خانه / دسته‌بندی نشده / وظیفه پیروان اهل بیت(ع) در تعامل با سایر مذاهب

وظیفه پیروان اهل بیت(ع) در تعامل با سایر مذاهب

وظیفه پیروان اهل بیت(ع) در تعامل با سایر مذاهب

|وظیفه پیروان اهل بیت(ع) در تعامل با سایر مذاهب از اس پی سیتی|

در دورانی که شبکه های ماهواره ای با برچسب شیعی با نام های مقدسی همچون «اهل بیت(ع)، امام و پيشوا حسین، فدک، کربلا و همچنين .

» بر طبل اختلاف و همچنين سب و همچنين تبری می کوبند، – در دورانی که شبکه های ماهواره ای با برچسب شیعی با نام های مقدسی همچون اهل بیت(ع)، امام و پيشوا حسین، فدک، کربلا و همچنين .

بر طبل اختلاف و همچنين سب و همچنين تبری می کوبند، همه شیعیان باید بدانند که این جریان ها بر اساس مکتب اهل بیت(ع) عمل نمی کنند.

ائمه اطهار(ع) به عنوان عالمان آل محمد(ص) همیشه به پیروانشان توصیه می کردند که با اهل سنت رفتار خوب و همچنين حسنه ای داشته باشند.

به نقل از سایت قطره و همچنين به نقل ازایکنا، بررسی احادیث شیعه، نشان می دهد که ائمه اطهار(ع) به عنوان عالمان آل محمد(ص) همیشه به شیعیان و همچنين پیروانشان توصیه می کردند که با اهل سنت رفتار خوب و همچنين حسنه ای داشته باشند.

به مقدسات اهل سنت ناسزا نگویند، با اهل سنت رفتاری همراه با عطوفت و همچنين مهربانی داشته باشند.

در دورانی که شبکه های ماهواره ای با برچسب شیعی با نام های مقدسی همچون اهل بیت، امام و پيشوا حسین، فدک، کربلا و همچنين .

بر طبل اختلاف و همچنين سبّ و همچنين تبرّی می کوبند، همه شیعیان باید بدانند که این جریان ها بر اساس مکتب اهل بیت(ع) عمل نمی کنند، بلکه دقیقاً در جهت مخالف آموزه های این مکتب قدم برمی دارند؛ آن هم گونه که برخی از شبکه های اهل سنت همچون کلمه، وصال نور، وصال حق، نور، توحید و همچنين .

نیز که بر مشرک و همچنين مبتدع خواندن اعمال مسلمانان، خصوصاً شیعیان تأکید دارند، به دور از رویکرد صحابه و همچنين مذاهب اهل سنت خواهند بود.

شامل مسائلی که برای نمونه در روایات اهل بیت(علیهم السلام) به این موضوع اشاره شده، سرکت در نماز جماعت اهل سنت است.

در اینجا با بررسی یک حدیث به این موضوع می پردازیم.

در این حدیث راه و همچنين روش تعامل با اهل سنت به شیعیان آموزش داده شده است.

مرحوم کلینی در حدیث شریفی به نقل از معاویه بن وهب از امام و پيشوا صادق(علیه السلام) می فرماید: قلْتُ لَهُ کَیْفَ یَنْبَغِی لَنَا أَنْ نَصْنَعَ فِیمَا بَیْنَنَا و همچنينَ بَیْنَ قَو همچنينْمِنَا و همچنينَ بَیْنَ خُلَطَائِنَا مِنَ النَّاسِ مِمَّنْ لَیْسُوا عَلَی أَمْرِنَا فَقَالَ تَنْظُرُونَ إِلَی أَئِمَّتِکُمُ الَّذِینَ تَقْتَدُونَ بِهِمْ فَتَصْنَعُونَ مَا یَصْنَعُونَ فَو همچنينَ اللَّهِ إِنَّهُمْ لَیَعُودُونَ مَرْضَاهُمْ و همچنينَ یَشْهَدُونَ جَنَائِزَهُمْ و همچنينَ یُقِیمُونَ الشَّهَادَهَ لَهُمْ و همچنينَ عَلَیْهِمْ و همچنينَ یُؤَدُّونَ الْأَمَانَهَ إِلَیْهِمْ.

[۱] راوی می گوید که به حضرت عرض کردم با افرادی که از قوم خودمان خواهند بود یا آن هم ها که بر ولایت ما نیستند (اهل سنت) چگونه رفتار کنیم؟ حضرت فرمودند: به پیشوایان خودتان که به آن هم ها اقتدا می کنید بنگرید و همچنين آن هم گونه رفتار کنید که ایشان رفتار می کنند.

سپس امام و پيشوا(ع) فرمودند: به خداوند تبارک و تعالي سوگند که رفتار ما با آنان(اهل سنت) چنین است: ۱- از بیماران ایشان عیادت می کنیم.

۲- در تشییع جنازه های ایشان حضور پیدا می کنیم.

۳- به نفع یا ضرر ایشان اقامه شهادت می کنیم.

۴- امانت های ایشان را به آن هم ها بر می گردانیم.

علامه مجلسی در کتاب مرآه العقول حکم به صحت روایت کرده است.

[۲] نقطه مهم در این حدیث، توجه به پیروی از ائمه(ع) و همچنين مطابقت رفتار شیعیان با رفتار ایشان است؛ بنابراین در این گونه موارد، باید کاملاً طبق سیره اهل بیت(ع) عمل کنیم؛ نه تندروی و همچنين پیشی گرفتن از ایشان جایز است و همچنين نه عقب ماندن و همچنين عمل نکردن به دستور ایشان؛ در این حدیث، جمله ای قابل توجه است، و همچنين یقیمون الشهاده لهم و همچنين علیهم، و همچنين یؤدون الأمانه إلیهم ؛ در محضر قضاتشان حاضر شوید و همچنين [هرچه حق باشد]به سود و همچنين ضرر آن هم ها گواهی دهید و همچنين امانت آنان را نگهداری کنید و همچنين اماناتشان را به آنان برگردانید.

اهمیت این جملات از آن هم جهت است که امام و پيشوا صادق(ع) به شیعیان می آموزد، محبتی که ما سفارش می کنیم و همچنين خودمان به آن هم عمل می کنیم، یک نظر قلبی است و همچنين تنها و فقط به جهت همراهی و همچنين دلجویی با آن هم ها نیست، بلکه بر اساس صدق و همچنين حقیقت است؛ بنابراین در صورتي که در جایی از تو شیعیان خواستند که به محکمه قاضی بروید، حق و همچنين حقیقت را بگویید، هر چند که طرف مقابل از اهل سنت باشد؛ بر این اساس، فرقی بین شیعه و همچنين سنی نیست.

بلکه باید بر اساس حق و همچنين حقیقت عمل کنید.

حضرت در ادامه می فرماید: امانت دار باشید و همچنين امانت را برگردانید، حتی در صورتي که طرف مقابل از اهل سنت باشد و همچنين امانتی را به تو سپرد، در امانت خیانت نکنید.

به نظر نگارنده، امانت تنها و فقط مختص در مسائل مالی نیست، بلکه در صورتي که اهل سنت، سخن محرمانه ای را نیز با یک شیعه در امانت گذاشت، باید امانت داری کرد؛ زیرا بر اساس روایاتی که از اهل بیت به ما رسیده است، شیعه باید ادب اهل بیت(علیهم السلام) را داشته باشد.

[۳] بنابراین در صورتي که شیعه ای بر اساس ورع و همچنين تقوا عمل کند و همچنين در گفتار و همچنين عمل صادق باشد و همچنين با شهروندان و مردم شهر با مهربانی رفتار کند، این مسائل به پای مکتب جعفری نوشته می مي شود و همچنين بنابر فرمایش امام و پيشوا صادق(ع) چنین رفتاری نشان از ادب امام و پيشوا جعفر صادق(ع) است که سبب خواهد شد قلوب اشخاص با رویکرد های متغاير و متفاوت، به حق نزدیکتر مي شود.

به قلم مجتبی محیطی پی نوشت:[۱].

کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، تحقیق: علی اکبر غفاری، دارالکتب الاسلامیه، تهران، ۱۴۰۷ ق، ج ۲، ص ۶۳۶٫

[۲].

مجلسی، محمد باقر، مرآه العقول فی شرح أخبار آل الرسول‏، تحقیق: رسول محلاتی، دار الکتب الإسلامیه، تهران، ۱۴۰۴ ق، ج ۱۲، ص ۵۲۸٫

کلید واژه ها: شبکه های ماهواره ای – شبکه های ماهواره – اهل سنت – رفتار خوب – شیعی – رفتار – ماهواره – نشان – عالمان – اختلاف – شیعیان – توصیه – کربلا – برچسب – همیشه – اهل بیت(ع) – تبری – شبکه – حسنه – ائمه – امام و پيشوا – مهربانی – مقدسات – نقل از – ناسزا – تعامل – مذاهب – همراه – بررسی – سایر

منبع

وظیفه پیروان اهل بیت(ع) در تعامل با سایر مذاهب در تاریخ ۸ February 2021 | 4:45 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت |قطع برق …