خانه / دسته‌بندی نشده / ۱۵ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن

۱۵ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن

۱۵ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن

|۱۵ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن از اس پی سیتی|

در میانه تاریخ نگاری صدا و همچنين سیما که سراغ چهره های هنوز زنده نمی رود و همچنين از طرف مقابل شبکه های ماهواره ای فارسی زبان که به ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ نگاه «پسینی» دارند نمی قدرت خاموش نشست و همچنين تماشا کرد و همچنين روایت سوم را نگفت.

– در میانه تاریخ نگاری صدا و همچنين سیما که سراغ چهره های هنوز زنده نمی رود و همچنين از طرف مقابل شبکه های ماهواره ای فارسی زبان که به ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ نگاه پسینی دارند نمی قدرت خاموش نشست و همچنين تماشا کرد و همچنين روایت سوم را نگفت.

به نقل از سایت قطره و همچنين به نقل ازایسنا، مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: در میانه تاریخ نگاری صداوسیما که ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را از زبان روزنامه نويس و خبرنگار خود – محمد دلاوری – روایت می کند که با نمایش تصویر خود در ۴ سالگی یادآور می مي شود تنها ۴ سال شمسي از انقلاب ۵۷ پهناور و بزرگ تر است و همچنين سراغ چهره های هنوز زنده نمی روند و همچنين از طرف مقابل شبکه های ماهواره ای فارسی زبان که به ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ نگاه پسینی دارند (یعنی بر اساس رخدادهای بعد از آن هم قضاوت می کنند) نمی قدرت خاموش نشست و همچنين تماشا کرد.

آن هم چه از این قلم برمی آید اشاره به ۲۲ نقطه گفته نشده یا کمتر نقل شده و همچنين غالبا بر پایه مشاهدات یا شنیده های شخصی است: ۱٫

از صبح ۲۲ بهمن حال و همچنين هوای شهرستان تغییر یافته بود.

با دوچرخه خود را به پادگان باغشاه در میدان باغشاه (حُرّ کنونی) رساندم.

بیشتر بیمناک پسرعمه ام که خدمت سربازی را می گذراند و همچنين در تردید که به فرمان ترک پادگان عمل کند یا نه (بودم).

شنیدم که سربازان نه تنها مقاومت نکردند که درها را به روی شهروندان و مردم شهر گشودند.

شهروندان و مردم شهر در حال تخلیه پادگان بودند.

یک روحانی که بعدتر دانستم نام او آیت الله لاهوتی است، می کوشید سلاح ها را جمع آوری کند.

نقش او چنان بود که روز بعد پادگان باغشاه به پادگان لاهوتی مشهور شد؛ هر چند بعدتر نام رسمی به حُرّ تغییر یافت.

لاهوتی در زمره اولین فرماندهان سپاه پاسداران هم شد ولي بايد توجه داشت این دوره کوتاه بود و همچنين مرحوم مطهری از انتصاب او به فرماندهی کمیته ها هم جلوگیری کرد.

گفته می مي شود حکم آماده بود و همچنين در صورتي که مطهری نرسیده بود امضا می شد.

بعد از آن هم آیت الله مهدوی کنی منصوب شد.

نقش لاهوتی ولي بايد توجه داشت غیر قابل ناديده گرفتن است.

دو فرزند او داماد هاشمی رفسنجانی بودند و همچنين سومی در درگیری بعد از انقلاب کشته شد.

۲٫

در دومین سالگرد پیروزی انقلاب و همچنين در حالی که هنوز اصطلاح دهه فجر رایج نبود اولین رییس جمهوری ایران در میدان آزادی سخنرانی کرد.

ادعاهای او در مورد شکنجه فضا را تند و همچنين اختلافات او با سران گروه و حزب جمهوری اسلامی را علنی کرد و همچنين سه هفته بعد در ۱۴ اسفند کار به درگیری کشید و همچنين پروژه برکناری او کلید خورد.

تا قبل از آن هم امام و پيشوا خمینی در این منازعه بی طرف بود و همچنين حتی بعد از نجات بنی صدر در سانحه سقوط هلی کوپتر پیام گرمی برای او فرستاد ولی زيرا و به درستي که کشور درگیر جنگ و همچنين رییس جمهوری، فرمانده کل قوا هم بود موضع امام و پيشوا اندک اندک تغییر کرد و همچنين در این تغییر بیشترین نقش را هاشمی رفسنجانی داشت که در همسایگی رهبر فقید انقلاب زندگی می کرد.

.

۳٫

۲۲ بهمن ۱۳۶۰ از چند نظر متغاير و متفاوت بود: اول این که بنی صدر دیگر رییس جمهوری نبود و همچنين آیت الله خامنه ای به عنوان رییس جمهوری سخنرانی کرد.

در این سال شمسي ایران سه رییس جمهوری و همچنين چهار نخست وزیر به خود دید: رجایی، باهنر، مهدوی کنی و همچنين میرحسین موسوی.

دوم این که با ابتکار و همچنين پیشنهاد وزیر وقت ارشاد – عبدالمجید معادیخواه – اصطلاح دهه فجر باب شد و همچنين جشنواره فیلم فجر هم زاده شد.

در دو سال شمسي قبل یک هفته را گرامی می داشتند و همچنين از فاصله ۱۰ روزه ۱۲ تا ۲۲ بهمن غافل بودند و همچنين معادیخواه با الهام از آیه والفجر، و همچنين لیال عشر – سوگند به سپیده دم و همچنين شب های ده گانه – این اصطلاح را رایج کرد؛ هر چند که با احتساب روز پایانی ۱۱ روز می مي شود.

سوم به این خاطر که روزنامه اطلاعات روزنامه های زمان انقلاب را به صورت ضمیمه منتشر کرد؛ منتها با سانسور! به بهانه خلاصه سازی خیلی ها حذف شده بودند.

مثلا در روزنامه اصلی کنار امام و پيشوا در هواپیما صادق قطب زاده نشسته و همچنين در این ضمیمه قطب زاده نیست! یا در صفحه اصلی یک چهارم سمت چپ پایین در شماره ۱۲ بهمن مرتبط به همراهان امام و پيشوا است و همچنين در این ضمیمه نیست! ۴٫

روز ۲۲ بهمن ۱۳۶۳ نهضت آزادی ایران در دفتر مرکزی خود در تقاطع خیابان های مطهری و همچنين مفتح مراسمی جدای برنامه جذاب و جالب و خوب رسمی در میدان آزادی برگزار کرد.

دوران نمایندگی مهندس بازرگان و همچنين یاران او در مجلس اول تمام شده بود و همچنين به عنوان اپوزیسیون قانونی منتقد حاکمیت و همچنين مشخصا مخالف ادامه جنگ بعد از بازپس گیری بندر خرمشهر شناخته می شدند.

گروهی که بعدها شناخته تر و همچنين فعال تر شدند با چوب و همچنين زنجیر حمله کردند و همچنين سخنرانی بازرگان را بر هم زدند و همچنين حاضران را حین خروج کتک می زدند.

بعد از آن هم دفتر نهضت آزادی برای همیشه تعطیل شد؛ هر چند در حال حاضر به عنوان دفتر بنیاد فرهنگی مهندس بازرگان فعالیت محدودی دارد.

علی اکبر محتشمی پور وزیر کشور بود ولي بايد توجه داشت این حمله را تقبیح نکرد و همچنين به جای آن هم دو ماه بعد و همچنين در سخنرانی ۱۲ فروردین ۱۳۶۴ تصمیم مهندس بازرگان به کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری را به باد انتقاد گرفت.

او وزارت کشور را از ناطق نوری تحویل گرفت و همچنين حذف بازرگان از انتخابات سال شمسي ۶۴ به نام وزارت کشور نوشته شد.

در آن هم زمان شورای نگهبان هنوز نظارت استصوابی را کشف یا اختراع یا از مفهوم کلی نظارت در قانون اساسی استنتاج یا استنساخ نکرده بود و همچنين صلاحیت بازرگان با فشار بر وزارت کشور و همچنين در این قالب رد شد.

مهم ترین برنامه جذاب و جالب و خوب بازرگان، پایان جنگ بود.

۵٫

آن هم گونه که سخنان انتقادی بنی صدر در ۲۲ بهمن ۱۳۵۹ حذف او در چند ماه بعد را کلید زد، سخنان انتقادی آیت الله منتظری در جایگاه قائم مقام رهبری در ۲۲ بهمن ۱۳۶۷ و همچنين در نقد ادامه جنگ و همچنين به بهانه دهمین سالگرد انقلاب و همچنين ۸ ماه بعد از قبول قطعنامه ۵۹۸ مقدمه حذف او در دو ماه بعد شد.

۶٫

در بیستمین سالگرد پیروزی انقلاب، سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری و همچنين سخنران میدان آزادی بود.

انبوه جمعیت در زیر برف فضای جديد و تو و تازه را احساس می کردند.

بسیاری بعد از سال شمسي ها دوباره در این مراسم حاضر می شدند؛ آن هم گونه که برای اولین بار و همچنين ۸ ماه قبل به خاتمی رأی داده بودند.

سخنان آشتی جویانه خاتمی بازتاب فراوانی در جهان داشت و همچنين جامعه شاد بود.

۷٫

۹ سال شمسي بعد محمود احمدی نژاد از تریبون ۲۲ بهمن و همچنين میدان آزادی برای اتهام زنی به مذاکره کنندگان پیشین هسته ای بهره بري و استفاده کرد و همچنين علنا یکی از آنان – حسین موسویان – را به جاسوسی متهم کرد.

این رفتار با انتقاد شدید روزنامه جمهوری اسلامی رو به رو شد و همچنين به طعنه نوشت رفتارهای تو بیشتر یادآور بنی صدر است تا رجایی و همچنين مراد آن هم سخنرانی ۲۲ بهمن ۱۳۵۹ بود.

۸٫

دعوت به تجمع مخالفان احمدی نژاد و همچنين ادامه اعتراضات انتخاباتی سال شمسي ۸۸ در روز ۲۲ بهمن مانند مناسبت های قبلی با موفقیت همراه نشد و همچنين کسانی که برای شعار به نفع میرحسین موسوی و همچنين مهدی کروبی که هنوز به حصر نیفتاده بودند، عملا بر شمار جمعیت رسمی افزودند.

۹٫

جذاب و جالب است بدانیم نه رییس جمهوری فعلی و همچنين نه رییس جمهوری اسبق ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ در ایران نبودند.

حسن روحانی از پرواز ۱۲ بهمن و همچنين همراهی با امام و پيشوا جا ماند و همچنين بعد از چند روز به لندن بازگشت تا با خانواده به ایران مراجعت کند و همچنين به همین خاطر خبر پیروزی انقلاب را نه در تهران که در لندن شنید.

محمد خاتمی هم ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ در بندر هامبورگ آلمان بود و همچنين چنان که خود روایت کرده با زحمت فراوان توانسته بود موج رادیو ایران را دریافت کند که خبر پیروزی انقلاب ایران را اعلام کرد.

به این بهانه جذاب و جالب است که از مقامات ارشد پرسیده مي شود ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ کجا بودند.

یک بار که خبرنگاری از آقای صادق لاریجانی خواست در مورد فعالیت های خود در آخر انقلاب ۵۷ توضیح دهد به این اشاره بسنده کرد که در یکی دو راهپیمایی همراه مرحوم ابوی شرکت کرده بود.

نقطه ای شگفت آور برای این نویسنده که احساس می کردم در نوجوانی و همچنين جدای ابوی در تظاهرات حاضر بودم؛ خاصه این که اکثر فعالان در سن ۱۸ تا ۳۰ بودند و همچنين آقای صادق لاریجانی هم ۱۹ ساله بودند.

۱۰٫

در کتاب شرح اسم آمده که آیت الله خامنه ای صبح ۲۲ بهمن به جاده قدیم کرج رفته بودند تا در جمع کارگران کارخانه ای شرکت کنند که در معرض تبلیغات کمونیست ها بودند.

در مسیر بازگشت به مقصد مدرسه رفاه – محل استقرار امام و پيشوا و همچنين حکومت موقت – تا خبر را از رادیو می شنوند اتومبیل را متوقف می کنند و همچنين سجده شکر به جای می آورند.

احتمالا سال شمسي قبل و همچنين آن هم موقع را به خاطر آوردند که در ایرانشهر در سیستان وبلوچستان در تبعید به سر می بردند.

کمتر کسی سرعت پیروزی انقلاب و همچنين فروپاشی رژیم را پیش بینی می کرد.

۱۱٫

یکی از گزینه های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هیچ خاطره ای از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ندارد.

زيرا و به درستي که ۳۰ ماه بعد از آن هم به دنیا آمده است.

منظور محمدجواد آذری جهرمی وزیر کنونی ارتباطات و همچنين فناوری اطلاعات است که با طعنه غیر مستقیم به باقر قالیباف به بهانه سفر به مسکو از پوسته فنی مخابراتی خارج شده است.

نه تنها او که اغلب جمعیت کنونی ایران یا متولد بعد از انقلاب اند یا در آن هم زمان کودک بوده اند.

۱۲- اینجا تهران است.

صدای راستین ملت ایران.

صدای انقلاب ؛ این جمله آشنا برای همه آنان که لحظه پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را درک کرده اند یا بعدتر این صدا را در فیلم های مستند شنیده اند خاطره انگیز است ولي بايد توجه داشت در مورد صاحب صدا روایت های مختلفی وجود دارد.

روایت نخست این که صدای مرحوم شیخ فضل الله محلاتی است.

روایت دوم این که اول بار صدای علی مطهری بود که بعد از پیروزی انقلاب از رادیو پخش شد و همچنين گفت: این صدای انقلاب اسلامی ایران است.

روایت سوم ولي بايد توجه داشت این است: ظهر ۲۲ بهمن آخرین گوینده باقی مانده – تقی روحانی – نواری می گذارد و همچنين ساختمان رادیو را ترک می کند.

اعتصابیون بازمی گردند و همچنين بعد از کسب تکلیف از آیت الله طالقانی، یکی از آنان به نام احمد کسیلا – شاعر و همچنين نویسنده – پشت میکروفن می رود و همچنين بعد از ظهر آن هم روز تاریخی اعلام می کند: اینجا تهران است.

صدای راستین ملت ایران.

صدای انقلاب.

امروز به همت مردانه ملت، آخرین دژهای استبداد فروریخت.

یکی از این آخرین ها همین رادیو بود؛ صدای واقعی استبداد.

ملت به ما نیرو داد و همچنين راهمان را هموار کرد تا بتوانیم همچون پاره ای کوچک از پیکر عظیم شهروندان و مردم شهر صدای راستین انقلاب را به گوش ها برسانیم.

این روایت ولي بايد توجه داشت ناقض روایت نخست نیست؛ چرا که شیخ فضل الله محلاتی (هم او که بعدها نماینده امام و پيشوا در سپاه شد) نیز عصر ۲۲ بهمن به همراه دکتر فریدون سحابی (پسر دکتر یدالله و همچنين برادر عزت الله سحابی) راهی یکی از ایستگاه های رادیو بودند: ایستگاه رادیو در نزدیکی چهارراه سیدخندان مشهور به ایستگاه بی سیم.

یک متخصص مخابرات نیز همراه آنان بود و همچنين یک ساعت بعد از پخش آن هم صدا این ایستگاه در اختیار آنان قرار گرفته بود تا این بار حجت الاسلام محلاتی بگوید: بسم الله الرحمن الرحیم.

این صدای انقلاب اسلامی ایران است و همچنين تا شب به همراه فریدون سحابی یکی می گفت و همچنين دیگری می نوشت و همچنين گاهی به عکس.

(مهم ترین تفاوت اینجا رخ نمود.

روحانیون بر تعبیر انقلاب اسلامی اصرار داشتند و همچنين ادبیات روشنفکران متغاير و متفاوت بود.

) آن هم سوتر چنان که گفته شد احمد کسیلا با اصغر واقدی گفت وگو می کردند و همچنين هر دو سر از پا نمی شناختند.

(صاحب آن هم صدای اولیه – احمد کسیلا – ۱۸ آبان ۱۳۹۲ درگذشت و همچنين گمان نمی کنم صدای جمهوری اسلامی ایران هیچ یادی از او کرده باشد که نخستین صدای بعد از پیروزی انقلاب بود!) ۱۳- ۲۲ بهمن روز پیروزی انقلاب است.

روز رسمی تولد جمهوری اسلامی ایران ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ و همچنين بعد از دو روز همه پرسی است.

جمهوری اسلامی فرزند انقلاب اسلامی است ولی نقد به عملکردها از هر زاویه را نمی قدرت بهانه خدشه بر پیروزی مردمی ترین انقلاب تاریخ ساخت.

اصالت انقلابی که خود شاه در ۱۴ آبان ۱۳۵۷ به رسمیت شناخت قابل ناديده گرفتن نیست.

ولي بايد توجه داشت این آن هم کاری است که تلویزیون من وتو می کند و همچنين به این پرسش پاسخ نمی دهد که شاه در ۱۴ آبان ۱۳۵۷ صدای کدام انقلاب را شنید؟ انقلابی که واقعی نبود؟ یا قول مقابله با کدام فساد را داد؟ فسادی که نبود؟ و همچنين چرا وعده برگزاری انتخابات آزاد و همچنين عمل به قانون اساسی را داد در صورتي که اجرا می کرد؟ ۱۴- دو سال شمسي پیش جان بولتون، مشاور امنیت ملی وقت دونالد ترامپ آرزو کرده بود جشن چهلمین سالگرد انقلاب ایران بلاموضوع مي شود.

طعنه آمیز است که ۲۲ بهمن ۱۳۹۹ با روز استیضاح ترامپ هم زمان شده و همچنين بعد از ریاست جمهوری هم دست از سر ترامپ برنمی دارند.

قاعدتا صداوسیما به این نقطه اشاره مي کند ولي بايد توجه داشت این پرسش هم شکل می گیرد پس چرا کارشناسان تان در دو ماه قبل دوست داشتند ترامپ ماندگار مي شود؟ ۱۵- صورتجلسه فرماندهان ارتش در اعلام بی طرفی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ از اسناد مهم تاریخ انقلاب است.

فرماندهان ارشد نظامی ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه در جلسه حاضر شدند ولی بحث چندانی درنگرفت و همچنين در نهایت این متن را امضا کردند و همچنين کار رژیم پهلوی تمام شد.

در حالی که پهناور و بزرگ ارتشتاران خود ۲۶ روز قبل رفته بود: با توجه به تحولات اخیر کشور، شورای عالی ارتش در ساعت ۱۰:۳۰ تشکیل و همچنين به اتفاق آرا تصمیم گرفته شد که برای جلوگیری از هرج و همچنين مرج و همچنين خون ریزی بیشتر بی طرفی خود را در مناقشات سیاسی فعلی اعلام و همچنين به یگان های نظامی دستور داده شده که به پادگان های خود رفت و آمد و مراجعه نمایند.

ارتش ایران همیشه پشتیبان ملت شریف و همچنين نجیب و همچنين وطن پرست ایران بوده و همچنين خواهد بود و همچنين از خواسته های ملّت شریف با تمام اقتدار و قدرت پشتیبانی می نماید.

نام و همچنين سمت ۲۷ ژنرال ارتش که اعلامیه بی طرفی را امضا و همچنين احتمال کودتا را منتفی کردند از این قرار بود: ـ ارتشبد عباس قره باغی ، رییس ستاد پهناور و بزرگ ارتشتاران ـ ارتشبد جعفر شفقت ، وزیر جنگ ـ ارتشبد حسین فردوست ، رییس دفتر ویژه اطلاعات – سپهبد هوشنگ حاتم ، رییس جانشین ستاد پهناور و بزرگ ارتشتاران ـ سپهبد ناصر مقدم ، رییس ساواک (هر چند منحل شده بود) ـ سپهبد عبدالعلی نجیمی نایینی ، مشاور رییس ستاد پهناور و بزرگ ارتشتاران ـ سپهبد احمدعلی محققی ، فرمانده ژاندارمری ـ سپهبد عبدالعلی بدره ای ، فرمانده نیروی زمینی ـ سپهبد امیرحسین ربیعی ، فرمانده نیروی هوایی ـ دریاسالار کمال حبیب اللهی ، فرمانده نیروی دریایی ـ سپهبد عبدالمجید معصومی نایینی ، دست يار پارلمانی وزارت جنگ -سپهبد جعفر صانعی دست يار لجستیکی نیروی زمینی ـ دریاسالار اسدالله محسن زاده ، جانشین فرمانده نیروی دریایی ـ سپهبد حسین جهانبانی ، دست يار پرسنلی نیروی زمینی ـ سپهبد محمد کاظمی ، دست يار طرح و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب نیروی زمینی ـ سرلشکر کبیر، دادستان ارتش ـ سپهبد خلیل بخشی آذر، رییس اداره پنجم ستاد ـ سپهبد علی محمد خواجه نوری ، رییس اداره سوم ستاد ـ سرلشکر پرویز امینی افشار، رییس اداره دوم ستاد ـ سپهبد امیرفرهنگ خلعتبری ، دست يار عملیاتی نیروی زمینی ـ سرلشکر محمد فرزام رییس اداره هفتم ستاد ـ سپهبد جلال پژمان ، رییس اداره چهارم ستاد ـ سپهبد ناصر فیروزمند، دست يار ستاد ـ سپهبد موسی رحیمی لاریجانی رییس اداره یکم ستاد ـ سپهبد محمد رحیمی آبکناری ، رییس آجودانی ستاد ـ سپهبد رضا طباطبایی وکیلی ، رییس اداره بازرسی مالی ارتش -سرلشکر منوچهر خسروداد، فرمانده هوانیروز انتهای پیام
کلید واژه ها: شبکه های ماهواره ای فارسی زبان – شبکه های ماهواره ای – شبکه های ماهواره – ۲۲ بهمن – ماهواره – بهمن – صدا و همچنين سیما – زبان – فارسی – تاریخ – روایت – میانه – خاموش – شبکه – چهره – نشست – زنده – قدرت – سیما – مهرداد خدیر – محمد دلاوری – تماشا – صداوسیما – انقلاب ۵۷ – روزنامه نويس و خبرنگار – دلاوری – انقلاب – نقل از – نمایش – خاطره

منبع

۱۵ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن در تاریخ ۱۱ February 2021 | 1:25 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت |قطع برق …