خانه / دسته‌بندی نشده / هم اندیشی پهناور و بزرگ تنوع دینی در بیروت برگزار شد

هم اندیشی پهناور و بزرگ تنوع دینی در بیروت برگزار شد

هم اندیشی پهناور و بزرگ تنوع دینی در بیروت برگزار شد

|هم اندیشی پهناور و بزرگ تنوع دینی در بیروت برگزار شد از اس پی سیتی|

به مناسبت آغاز سال شمسي نو میلادی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان ضمن دیدار و همچنين گفتگو با بزرگان و رهبران دینی مسیحی، سال شمسي نو را به آن هم ها تبریک گفت.

– به نقل از سایت قطره و همچنين به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از ایسنا، در این هم اندیشی حجت الاسلام و همچنين المسلمین حسین شحاده با خیر مقدم به تمام حاضران و همچنين اندیشمندان به این نقطه اشاره کرد که در مقابل تمام شبکه های ماهواره ای که برای ایجاد فتنه فعالیت می کنند، هیچ شبکه ای را برای ایجاد گفتگو میان ادیان و همچنين مذاهب ديدن نمی کنیم.

مشکل از اختلافا موجود میان ادیان نیست بلکه مشکل از سیاست های نظام های فاسد و همچنين مستبد است که دست به ایجاد فتنه و همچنين شر می کنند.

وی افزود: باید ببینیم از کدام رخنه ها توانسته اند وارد شوند و همچنين تروریسم و همچنين تجزیه را میان امت ما ایجاد کنند.

آنها نفرت را میان ما رواج داده اند تا تند روی و همچنين نژادپرستی و همچنين کینه توزی را رواج دهند.

شیخ شحاده همچنین با تأکید بر این نقطه که بحران معرفت دینی و همچنين اوهام پردازی باعث شد تا فتنه میان ما ایجاد مي شود.

نظام اجتماعی و همچنين سیاسی از هم گسیخته شده و همچنين نتیجه اش طایفه گری سیاسی شده است و همچنين همین امر طمع دشمنان را نسبت به نفوذ در میان امت ما افزایش داده است.

وی در پایان به نحوه حمایت از تنوع دینی و همچنين مذهبی در مشرق اشاره کرد و همچنين گفت: ما بدون پذیرش آزادی طرف مقابل و همچنين دادن حق اختیار به دیگران در حق انتخاب دین نمی توانیم از تنوع گرایی حمایت کنیم و همچنين جز با تقویت نظام های متنوع و گوناگون و مختلف برای جلوگیری از طمع ورزی دشمنان چنین کاری رخ نخواهد داد.

لذا امتی که نتواند از سرزمین، منافع و همچنين ثروت های خود حمایت کند از تنوع نیز نخواهد توانسته بود حمایت کند.

در ادامه عباس خامه یار- رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان- با اشاره به تنوع دینی در مشرق گفت : اسلام تکمیل کننده مسیحیت بوده و همچنين در تعارض با آن هم نیست.

مسیحیان ایران با سابقه چند صد ساله در ایران، دارای تمام حقوق شهروندی مساوی با دیگر هموطنان خود بوده و همچنين از احترام برخوردار خواهند بود.

امام و پيشوا خمینی(ره) از آن هم آغاز پیروزی انقلاب اسلامی و همچنين در نوفل لوشاتو در پاسخ به پرسشی در مورد سرنوشت مسیحیان ایران گفت: آنها آزادند و همچنين مانند دیگر ایرانیان با عدالت کامل با آنها رفتار خواهد شد.

وی افزود: بیش از پنجاه کلیسا در تهران و همچنين سیصد کلیسا در دیگر نقاط کشورمان وجود دارد و همچنين مسیحیان به روش آزاد مراسم دینی خود را برپا می کنند.

تمام مدارس مسیحیان که بسیاری از آنها در دوران شاه تعطیل شده بود بعد از پیروزی انقلاب بازگشایی شدند.

و همچنين باید گفت مسیحیان در تمام فعالیت های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و همچنين هنری و همچنين ورزشی حضوری فعال دارند.

از حضور در مجلس شورای اسلامی گرفته تا حضور در میادین ورزشی و همچنين عرصه های فرهنگی و همچنين هنری کشور.

خامه یار سپس با اشاره به امار شهدای مسیحی در هشت سال شمسي دفاع مقدس که دوشادوش برادران مسلمان خود از مرزهای کشور دفاع کردند به موادی از قانون اساسی کشورمان که از حقوق اقلیت های دینی دفاع و همچنين حمایت می کند اشاره نموده و همچنين به پيشامد جديد تنوع دینی به عنوان یک اقتدار و قدرت مهم و همچنين اساسی در همزیستی پرداخته و همچنين گفت: در روند پیشرفت معرفتی کشور نمی قدرت از وجود تنوع دینی و همچنين همزیستی میان ادیان و همچنين مذاهب بی نیاز باشیم و همچنين ما چندین دهه از این امر دفاع کردیم و همچنين من در روزهای اخیر با تمام بزرگان مسیحیت در لبنان ملاقات هایی داشتم و همچنين با تمام اقتدار و قدرت از وجود همزیستی دفاع کرده ایم و همچنين هزینه آن هم را نیز پرداخت کردیم.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنین به نقش سردار سلیمانی در دفاع از امنیت منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف اشغال شده توسط داعش خود خوانده و همچنين آزادسازی آن هم اعم از مسلمان نشین و همچنين مسیحی نشین اشاره کرد و همچنين گفت: سردار سلیمانی هرجا که تروریسم حضور می یافت، حاضر می شد تا مانع اشغال آن هم منطقه ها و مناطق توسط تروریست ها مي شود و همچنين برای او تفاوتی میان مسیحی و همچنين مسلمان وجود نداشت.

وی در پایان گفت: وجود همزیستی دینی یک ضرورت اجتماعی بوده که ما پای بند به آن هم هستیم و همچنين بی تعارف هزینه سنگینی را به خاطر آن هم پرداخت کرده ایم.

دفاع مقدس بهترین شاهد و همچنين گواه بر این همزیستی و همچنين تنوع می باشد.

سپس کمال بکاسینی- مدیر مرکز هم اندیشی الربوه – با اشاره به نیاز کنونی جامعه به نشست و همچنين گفتگو، گفت: ما باید همزیستی، وحدت ملی، آشتی و همچنين زندگی مشترک را احیا کنیم.

ما ملتی واحد با آینده ای مشترک هستیم که باید در کنار یکدیگر بنشینیم با تکیه بر خداوند، ارتباط مشترک، جهت داشتن زندگی مشترک داشته باشیم.

وی در پایان گفت: باید از تنوع دینی محافظت کنیم.

مفاهیم مشترک را کنار هم بگذاریم و همچنين در کناریکدیگر قرار بگیریم چرا که منطقه ما در شرایط سختی قرار دارد.

آینده ما یکسان است لذا از تنوع، آزادی و همچنين حضورمان در کنار یکدیگر باید حمایت کنیم.

در ادامه سراسقف جورج صلیبا-دبیر کل هم اندیشی نشست ادیان- گفته استاز ویژگی های انسان نشستن در کنار یکدیگر و همچنين گفتگوست و همچنين همین گفتگوهاست که ارزشها و همچنين اصول را نمایان می سازد.

وی سپس به بیان خاطره حضور خود در ایران پرداخت و همچنين گفت: در دیدار از ایران، کشوری که مسلمان و همچنين شیعه است، باید بگویم که بعد از برپایی انقلاب اسلامی توسط امام و پيشوا خمینی(ره) در این کشور بسیاری از مسیحیان در مورد سرنوشت خود، نگران بودند و همچنين بسیاری نیز به کشورهای دیگر مهاجرت کردند، ولي بايد توجه داشت بعد از گذشت چند سال شمسي از پیروزی انقلاب اسلامی، نگاه مسیحیان نسبت به سیاست جمهوری اسلامی ایران تغییر کرد و همچنين ديدن کردند که سیاست جمهوری اسلامی ایران با سیاست دوران شاه به روش کامل نسبت به مسیحیان متغاير و متفاوت بوده و همچنين بسیار شرایط برای آنها بهتر شده است.

لذا بسیاری از مسیحیان به بستگان خود توصیه کردند که به کشورشان بازگردند.

سراسقف جورج صلیبا در پایان به خاطره دیدار خود با امام و پيشوا خمینی(ره) و همچنين مقام معظم رهبری اشاره کرد و همچنين گفت: در ملاقاتم با امام و پيشوا خمینی(ره) و همچنين بعد از ایشان امام و پيشوا خامنه ای و همچنين دیگر مسئولان، تعامل آنها را کاملا انسانی و همچنين با احترام دیدم و همچنين امیدوارم بسیاری از کشورهای عربی از این رفتار خوب جمهوری اسلامی ایران با مسیحیان و همچنين اقلیت ها الگو بگیرند.

سپس شیخ زیاد الصاحب- عضو شورای شرعی اسلامی- با اشاره به آیاتی از قرآن کریم در خصوص ایمان به تمام انبیا و همچنين رسالت های آسمانی گفت: هدف تمام رسالت های آسمانی سعادتمند کردن انسان ها بدون توجه به گرایش ها و همچنين طوایف آنها بوده است و همچنين مسیحیت و همچنين اسلام به خدای واحد، قیامت و همچنين عمل صالح جهت دست یابی به بهشت ایمان دارند.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم به مسیحی ها اشاره نموده و همچنين آنها را نزدیک ترین پیروان ادیان آسمانی به مسلمانان معرفی نموده است؛ اسلام مدافع حضرت عیسی و همچنين رسالتش مانند دیگر پیامبران بوده و همچنين مناقض آنها نیست بلکه از پیروان تورات و همچنين انجیل خواسته که به آموزه های دینی خود عمل کنند.

وی در پایان گفت: خداوند از همه می خواهد که با تمام وجود به دین آسمانی خود عمل کنند و همچنين اسلام رسالت های آسمانی را تکمیل کننده یکدیگر معرفی کرده است لذا در صورتي که به مسیح ایمان داشته باشی و همچنين به اسلام گرویدی به این معنا نیست که دست از ایمان به مسیح برداری بلکه کامل کننده آن هم خواهد بود.

تأکید شرکت کنندگان در هم اندیشی تنوع دینی بر حمایت از موزاییک زیبای مشرق زمین در ادامه سامی ابو المُنی- رییس جمعیت عرفان توحیدی درزی ها- با تشکر از رایزنی فرهنگی کشورمان به دلیل برگزاری این نشست در چنین شرایط سختی گفت: ما بر حمایت از تنوع دینی در مشرق تأکید می کنیم، چرا که همگی در یک کشتی که آن هم کشتی انسانیت است سوار هستیم، لذا باید مراقب یکدیگر باشیم تا به ساحل نجات برسیم.

وی افزود: ما در پی نقاط مشترک هستیم.

برادری دینی فراتر از هر اخوت دیگری است و همچنين باید به آن هم سخن امیرمؤمنان امام و پيشوا علی اشاره کنم و همچنين بر آن هم تأکید کنم که انسان ها یاید مثل یکدیگر از نظر خلقت خواهند بود و همچنين یا برادر دینی با یکدیگر خواهند بود.

برادری در مراتب متنوع و گوناگون و مختلف قرار دارد، چه از نظر برادری نَسَبی و همچنين چه از نظر معنوی یا مذهبی و همچنين یا .

باشد.

برادر دینی در عمل و همچنين کار و همچنين توجه به اهداف متنوع و گوناگون و مختلف است که باید در مقابله با چالش ها ایجاد می مي شود.

سامی ابو المنی در ادامه گفت: تنوع دینی در سرزمین ما باید با نگاه مثبت مورد توجه قرار گیرد، از نظر اعتقادی، اجتماعی و همچنين تمدنی باید مورد توجه قرار گیرد.

و همچنين باید از یکدیگر محافظت کنیم و همچنين این آن هم جوهره برادری است.

از اخوت باید بدون هرگونه تعصب دفاع کرد آن هم گونه که شیخ الازهر و همچنين پاپ چنینی کردند.

باید نگاهی انسانی داشته باشیم و همچنين همزمان مراقب دشمنان و همچنين تروریسم باشیم تا ما را مورد تهدید قرار ندهند.

سپسحسن قبلان-عضو دفتر سیاسی جنبش امل- با اشاره به احترام امام و پيشوا موسی صدر به تنوع گرایی در لبنان گفت: در حال حاضر این تنوع در کشورمان مورد تعرض قرار گرفته است و همچنين ما شاهد دعوت به تقسیم در میان این امت هستیم.

به نظرم لبنان یک بوته آزمایش برای تنوع گرایی و همچنين الگویی برای همزیستی ادیان است.

ما مورد هدف دشمنان داخلی و همچنين خارجی قرار گرفته ایم تا این الگوی همزیستی را از بین ببرند.

وی افزود: ما باید از این همزیستی محافظت کنیم، تمام ایدئولوژی ها از بین رفته اند جز ایدئولوژی همزیستی که باید مورد توجه قرار گیرد.

ما مسئولیت همزیستی اسلام و همچنين مسیحیت را بر عهده داریم و همچنين باید مراقب مسیحیان فلسطین که مورد تعرض قرار گرفته اند نیز باشیم و همچنين از آنها حمایت کنیم.

با تقویت ارتباط و رابطه میان یکدیگر باید گفت که احترام به اختلاف عقیده و همچنين تنوع دینی از وظایف ما بوده و همچنين امری ضروری است و همچنين نقش امام و پيشوا موسی صدر را در این امر نباید فراموش کرد.

سپس ناجی نعمان- ادیب و همچنين پژوهشگر- به واقعیت تنوع گرایی از نگاه پژوهشگران و همچنين محققین اشاره نموده و همچنين با اشاره به تاریخچه تنوع دینی در لبنان گفت: تنوع گرایی مانند دانه های رنگی یک کاشی بوده که آن هم دانه ها آن هم ادیان اعتقادات است.

تعداد مسیحیان سرزمین شام در دوران خلافت عمربن عبدالعزیز بیشتر از تعداد مسلمانان بود و همچنين در دوران ناپلئون تعداد مسلمانان و همچنين مسیحیان در این سرزمین یکسان بود.

خارجی ها که در دوران حکومت عثمانی ها وارد مشرق شدند با فتنه انگیزی باعث ایجاد منازعات مذهبی و همچنين دینی شدند و همچنين یکپارچگی مسلمانان را به از هم گسیختگی میان یکدیگر کشاندند.

استعمار فرانسه با طراحی نقشه تقسیم طایفه ای در مناصب سیاسی، این اختلاف را دامن زد و همچنين بعد از خروج استعمار نیز مشکل سیاسی طوایف حل نشد.

نعمان در پایان گفت: تنها راه واقعی برای حل پيشامد جديد اختلاف طایفه ای، ایجاد حکومت مدنی و همچنين دموکراسی است.

آزادی باید بر اساس قانون و همچنين نه بر اساس طایفه باشد و همچنين عدالت نیز توسعه یابد.

سیاستمداران این امر به عنوان ابزاری برای ایجاد تفرقه بهره بري و استفاده می کنند تا به منافع خود برسند.

سپس خانم عُلا صقر- کارشناس مسیحی مسائل اجتماعی- داشتن عقیده را تنها برای اخوّت کافی ندانسته و همچنين عمل به این عقیده را برای رسیدن به این هدف ضروری دانست و همچنين گفت: انسان ها برادر یکدیگرند و همچنين این برادری است که همزیستی مشترک ایجاد می کند.

همین برادری است که در برابر نژادپرستی، جهالت و همچنين عوامل ایجاد تفرقه قرار می گیرد و همچنين محبت است که باعث ایجاد نزدیکی و همچنين مانع تفرقه می مي شود.

وجود مسیحیت و همچنين اسلام هر دو ضروری است و همچنين باید همواره کنار یکدیگر باشند و همچنين نیاز به یکدیگر دارند.

خانم سقر در پایان گفت: لبنان همچنان کشور همزیستی میان اسلام و همچنين مسیحیت خواهد ماند.

در شرایط کنونی ضرورت تربیت انسان ها بر اساس ارزشها و همچنين احترام به یکدیگر احساس می مي شود و همچنين باید در شیوه های آموزش به پيشامد جديد جلوگیری از طایفه گری و همچنين رسیدن به برادری و همچنين اخوت توجه مي شود.

سپس حجت الاسلام محمد حسین الحاج- رییس مجمع فرهنگی جعفری- با اشاره به این نقطه که بیشتر نشست هایی که جهت گفتگو میان ادیان برگزار می مي شود در چارچوب های سیاسی برگزار می مي شود، گفت: باید اداره گفتگوهای دینی را از سیاستمداران بگیریم، چرا که در بیشتر این گفتگوها، میزبانان همسو با طرف های سیاسی شرکت کننده حاضر می شوند و همچنين از کسانی که مخالف سیاسی با اداره کنندگان خواهند بود دعوت به عمل نمی آید.

وی پیشنهاد داد تا گروهی غیر سیاسی جهت مدیریت اختلافات دینی تشکیل مي شود تا نقاط مشترک میان طرفداران ادیان را شناسایی کنند و همچنين بر آنها تأکید کنند.

وی در پایان گفت: یکی از مهم ترین معظلات و مسائل و مشکلات بر سر راه ایجاد اخوت دینی، سیطره سیاستمداران بر مؤسسات گفتگوی دینی است و همچنين تا آنها این مؤسسات را در اختیار داشته باشند نمی توانیم به نتیجه مطلوب برسیم.

پیشنهاد می کنم رایزن فرهنگی تمام شخصیت های دینی مخالف را نیز دور هم جمع کند تا نشان دهد در این پيشامد جديد مشکل سیاسی نداریم.

حبیب افرام- رییس انجمن سریانی ها- ادامه داد :برادری ما باید حول محور انسانیت و همچنين انسان و همچنين همراه با معنویت و همچنين ارتباط با خداوند باشد و همچنين ارتباطی با دین اشخاص نداشته باشد.

لذا در صورتي که حقیقت را بخواهیم باید در پی انسانیت بگردیم.

حبیب افرام در پایان به شروطی که در مسیر اخوت به آن هم باید توجه کرد اشاره کرد و همچنين گفت: نخست باید شجاعت داشته باشیم و همچنين شرایطی را برای آشتی ملی فراهم کنیم و همچنين درب اعتماد به یکدیگر را بگشاییم و همچنين مانع از نقض حقوق بشر شویم و همچنين در این راه از ابزارهای داخلی و همچنين بین المللی بهره مند شویم.

سپس کاردینال گریوریوس لحّام- سر اسقف سابق روم کاتولیک- با اشاره و همچنين خواندن و قرائت قسمت و بخش هایی از منشور دوم واتیکان در مورد ارتباط و رابطه کلیسا با ادیان غیر مسیحی؛ منشور برادری و همچنين انسانیت میان پاپ فرانسیس و همچنين شیخ الازهر؛ نامه های کاردینال های کاتولیک مشرق؛ اسناد اسلامی و همچنين عربی و همچنين نیز نامه اش به مسلمانان گفت: منشور دوم واتیکان، مقدمه ای برای اخوت انسانی به شمار می رود و همچنين باعث می مي شود که هر انسان با ایمانی، طرف مقابل را برادر خود به شمار آورد.

در صورتي که از سرچشمه تمدنی، یکسان بهره نبریم و همچنين آن هم را میان یکدیگر تقسیم نکنیم نمی توانیم از همزیستی مشترک بهره مند شویم.

در ادامه کاردینال لحّام گفته استمسیحیان مشرق قسمت و بخش جدایی ناپذیر از هویت تمدن مسلمانان به شمار می روند، آن هم گونه که مسلمانان مشرق بخشی جدایی ناپذیر از هویت تمدن مسیحی به حساب می آیند.

لذا ما نسبت به یکدیگر در برابر خداوند و همچنين تاریخ، مسئول هستیم.

وی در پایان گفت: باید ارتباط و رابطه ای میان تمام مراکز دینی با یکدیگر ایجاد مي شود و همچنين الگویی برای همزیستی مشترک و همچنين برادری ارائه کنیم و همچنين حرکتی را در جهت گفتگو میان یکدیگر میان ادیان یهودی، مسیحی و همچنين اسلام ایجاد کنیم و همچنين کشورمان را محل تلاقی ادیان متنوع و گوناگون و مختلف قرار دهیم.

گفتگوی میان ادیان هدیه ما به جهان برای ایجاد صلح و همچنين آرامش خواهد بود.

در ادامه سر اسقف عصام درویش- سر اسقف روم کاتولیک منطقه ها و مناطق زحله و همچنين فُرزل- ابتدا بابت انتخاب عنوان این نشست از برگزار کننندگان تشکر نموده و همچنين گفت: اخوت و همچنين انسانیت از دیرباز ضرورتی برای انسان به شمار می رود و همچنين کسی که راه را اشتباه می رود و همچنين گناهی مرتکب می مي شود باید عذر خواهی کند و همچنين طلب مغفرت کند و همچنين به سوی خداوند بازگردد.

با توجه به این قاعده ثابت، باید برادری میان مسیحیان و همچنين مسلمانان به معنای برادری میان یک انسان با انسان دیگر شکل گیرد تا بتوان از تنوع دینی در مشرق محافظت کرد.

وی افزود: ما که به خداوند واحد ایمان داریم وظیفه مقدس ماست که این برادری را میان خود ایجاد کنیم، و همچنين از ارزشهای اخلاقی که باعث رشد انسان می شوند حمایت کنیم.

برادری به این معناست که محبتم از نفرتم فراتر رود و همچنين نسبت به تقصیرم نسبت به انسان دیگر اعتراف کنم و همچنين تلاش نمایم تا روابطم را با دیگری بهبود بخشم.

بر این باورم که می توانیم جامعه را تغییر دهیم و همچنين وضع آن هم را بهبود ببخشیم.

می توانیم برادری را توسعه بخشیم چرا که سرنوشت ما مشترک بوده و همچنين برای آزادی، امنیت و همچنين رفاه تلاش می کنیم.

وی در پایان گفت: از همه می خواهم احترام متقابل نسبت به یکدیگر را رعایت کنند و همچنين با مهربانی و همچنين گذشت با یکدیگر تعامل کنند و همچنين تفاوت ها نباید عاملی برای دشمنی ایجاد کنند و همچنين مانعی برای برادری نباید بشوند بلکه باید بر مسائل مشترک تأکید کنیم و همچنين تمام راههای منتهی به برادری را بپیماییم.

در ادامه محمد السماک- دبیرکل کمیته ملی گفتگوی اسلام و همچنين مسیحیت- با اشاره به آخرین آمار گروندگان به ادیان آسمانی در جهان که بالغ بر ۸۴ قسمت و بخش، جمعیت هشت میلیاردی جهان است، گفت: یک سوم مسیحیان در قاره آفریقا و همچنين یک سوم دیگر در آمریکای جنوبی و همچنين آسیا قرار دارند و همچنين این در حالی است که یک سوم مسلمانان در کشورهای غیر اسلامی حضور دارند.

وی افزود: کثرت جمعیت مؤمن به خداوند در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف جهان، وضعیت جدیدی را می طلبد و همچنين آن هم این که یا دو تيم در ایمان به خداوند تبارک و تعالي و همچنين عدم آن هم درگیر با یکدیگر باشند و همچنين یا بر این باور باشند که ادیان در اصل دارای یک ریشه خواهند بود ولي بايد توجه داشت وجود اختلاف را در میان آنها پذیرا باشیم.

وجود تعدد ایمانی مشکل نبوده و همچنين دلیلی برای ایجاد اختلاف نمی تواند باشد.

وقتی نامی از اسلام می بریم باید بدانیم که اسلام تنها آن هم چیزی نیست که حضرت محمد(ص) آن هم را آورده باشد بلکه از حضرت ابراهیم(ع) آغاز شد و همچنين اوست که پیش از این نام ما را مسلمان گذاشت.

این آن هم مسیری است که از حضرت ابراهیم(ع) آغاز و همچنين به حضرت محمد(ص) پایان یافته است.

در حقیقت تسلیم شدن در برابر خداوند است لذا نقطه اشتراک ما با یهودیت و همچنين مسیحیت در ایمان به خداوند است.

محمد السماک در ادامه گفت: قرآن کریم افق های جديد و تو و تازه ای در مورد احترام به پیروان ادیان آسمانی دیگر می گشاید آنجا که می فرماید داستان برخی از پیامبران را بازگو کردیم و همچنين برخی دیگر را بازگو نکردیم.

پيشامد جديد دیگر این که احترام دینی به یک انسان به عنوان یک انسان مطرح شده و همچنين نه به جهت عقیده وی است.

انسان به عنوان انسان مورد احترام قرار گرفته است.

شهروندان و مردم شهر همگی در کنار یکدیگر یک خانواده واحدی را تشکیل می دهند.

و همچنين نقاط مشترکی وجود دارند که می توانند پل ارتباط میان ادیان متنوع و گوناگون و مختلف را ایجاد کنند.

سپس شیخ هشام خلیفه- امام و پيشوا جماعت مسجد اوزاعی- به دیدگاه اسلام به پيشامد جديد تعامل شهروندان و مردم شهر با یکدیگر اشاره نموده و همچنين آن هم را محور اصلی ارتباط انسان ها بایکدیگر معرفی نمود و همچنين گفت: اصل ارتباط انسان ها با یکدیگر بر اساس جنس بشر بوده و همچنين نه بر اساس اعتقادات آنها شکل می گیرد.

خداوند در قرآن کریم تفاوت میان انسان ها را تنها بر اساس تقوا معرفی می کند.

وی در ادامه ضمن ذکر چند حدیث از پیامبر اکرم (ص) در مورد عدم برتری انسان ها نسبت به یکدیگر جز بر اساس تقوا گفت: ایمان و همچنين عقیده با اجبار به وجود نمی آیند.

و همچنين وجود اختلاف و همچنين تنوع در میان انسان ها امری فطری است.

وی در پایان به فصل مشترک میان انسان ها که آن هم تقواست اشاره نموده و همچنين روابط میان انسان ها را بر اساس آن هم معرفی کرد.

از ارزش های اخلاقی برای رشد انسان حمایت باید کرد سپس معن بشور- دبیرکل سابق کنفرانس قومی عربی- در سخنان گفت: حمایت از تنوع دینی در منطقه ما پيشامد جديد ای نیست که بخواهیم نسبت به یکدیگر بر آن هم منتی بنهیم، بلکه این امر بخشی از میراث معنوی، قومی و همچنين ملی است.

لذا در صورتي که از طرفداران یکی از ادیان آسمانی هستیم وظیفه ما احترام به دیگر رسالت های آسمانی است و همچنين باید در میان امت نسبت به یکدیگر احترام قائل باشیم و همچنين از تنوع دینی حمایت کنیم چرا که تنها راه تداوم جوامعی است که از تعدد دینی و همچنين طوایفه ای برخوردارند و همچنين بدین وسیله می توانیم مانع وحشیگری، تندروی و همچنين حذف یکدیگر باشیم.

وی در پایان گفت: حمایت از انواع متنوع و گوناگون و مختلف تعدد اعم از فرهنگی، فکری و همچنين سیاسی، تضمین کننده آشتی ملی و همچنين داخلی است و همچنين مانع از از هم گسیختگی برادری میان جامعه خواهد شد.

لذا حمایت از تنوع دینی خود نوعی از انواع مقاومت در جامعه به شمار می رود در ادامه، نصری الصایغ- نویسنده و همچنين روزنامه نگار- ابتدا با مطرح نمودن پرسش هایی در مورد چرایی نیاز به تنوع دینی، گفت: منطقه ما شاهد به حاشیه راندن دین و همچنين ظلم سیاسی و همچنين از بین بردن آزادی های سیاسی، فرهنگی و همچنين اجتماعی و همچنين آزادی های دینی و همچنين عدم مساوات میان اکثریت دینی و همچنين اقلیت ها است.

لذا باید نسبت به وضعیت تنوع دینی تأسف خورد چرا که نسلی از خون آشام های جدید باعث دین گریزی شده اند.

وی افزود: حال در صورتي که از خود بپرسیم که وضع زندگی ما چگونه است؟ همه ناتوان از پاسخ به این پرسش خواهند بود.

جهان ما از نظر دینی، فرهنگی، قومی و همچنين زبانی، نژادی و همچنين رنگ متنوع است، ولي بايد توجه داشت خشونت در جهان حاکمیت دارم و همچنين نشان از آن هم دارد که عقل بشر به تا حال نتوانسته راه حلی برای مشکل همزیستی با وجود تمام اختلافات موجود بیاید.

در این جا باید دین پاسخ دهد، ولي بايد توجه داشت در قالبی سیاسی، بلکه در قالب ایمانی و همچنين چارچوب ارزش های تمام جوامع انسانی.

نصری الصایغ در پایان گفت: تا چه مقدار و اندازه گفتگوی ادیان با صراحت و همچنين صادقانه برگزار می مي شود؟ ما معمولا در تعامل خود دو زبان به کار می بریم، زبان حضوری و همچنين زبان غیابی.

آن هم چه که ما در باره یکدیگر در غیاب هم صحبت می کنیم با آن هم چه که در حضور یکدیگر حرف می زنیم متغاير و متفاوت است.

خواهش می کنم که در این نشست با یکدیگر صریح باشید و همچنين راهش این است که سیاست را به کناری بگذارید و همچنين برای اهلش رها کنید و همچنين به حقایق و همچنين ایمان و همچنين برکاتش متوسل شوید.

سپس سرکیس ابو زید- رییس انجمن تحولات- گفت: این نشست در حقیقت گواهی بر مقابله با خشونت و همچنين نفرت بوده و همچنين دعوتی برای محبت و همچنين اخوت میان انسان ها و همچنين ادیان و همچنين تمدن ها است.

آن هم هم در شرایطی که جهان و همچنين به ویژه منطقه مشرق و همچنين لبنان، شاهد نزاع میان ادیان و همچنين ایجاد فتنه و همچنين اختلافات نژادی است.

وی افزود: باید در چنین شرایطی کنار هم ایستاد تا نگذاریم از این اختلافات جهت سیطره بر دیگری مضر و همچنين بد بهره بري و استفاده مي شود.

بنابراین جمعیت ها و همچنين مؤسسات متنوع و گوناگون و مختلف در کنار یکدیگر برای ارائه الگویی برای زندگی مشترک و همچنين مقابله با هرگونه نژاد پرستی، نفرت و همچنين کینه اقدام کنند.

سرکیس ابو زید گفت: ما باید نشان دهیم که ارزش ها و همچنين الگوهایی که ادیان و همچنين تمدن ها ارائه نموده اند، فصل مشترک میان ماست و همچنين با رفتارمان آنها را مجسم سازیم.

او در پایان گفت: امیدوارم این اقدام بتواند در سطح گسترده تری ادامه یابد تا شاهد مقابله همه اشخاص در برابر نفرت نسبت به یکدیگر باشیم.

سپس کشیش نعمه صلیبا با تشکر از برگزار کنندگان این نشست، گفت: اجازه دهید در مورد عنوان اخوّت دینی را که برای این نشست برگزیدید، مطلبی بگویم و همچنين آن هم این که ما به عنوان مجریان و همچنين بزرگان و رهبران دینی می توانیم گفتمان بهتری برای شهروندان و مردم شهر عرضه کنیم و همچنين در گفتمان خود نوآوری داشته باشیم.

باید از منشور برادری شیخ الازهر و همچنين پاپ فرانسیس در جامعه امروز خود بهره ببریم.

وی در پایان گفت: مطمئن هستم که نتایج نشست امروز پر ثمر خواهد بود و همچنين می توانیم بهترین ها را ارائه کنیم.

در ادامه شیخ مصطفی ملص- عضو شورای اداری تجمع علمای مسلمین- در سخنان خود به جایگاه منطقه شرق از نظر انسانی اشاره نموده و همچنين گفت: بر این باورم که دعوت به دین تنها بر اساس محبت است که می تواند تأثیر گذار باشد.

ما در منطقه مشرق، حضور ادیان توحیدی مختلفی را شاهدیم، و همچنين باید بگوییم که خدای ما یکی است و همچنين جایز نیست که با بندگان خداوند جز با احترام و همچنين تکریم رفتار نمود.

وی افزود: نشست ادیان با نشست انسان ها در کنار یکدیگر، یکی است، بلکه نشست انسان ها در کنار یکدیگر نسبت به نشست ادیان در اولویت قرار دارد.

ما مشکل فهم از دین را داریم و همچنين بسیاری از طرفداران ادیان، تنها دین خود و همچنين راه خود را صحیح می دانند و همچنين متأسفانه شخصیت های دینی تنها دیگران را بر پیروی از باورهای خود، دعوت می کنند.

این عضو تجمع علمای مسلمین گفت: از عوامل منفی تأثیر گذار بر نشست ادیان همین برتری جویی ها از سوی پیروان ادیان متنوع و گوناگون و مختلف و همچنين فهم نادرست از باورهای طرف مقابل است که توسط مخالفان آنها ارائه شده است.

وی در پایان گفت: باید طرف مقابل را از زبان و همچنين بیان خودش بشناسیم و همچنين نه از زبان مخالفان و همچنين دشمنانش.

در ادامه محمد امین فرشوخ- رییس دانشکده مطالعات اسلامی دانشگاه المقاصد- با اشاره به نیاز شدید ما در حال حاضر، به وجود چنین نشست ها و همچنين ارتباط هایی، گفت: نباید برادری و همچنين اخوت را از دست دهیم بلکه باید نسبت به تقویت آن هم تلاش کنیم چرا که بدون وجود آن هم، روابط میان یکدیگر شکننده خواهد شد.

وی افزود: سخنان پاپ یوحنا پولس خطاب به بزرگان و رهبران دینی اسلامی در سال شمسي ۱۹۸۴م را به خاطر آوردم که گفت: ما مسیحیان و همچنين مسلمانان همگی زیر نور خورشید خدای یکتا قرار داریم، خالق ما یکی است و همچنين از او رحمتش را می طلبیم و همچنين از کرامت انسان ها به عنوان بندگان خداوند تبارک و تعالي دفاع می کنیم.

لذا ما به معنی کلمه، برادر ایمانی هستیم.

وی در پایان گفت: تلاش کنیم تا بیشتر از قبل نسبت به یکدیگر آشنا شویم و همچنين دیگر این که شادی را میان یکدیگر تقسیم کنیم تا به صلح و همچنين آرامش دست یابیم.

گفتگو دعوتی است الهی برای شهروندان و مردم شهر و همچنين ضرورتی است برای هم زیستی سالم میان انسان ها سپس متن سخنان عمر محمد زین- وکیل استیناف دادگستری- خواندن و قرائت شد.

وی ضمن اشاره به تاریخچه ارتباط و رابطه دوستی مسلمانان و همچنين مسیحیان از دهه پنجاه قرن میلادی قبل به تا حال، در بخشی دیگر از سخنان وی آمده است: تقسیم کشورهای پهناور و بزرگ منطقه به کشورهای کوچک تر بر اساس تنوع دینی، از سوی صهیونیسم جهانی گرفته شده تا کشوری یهودی نشین در فلسطین اشغالی برپاگردد و همچنين در نتیجه قدس شریف غصب مي شود و همچنين از دست مسلمانان گرفته مي شود.

وی در ادامه می گوید: ما می توانیم با وجود تمام تنوع های دینی، قومی و همچنين طایفه ای کشوری پهناور و بزرگ ایجاد کنیم که در کنار یکدیگر به صورت مسالمت آمیز زندگی کنیم.

وی همچنین لازمه اخوت را، رعایت ادب در گفتگو و همچنين ادب در برابر مخالفان می داند و همچنين این که در برابر جهل و همچنين خشم دیگران فرهنگ مقاومت را باید رعایت نمود.

اضافه بر این که برای گسترش اخوت باید مساوات و همچنين تمسک به ارزش های اخلاقی را رعایت کرد.

بنابراین تربیت شهروندان بر اساس ارزش های اخلاقی از مهمترین عوامل ایجاد اخوت به شمار می رود.

وی در پایان به تغییر شرایط جامعه انسانی در غرب و همچنين بالابردن سطح پذیرش مخالفان اعتقادی در میان آنها اشاره نموده و همچنين گفت: رفتار غربی ها بر خلاف آن هم چیزی است که در رسانه ها تحت عنوان آزادی و همچنين دموکراسی مطرح می کنند بوده لذا باید جوامع غربی به این پيشامد جديد توجه کنند تا به جای سرکوب آزادی اعتقادی دیگران در تعامل با کشورهای مشرق رفتار خود را با مطالعه دیدگاهها و همچنين نشست و همچنين گفتگو با کارشناسان شرق، تغییر دهند.

همچنین کشیش آنطوان ضو- دبیرکل کمیته اسقفی گفتگوی مسیحیت و همچنين اسلام- در متن سخنان ارسالی خود ضمن تأکید بر ضرورت گفتگو و همچنين نشست میان طرفداران ادیان برای شناخت درست از یکدیگر نوشته است: گفتگو خود یک فرهنگ، ادب، علم، هنر، معنویت، فقه، تربیت، برقراری ارتباط، رسانه، زبان جهانی و همچنين تلاشی برای رسیدن به بهترین هاست.

و همچنين گفتگو در حقیقت دعوتی الهی برای تمام شهروندان و مردم شهر و همچنين ضرورتی برای انسان ها به شمار می رود.

وی سپس به بیان مفاهیمی زيرا و به درستي که: نشست و همچنين گفتگو، جهانی سازی و همچنين اسلام، لاهوت لحظه و همچنين فقه لحظه، تعدد گرایی و همچنين احترام به هویت دیگران، گفتگوی سیاسی دینی، روابط مسیحیت با اسلام، کلیسا و همچنين ارتباط و رابطه آن هم با مسلمانان، همزیستی مشترک مسیحیت با مسلمانان، پیام مسیحیان عرب به جهان، حضور در تمدن عربی، هر دو در برابر خداوند پاسخگو باید باشیم، مسیحیت در قرآن کریم، شریعت مسیحیان در قرآن کریم، پیمان پیامبر اسلام با مسیحیان نجران، پرداخت.

وی در پایان ضمن اشاره به آیه ای از قرآن کریم در مورد مشترکات میان مسلمانان و همچنين اهل کتاب و همچنين دعوت اهل کتاب به عدم پرستش غیر از خداوند تبارک و تعالي و همچنين عدم شرک به او سخنش را پایان داد.

در پایان بیانیه ای مشترک از سوی شرکت کنندگان خواندن و قرائت شد که به شرح زیر است: شرکت کنندگان بر این امر تأکید می کنند که مشرق، الگویی برای تنوع دینی بوده و همچنين ادیان آسمانی از این تنوع حمایت و همچنين به سوی آن هم دعوت می کنند.

لذا تجربه کشورهای عربی و همچنين اسلامی به عنوان الگویی مهم در حمایت از تنوع به شمار می رود، و همچنين نشر تندروی و همچنين خشونت پيشامد جديد ای است که خارج از این الگو بوده و همچنين ارتباطی با آن هم ندارد.

وظیفه ما در حال حاضر تلاش در جهت مقابله با انواع تندروی و همچنين خشونت بوده و همچنين کارهایی را در حمایت از تنوع دینی و همچنين شرکت دادن جوانان و همچنين دانشجویان در تمام فعالیت هایی مانند گفتگوها و همچنين تقویت فرهنگ تنوع گرایی و همچنين پذیرش طرف مقابل می باشد تا در مقابل با مروّجان خشونت و همچنين اهانت به دیگران و همچنين فرهنگ نفرت، بایستیم.

کلید واژه ها: جمهوری اسلامی ایران – شبکه های ماهواره ای – هم اندیشی – میان – شبکه های ماهواره – رایزنی فرهنگی – جمهوری اسلامی – سال شمسي نو – حجت الاسلام – ادیان – گفتگو – آغاز سال شمسي نو – نژادپرستی – شبکه – فتنه – دینی – المسلمین – مشکل – تروریسم – ماهواره – برگزار – آنلاین – همشهری – بزرگان و رهبران – مناسبت – فرهنگی – فعالیت – اسلامی – جمهوری – رایزنی

منبع

هم اندیشی پهناور و بزرگ تنوع دینی در بیروت برگزار شد در تاریخ ۸ January 2021 | 6:35 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کشف چاه شراب در خرم آباد (فیلم)

کشف چاه شراب در خرم آباد (فیلم) |کشف چاه شراب در خرم آباد (فیلم) از …