خانه / دسته‌بندی نشده / بازهم افزایش شایعات تفرقه افکن؛ این بار در آستانه افتتاح راه آهن ایران-افغانستان

بازهم افزایش شایعات تفرقه افکن؛ این بار در آستانه افتتاح راه آهن ایران-افغانستان

بازهم افزایش شایعات تفرقه افکن؛ این بار در آستانه افتتاح راه آهن ایران-افغانستان

|بازهم افزایش شایعات تفرقه افکن؛ این بار در آستانه افتتاح راه آهن ایران-افغانستان از اس پی سیتی|

بار دیگر در زمان افتتاح یک پروژه مهم و همچنين استراتژیک ایران با کشورهای همسایه، موجی از شایعات علیه ارتباط این دو کشور به راه افتاد.

–   ولي بايد توجه داشت بررسی دقیق فیلم نشان می داد که این تصاویر مرتبط به سال شمسي ۲۰۱۲ و همچنين در کشور سوریه بوده است.

دو روز پیش وزارت خارجه افغانستان نیز با صدور بیانیه ای تصریح کرد ویدئو و همچنين تصاویر منتشر شده منتسب به آزار و همچنين اذیت مهاجران افغان در ایران حقیقت ندارد.

پیش از این پلیس ایران و همچنين هم وزارت خارجه جمهوری اسلامی این شایعه را تکذیب کرده بودند.

    * ماجرای هریرود در اردیبهشت امسال، نیز  شایعه کردند که مرزبانان ایران تعدادی از مسافران افغانستانی را که به صورت قاچاقی نيت و اراده وارد شدن به ایران داشتند وادار کرده اند که به رودخانه بپرند و همچنين به کشورشان برگردند که در این حادثه چند فرد يا شخص جان باختند، در آن هم زمان شبکه های ماهواره ای فارسی زبان با همین بهانه هجمه های سنگینی علیه ایران وارد کردند ولي بايد توجه داشت مسئولان دولتی افغانستان کمیته حقیقت یاب تشکیل دادند که نقل از نهایی آن هم چنین ادعایی را تایید نکرد.

  * بسته شدن مرز افغانستان به روی ایران در برهه ای از شیوع کرونا که افغانستان از معدود کشورهایی بود که همچنان با ایران تبادل تجاری داشت، شایعه بستن مرز افغانستان به روی ایران، جنجال هایی در داخل ایران به وجود آورده بود ولي بايد توجه داشت آن هم زمان مشخص شد که این ادعا واقعیت ندارد.

محمدمهدی جوانمرد قصاب، رایزن بازرگانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان با رد این شایعه گفت: با توجه به اهمیت بازار افغانستان برای تولیدکنندگان و همچنين تجار ایرانی و همچنين افغانستانی و همچنين همچنین لزوم توجه به سلامت شهروندان و مردم شهر دو کشور به خصوص در زمینه جلوگیری از گسترش بیماری کرونا، حکومت جمهوری اسلامی ایران با گسترش فعالیت های بهداشتی و همچنين انجام تست های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري از رانندگان و همچنين.

در مبادی ورودی و همچنين خروجی، نسبت به انجام کلیه مسائل گمرکی و همچنين تجارت اهتمام ویژه دارد.

    * دخالت سفارت ایران در انتخابات افغانستان همچنین برخی رسانه ها و همچنين کاربران شبکه های اجتماعی با نشر خبری مدعی شدند که سفیر ایران در کابل نسبت به اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام موضع کرده است ولي بايد توجه داشت بهادر امینیان سفیر ایران در کابل در بیانیه ای تصریح کرد که به تا حال در این باره اعلام موضع نکرده است.

  * هجمه های بی اساس علیه قانون مجلس بعد از مطرح شدن  طرحی با عنوان ساماندهی اتباع خارجی غیر مجاز  عده ای دیگر سعی کردند تا به این وسیله هجمه ای دیگر به کشورمان وارد کنند  درحالی که آصفری نماینده مجلس شورای اسلامی ایران عنوان کرد: ساماندهی اتباع هیچ خللی برای آنان که مهمانان جمهوری اسلامی ایران خواهند بود ایجاد نکرده و همچنين بنای برخورد با اتباعی که به صورت قانونی در کشورمان حضور دارند را نداریم.

      *  شایعه وارد شدن ۱۵۰۰ داعشی افغان به ایران چند سال شمسي پیش نیز شایعه وارد شدن ۱۵۰۰ داعشی افغان به ایران و همچنين حضور در کرمان هم سروصدای زیادی به راه انداخته بود.

درحالی که بر خلاف این ادعاها بسیاری از رزمندگان مدافع حرم از بین جوانان غیور افغانستانی بودن که در این راه جانشان را هم از دست دادند.

  انتهای پیام/
کلید واژه ها: ایران – افغانستان – وزارت خارجه – افغان – شبکه های ماهواره ای – کشور – شبکه های ماهواره – مهاجران افغان – جمهوری اسلامی – شایعات – افتتاح – تصاویر – شایعه – آزار و همچنين اذیت – خارجه – وزارت – استراتژیک – مرزبانان – اردیبهشت – زمان – زبان – در ایران – مهاجران – رودخانه – مسافران – ماهواره – راه آهن – هریرود – قاچاقی – بیانیه

منبع

بازهم افزایش شایعات تفرقه افکن؛ این بار در آستانه افتتاح راه آهن ایران-افغانستان در تاریخ ۹ December 2020 | 2:00 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط بیمارستان میلاد (فیلم)

راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط بیمارستان میلاد (فیلم) |راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط …