسیاری می شوند.

او در مصاحبه با روزنامه نويس و خبرنگار یک روزنامه می گوید: وقتی هنرپیشه ای در یک سریال تلویزیونی موضوعی غیراخلاقی را به صورت آزاد انجام می دهد، این امر الگویی می مي شود برای بینندگان سریال ها.

عبدالکریم بهادیر نتیجه می گیرد که این سریال ها برای شهروندان ترکیه بد است و همچنين سبب ویران شدن ساختار خانواده در جامعه ترکیه می مي شود، زیرا بینندگان این سریال ها با خود می گویند: وقتی قهرمان سریال حق انجام این کار غیراخلاقی را دارد، من هم باید همین حق را داشته باشم.

**از بابیل و همچنين کلاغ تا پرتره زیبا و همچنين عشق اجاره ای! شامل سریال هایی که این روزها همزمان با پخش در ترکیه، در ایران هم توزیع می مي شود، بابیل است.

بابیل داستان یک مرد شکست خورده را تصویر می کند که به دلیل ابتلای پسرش به یک بیماری خاص وارد دنیای مافیاهای خطرناک شده است.

ولي بايد توجه داشت اصل ماجرا این است که شخصیت اصلی داستان در مسیر کاری خود با نامزد قبلی اش روبه رو می مي شود و همچنين این سرآغاز داستان های رمانتیک و همچنين فلاش بک هایی است که در مورد ارتباط و رابطه آنها زده می مي شود.

روابط کاری و همچنين جنسی خلافکاران، بدنه اصلی قصه را تشکیل می دهد.

سریال بابیل جزو مجموعه های پربیننده شبکه استار تی وی ترکیه است که هنوز چند قسمت از آن هم بیشتر منتشر نشده و همچنين همزمان در حال ارائه است.

کلاغ هم قصه پلیسی است که در قبل پیشنهاد باج دادن را از یک باند خلافکار نمی پذیرد و همچنين به همین خاطر زندگی خانوادگی اش از هم می پاشد.

حالا بعد از سال شمسي ها پسرش در پی انتقام است.

او تنها راه را نزدیک شدن به دختر رییس آن هم باند خلافکار می بیند و همچنين بدین ترتیب قصه عشقی سریال آغاز می مي شود.

ترکیبی از داستان های عاشقانه، خیانت، خلافکاری و همچنين.

را در این سریال می بینیم؛ مجموعه ای که شبیه تمام سریال های دیگر ترکی است.

سریال های دیگری نظیر دختر سفیر، منزل و خانه من، عشق سیاه و همچنين سفید، پرتره زیبا، عشق اجاره ای، حلقه، داستان ما، قهرمان، داستان سه خواهر، گرگ، نفوذی، اسب وحشی و همچنين .

هم شامل همین آثار به شمار می روند.

**هدایت: ابتذال یکی از راه های جذب مخاطب است ولي بايد توجه داشت در ارتباط و رابطه با ابتذال سریال های ترکیه ای، حسن هدایت کارگردان پیشکسوت سینما و همچنين تلویزیون که مخاطبان هنوز سریال کارآگاه علوی او را به خاطر دارند، در این باره می گوید: با وجود اینکه سریال های ترکیه ای امروز پرمخاطب خواهند بود و همچنين به یک موفقیت پهناور و بزرگ در عرصه سریال سازی رسیده اند باید گفت که سریال های این کشور واقعاً مبتذل خواهند بود و همچنين اتفاقاً یکی از دلایل موفقیتشان همین ویژگی است.

او معتقد است: در صورتي که ابتذال را در ساختار و همچنين محتوا از هم جدا کنیم باید این نقطه را در نظر داشته باشیم که به لحاظ ساخت، آثار ترکیه ای در فضایی حرفه ای ساخته می شوند ولي بايد توجه داشت حرفی که در آثارشان وجود دارد مبتذل است و همچنين معمولاً به عادت های مخاطب لنگر انداخته و همچنين آنچه را که او می خواهد ارائه می دهند.

مخاطبان دنیا خطی نگر خواهند بود و همچنين به قصه هایی عادت دارند که نیاز به فکر کردن و انديشيدن چندانی نداشته باشد و همچنين از طرفی طولانی شدن این قصه ها باعث می مي شود مخاطب با کاراکترها همراه شده و همچنين به آن هم ها عادت می کند.

وی تاکید کرد: کشورهایی زيرا و به درستي که کلمبیا و همچنين برزیل در ابتدا این سنت را در سیاست سریال سازی خود مدنظر قرار دادند و همچنين سریال هایی طولانی بالغ بر ۶۰۰ قسمت ساختند.

ترکیه نیز این سیاست را مدنظر قرار داد و همچنين سریال های طولانی بسیاری ساخت ولي بايد توجه داشت باید این نقطه را مدنظر داشته باشیم که ترکیه در کشورهای اروپایی و همچنين آمریکایی مخاطب چندانی ندارد و همچنين بیشتر بازار او در کشورهای عرب زبان، آفریقایی و همچنين شبکه های ماهواره ای فارسی است.

این کارگردان خاطرنشان کرد: شاید آمار فروش سریال های ترکیه ای بالا باشد ولي بايد توجه داشت مخاطبان آن هم محدوده جغرافیایی وسیعی را در بر نمی گرد و همچنين در محدوده کوچکی که مطرح کردم فروش بالای خود را دارند.

این میزان مخاطب در این محدوده جغرافیایی نشان از این دارد که آثار ترکیه ای چندان جهانشمول نیستندن و همچنين دلیل موفقیتشان نسبت به آثار ایرانی آن هم امکاناتی است که به دلیل عدم ممیزی از آن هم برخوردارند و همچنين ما در ایران این امکانات را نداریم.

کارگردان مجموعه تلویزیونی کارآگاه علوی تصریح کرد: بسیاری از سریال های شبکه نمایش خانگی ما هم تقلیدهایی ناشیانه از سریال های ترکیه ای است که می بینیم در جلب نظر مخاطب نیز موفق خواهند بود ولي بايد توجه داشت در صورتي که تلویزیون در برابر ممیزی ها یک مقدار انعطاف پذیرتر باشد و همچنين یک مدیریت درست در آن هم حاکم باشد می تواند مخاطبان بیشتری نسبت به شبکه نمایش خانگی داشته باشد ولي بايد توجه داشت از آنجا که اینگونه نیست نمی قدرت انتظار چندانی از تلویزیون برای جلب نظر مخاطب داشته باشیم.

**بالاخره نظارت با کجاست؟ آن هم روش که در ابتدای مطلب هم عنوان شد، موضوع ارائه مجوز به بسترهای اینترنتی کلاف سردرگمی شده که هیچکس نمی تواند آن هم را باز کند.

در صورتي که در تولید آثار داخلی، مجوزها از سوی وزارت فرهنگ و همچنين ارشاد اسلامی ارائه می مي شود و همچنين ساترا نیز مسئول نظارت پسا نشر را به دست دارد، در موضوع سریال های خارجی این موضوع کاملا گنگ است و همچنين مشخص نیست پلتفرم ها سریال ها را با مجوز کجا انتخاب می کنند و همچنين با چه مجوزی سانسورها اعمال می مي شود و همچنين همچنین با نظارت کجا این آثار دوبله می شوند.

در همین ارتباط و رابطه با مهدی الفخانی دست يار پایش و همچنين نظارت نهاد تنظیم مقررات صوت و همچنين تصویر فراگیر نیز گفت و همچنين گویی داشته ایم.

**الفخانی: رتبه بندی محتواها در دستور کار است الفخانی در پاسخ به این سوال که نظارت بر محتوای وی او دی ها چگونه صورت می گیرد؟، گفت: مقررات محتوایی چند دسته دارد.

یکی قوانین است.

یعنی آنهایی که تعیین مصادیق به عنوان قوانین مجرمانه اعلام کرده و همچنين جای آن هم هم جای دیگری است و همچنين ما با آنها برخورد نمی کنیم.

قوه قضاییه و همچنين دادستانی با آنها برخورد می کند ولي بايد توجه داشت قطعا جزو مقررات بالا دستی ما حساب می مي شود.

یکسری مقرراتی برای ساترا مهم است برای مثال مقررات اقشار آسیب پذیر و همچنين ما می گوییم این محتوا مناسب کودک نیست و همچنين این مقررات جزو قوانین مجرمانه و همچنين خط قرمز نیست، ولي بايد توجه داشت رسانه هایی که تحت نظر ساترا مجوز ساترا گرفتند ساترا می کوید تو باید اینها را رعایت کنید و همچنين اقشار آسیب پذیر باید از این محتوا حفاظت شوند.

الفخانی همچنین در مورد مصادیق تخلف توضیح داد: تخلف یک موقع است می گوییم نقض مقررات اتفاق افتاده است که طرف حسابش ساترا نیست و همچنين طرف حسابش دادستانی است و همچنين موقعی هم تخلف اتفاق می افتد.

برای مثال می گویند مقررات ساترا این بوده تو از این مقررات عدول کردید.

ما می آییم آنها را رتبه بندی و همچنين درجه بندی کرده و همچنين از امکاناتی که در اختیارشان گذاشتیم کم می کنیم و همچنين فرض بفرمایید تسهیلات تبلیغات به آنها می دهیم و همچنين طبیعی است رسانه هایی که در محتوای ارزشی کار می کنند آنها را به شهروندان و مردم شهر معرفی می کنیم و همچنين می گوییم در صورتي که می خواهید فرزندتان از محتوای خوب بهره مند مي شود این رسانه های مورد تایید خواهند بود.

وی ادامه داد: طبیعی است رسانه هایی که از مقررات ما تخلف می کنند دیگر به آنها امکانات و همچنين تبلیغات و همچنين تسهیلات نمی دهیم یا کمتر می دهیم و همچنين دیرتر می دهیم و همچنين آنهایی که بر اساس مقررات ما پیش می روند را در اولویت قرار می دهیم.

اینها سوای این قوانین را رعایت نکردن است و همچنين در صورتي که کسی قوانین را رعایت نکند می رود به سمت دادستانی و همچنين در صورتي که کسی از مقررات ساترا تخلف کند این اتفاق ها برایش می افتد.

نقض قوانین نیست، بلکه تخلف از مقررات ساترا است، یعنی می خواهیم بین نقض قانون و همچنين تخلف از مقررات ساترا تفاوت قائل شویم.

الفخانی در پاسخ به این سوال که در این بستر که ناظر بر محتوا هستید یکسری اتفاق هایی می افتد.

برای مثال در سریالی یکی از شخصیت ها مواردی ترویج می کند و همچنين نمی مي شود به آن هم گفت ساختار شکنی محرز است ولي بايد توجه داشت از لحاظ فرهنگی اشکال دارد.

مثلا روی عشق مثلثی تاکید دارند یا بی بند و همچنين باری، ترویج اخلاق های بد و همچنين هنجارشکنی.

تو در اینجا هم وارد شدن می کنید یا نه؟، تصریح کرد: بله، به این صورت در این قسمت و بخش وارد شدن می کنیم.

ما بحثی به نام رتبه بندی محتوا داریم و همچنين در آن هم به این می رسیم که چقدر محتوای این کار ارزشی است و همچنين تا چه میزان هویت، اخلاق، سبک زندگی، دیانت و همچنين .

را رعایت کرده است.

ما اینجا به محتوا امتیاز می دهیم چونکه او نیامده به صورت محرز تخلفی کند و همچنين نقض قانونی صورت نگرفته است، ولي بايد توجه داشت او دارد یک موردی را ترویج می کند.

وی ادامه داد: من برای نشر محتوا در برخی جاها کارگذاری راه می اندازم و همچنين به کارگذار می گویم محتوایی که می خواهد منتشر مي شود باید تو به آن هم رتبه دهید.

اولا افرادی که نسبت به محتوای دریافتی حساس خواهند بود من برایش لوگو درجه و همچنين رتبه ای مشخص می کنم و همچنين کسی که از نظر فرهنگی می خواهد از خود و همچنين خانواده اش مراقبت کند، متوجه می مي شود که این محتوا مناسبش نیست.

او نقض قانون نکرده که من جلویش را بگیرم و همچنين به او اجازه نشر محتوایش را ندهم ولي بايد توجه داشت می گویم از نظر فرهنگی مناسب جامعه ایرانی اسلامی من نیست و همچنين نشر آن هم را توصیه نمی کنم.

خانواده ای که می خواهد رعایت کند من به او امتیاز نمی دهم.

وی در مورد اینکه این درجه چگونه و چطوري ارائه می مي شود که برای مثال من مخاطب این را متوجه شوم که این فیلم و همچنين سریال مناسب سن من نیست؟، گفت: زیرساخت های این را در معاونت پایش و همچنين نظارت آماده می کنیم.

جلسه هایی برگزار شده و همچنين در آینده می توانم بیشتر موضوع را باز کنم و همچنين در مورد معیارها صحبت کنم تا شهروندان و مردم شهر آشنا شوند وقتی می خواهند از یک محتوای فرهنگی بهره بري و استفاده کنند مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است به این نشانه ها توجه کنند.

اینها در کل دنیا رعایت می مي شود و همچنين حتی ما مطالعات پشتیبان برایش داریم و همچنين همه اینها در کل دنیا رعایت می مي شود.

از طرفی من در کشوری زندگی می کنم که دارای فرهنگ دیرینه، دیانت، اسلام و همچنين مسائل دینی هستم باید اینها را بیشتر رعایت کنم و همچنين درجه های من برای محتوای فرهنگی چنین درجه هایی خواهند بود.

وی با بیان اینکه این موضوع تنها و فقط رده سنی نیست.

رده سنی یکی از ده شاخص من در رده بندی محتوا است نه رده بندی سنی، گفت: در مورد رده بندی سنی باید بگویم گاهی می گوییم این محتوا مناسب سن کودک، نوجوان و همچنين جوون است ولي بايد توجه داشت نه من برای رده بندی محتوا می گویم که این محتوا مناسب قشر تخصصی است.

این محتوای حتی مذهبی مناسب افرادی است که علم دینی دارند و همچنين مناسب هر فردی که می خواهد دین را رعایت کند نیست.

این محتوا مناسب اشخاص تخصصی است و همچنين برای اشخاص عامی که می خواهند حتما سلامت شان را حفظ کنند نیست و همچنين این می مي شود رده بندی محتوا نه رده بندی سنی.

در حالیکه رده بندی سنی می گوید تماشای فیلم برای اشخاص زیر ۱۲ سال شمسي مناسب است.

کلید واژه ها: سریال های ترکیه ای – سریال های ترکیه – موضوع – سریال – شبکه های ماهواره ای – ترکیه – شبکه نمایش خانگی – شبکه های ماهواره – سامانه فارس من – خبرگزاری فارس – فارس – نمایش خانگی – توزیع – محتوا – نمایش – شبکه نمایش – شبکه – خبرگزاری – استخوان – مخاطبان – مطالبات – ماهواره – فارس من – رسیدگی – پلتفرم – سامانه – خانگی – روابط – تولید – منتشر

منبع

مجوز توزیع سریال های ترکیه ای را کجا می دهد؟ در تاریخ ۱۳ November 2020 | 9:05 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت |قطع برق …