خانه / دسته‌بندی نشده / ۲۲ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن/ روایت سوم در میانه صدا و همچنين سیما و همچنين من و همچنين تو!

۲۲ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن/ روایت سوم در میانه صدا و همچنين سیما و همچنين من و همچنين تو!

۲۲ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن/ روایت سوم در میانه صدا و همچنين سیما و همچنين من و همچنين تو!

|۲۲ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن/ روایت سوم در میانه صدا و همچنين سیما و همچنين من و همچنين تو! از اس پی سیتی|

در میانه تاریخ نگاری صدا و همچنين سیما که سراغ چهره های هنوز زنده نمی رود و همچنين از طرف مقابل شبکه های ماهواره ای فارسی زبان که به ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ نگاه «پسینی» دارند نمی قدرت خاموش نشست و همچنين تماشا کرد و همچنين روایت سوم را نگفت – ۲۲ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن/ روایت سوم در میانه صدا و همچنين سیما و همچنين من و همچنين تو! ” در میانه تاریخ نگاری صدا و همچنين سیما که سراغ چهره های هنوز زنده نمی رود و همچنين از طرف مقابل شبکه های ماهواره ای فارسی زبان که به ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ نگاه پسینی دارند نمی قدرت خاموش نشست و همچنين تماشا کرد و همچنين روایت سوم را نگفت عصر ایران؛ مهرداد خدیر- در میانه تاریخ نگاری صدا و همچنين سیما که ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ را از زبان روزنامه نويس و خبرنگار خود – محمد دلاوری – روایت می کند که با نمایش تصویر خود در ۴ سالگی یادآور می مي شود تنها ۴ سال شمسي از انقلاب ۵۷ پهناور و بزرگ تر است و همچنين سراغ چهره های هنوز زنده نمی روند و همچنين از طرف مقابل شبکه های ماهواره ای فارسی زبان که به ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ نگاه پسینی دارند (یعنی بر اساس رخدادهای بعد از آن هم قضاوت می کنند) نمی قدرت خاموش نشست و همچنين تماشا کرد.

آنچه از این قلم بر می آید اشاره به ۲۲ نقطه نقل شده یا کمتر نقل شده و همچنين غالبا بر پایه مشاهدات یا شنیده های شخصی است: ۱٫

از صبح ۲۲ بهمن حال و همچنين هوای شهرستان تغییر یافته بود.

با دوچرخه خود را به پادگان باغشاه در میدان باغشاه (حُرّ کنونی) رساندم.

بیشتر بیم ناک پسرعمه ام بودم بودم که خدمت سربازی را می گذراند و همچنين در تردید که به توصیه پدرم برای ترک پادگان عمل کند یا نه.

شنیدم که سربازان نه تنها مقاومت نکرده اند که درها را به روی شهروندان و مردم شهر گشوده اند.

شهروندان و مردم شهر در حال تخلیه پادگان بودند.

یک روحانی که بعدتر دانستم نام او آیت الله لاهوتی است می کوشید سلاح ها را جمع آوری کند.

نقش او چنان بود که روز بعد پادگان باغشاه به پادگان لاهوتی مشهور شد.

هر چند بعدتر نام رسمی به حُرّ تغییر یافت.

لاهوتی در زمره اولین فرماندهان سپاه پاسداران هم شد ولي بايد توجه داشت این دوره کوتاه بود و همچنين مرحوم مطهری از انتصاب او به فرماندهی کمیته ها هم جلوگیری کرد.

گفته می مي شود حکم آماده بود و همچنين در صورتي که مطهری نرسیده بود امضا می شد.

بعد از آن هم آیت الله مهدوی کنی منصوب شد.

نقش لاهوتی ولي بايد توجه داشت غیر قابل ناديده گرفتن است.

دو فرزند او داماد هاشمی رفسنجانی بودند و همچنين سومی در درگیری بعد از انقلاب کشته شد.

۲٫

در دومین سالگرد پیروزی انقلاب و همچنين در حالی که هنوز اصطلاح دهه فجر رایج نبود اولین رییس جمهوری ایران در میدان ازادی سخنرانی کرد.

ادعاهای او در مورد شکنجه فضا را تند و همچنين اختلافات او با سران گروه و حزب جمهوری اسلامی را علنی کرد و همچنين سه هفته بعد در ۱۴ اسفند کار به درگیری کشید و همچنين پروژه برکناری او کلید خورد.

تا قبل از آن هم امام و پيشوا خمینی در این منازعه بی طرف بود و همچنين حتی بعد از نجات بنی صدر در سانحه سقوط هلی کوپتر پیام گرمی برای او فرستاد ولی زيرا و به درستي که کشور درگیر جنگ و همچنين رییس جمهوری، فرمانده کل قوا هم بود موضع امام و پيشوا اندک اندک تغییر کرد و همچنين در این تغییر بیشترین نقش را هاشمی رفسنجانی داشت که در همسایگی رهبر فقید انقلاب زندگی می کرد و همچنين در بدگویی از بنی صدر کم نمی گذاشت! ۳٫

۲۲ بهمن ۱۳۶۰ از چند نظر متغاير و متفاوت بود: اول این که بنی صدر دیگر رییس جمهوری نبود و همچنين آیت الله خامنه ای به عنوان رییس جمهوری سخنرانی کرد.

در این سال شمسي ایران سه رییس جمهوری و همچنين چهار نخست وزیر به خود دید: رجایی، باهنر، مهدوی کنی و همچنين میر حسین موسوی.

دوم این که با ابتکار و همچنين پیشنهاد وزیر وقت ارشاد عبدالمجید معادیخواه- اصطلاح دهه فجر باب شد و همچنين جشنواره فیلم فجر هم زاده شد.

در دو سال شمسي قبل یک هفته را گرامی می داشتند و همچنين از فاصله ۱۰ روزه ۱۲ تا ۲۲ بهمن غافل بودند و همچنين معادیخواه با الهام از آیه والفجر، و همچنين لیال عشر – سوگند به سپیده دم و همچنين شب های ده گانه- این اصطلاح را رایج کرد.

هر چند که با احتساب روز پایانی ۱۱ روز می مي شود.

سوم به این خاطر که روزنامه اطلاعات روزنامه های زمان انقلاب را به صورت ضمیمه منتشر کرد منتها با سانسور! به بهانه خلاصه سازی خیلی ها حذف شده بودند.

مثلا در روزنامه اصلی کنار امام و پيشوا در هواپیما صادق قطب زاده نشسته و همچنين در این ضمیمه قطب زاده نیست! یا در صفحه اصلی یک چهارم سمت چپ پایین در شماره ۱۲ بهمن مرتبط به همراهان امام و پيشوا است و همچنين در این ضمیمه نیست! ۴٫

روز ۲۲ بهمن ۱۳۶۳ نهضت آزادی ایران در دفتر مرکزی خود در تقاطع خیابان های مطهری و همچنين مفتح مراسمی جدای برنامه جذاب و جالب و خوب رسمی در میدان آزادی برگزار کرد.

دوران نمایندگی مهندس بازرگان و همچنين یاران او در مجلس اول تمام شده بود و همچنين به عنوان اپوزیسیون قانونی منتقد حاکمیت و همچنين مشخصا مخالف ادامه جنگ بعد از بازپس گیری بندر خرمشهر شناخته می شدند.

گروهی که بعدها شناخته تر و همچنين فعال تر شدند با چوب و همچنين زنجیر حمله کردند و همچنين حاضران را حین خروج کتک می زدند.

بعد از آن هم دفتر نهضت آزادی برای همیشه تعطیل شد هر چند در حال حاضر به عنوان دفتر بنیاد فرهنگی مهندس بازرگان فعالیت محدودی دارد.

علی اکبر محتشمی پور وزیر کشور بود ولي بايد توجه داشت این حمله را تقبیح نکرد و همچنين به جای آن هم دو ماه بعد و همچنين در سخنرانی ۱۲ فروردین ۱۳۶۴ تصمیم مهندس بازرگان به کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری را به باد انتقاد گرفت.

او وزارت کشور را البته تحویل ناطق نوری داد و همچنين حذف بازرگان از انتخابات سال شمسي ۶۴ به نام وزارت کشور ناطق نوشته شد.

در آن هم زمان شورای نگهبان هنوز نظارت استصوابی را کشف یا اختراع یا از مفهوم کلی نظارت در قانون اساسی استنتاج یا استنساخ نکرده بود و همچنين صلاحیت بازرگان با فشار بر وزارت کشور و همچنين در این قالب رد شد.

مهم ترین برنامه جذاب و جالب و خوب بازرگان پایان جنگ بود.

۵٫

آن هم گونه که سخنان انتقادی بنی صدر در ۲۲ بهمن ۱۳۵۹ حذف او در چند ماه بعد را کلید زد سخنان انتقادی آیت الله منتظری در جایگاه قائم مقام رهبری در ۲۲ بهمن ۱۳۶۷ و همچنين در نقد ادامه جنگ و همچنين به بهانه دهمین سالگرد انقلاب و همچنين ۸ ماه بعد از قبول قطعنامه ۵۹۸ مقدمه حذف او در دو ماه بعد شد.

۶٫

در بیستمین سالگرد پیروزی انقلاب، سید محمد خاتمی رییس جمهوری و همچنين سخنران میدان آزادی بود.

انبوه جمعیت در زیر برف فضای جديد و تو و تازه را احساس می کردند.

بسیاری بعد از سال شمسي ها دوباره در این مراسم حاضر می شدند آن هم گونه که برای اولین بار و همچنين ۸ ماه قبل به خاتمی رأی داده بودند.

سخنان آشتی جویانه خاتمی بازتاب فراوانی در جهان داشت و همچنين جامعه شاد بود.

۷٫

۹ سال شمسي بعد محمود احمدی نژاد از تریبون ۲۲ بهمن و همچنين میدان آزادی برای اتهام زنی به مذاکره کنندگان پیشین هسته ای بهره بري و استفاده کرد و همچنين علنا یکی از آنان حسین موسویان- را به جاسوسی متهم کرد.

این رفتار با انتقاد شدید روزنامه جمهوری اسلامی رو به رو شد و همچنين به طعنه نوشت رفتارهای تو بیشتر یادآور بنی صدر است تا رجایی و همچنين مراد آن هم سخنرانی ۲۲ بهمن ۱۳۵۹ بود.

۸٫

دعوت به تجمع مخالفان احمدی نژاد و همچنين ادامه اعتراضات انتخاباتی سال شمسي ۸۸ در روز ۲۲ بهمن مانند مناسبت های قبلی با موفقیت همراه نشد و همچنين کسانی که برای شعار به نفع میر حسین موسوی و همچنين مهدی کروبی که هنوز به حصر نیفتاده بودند عملا بر شمار جمعیت رسمی افزودند.

۹٫

جذاب و جالب است بدانیم نه رییس جمهوری فعلی و همچنين نه رییس جمهوری اسبق ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ در ایران نبودند.

حسن روحانی از پرواز ۱۲ بهمن و همچنين همراهی با امام و پيشوا جا ماند و همچنين بعد از چند روز به لندن بازگشت تا با خانواده به ایران مراجعت کند و همچنين به همین خاطر خبر پیروزی انقلاب را نه در تهران که در لندن شنید.

محمد خاتمی هم ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ در بندر هامبورگ آلمان بود و همچنين چنان که خود روایت کرده با زحمت فراوان توانسته بود موج رادیو ایران را دریافت کند که خبر پیروزی انقلاب ایران را اعلام کرد.

به این بهانه جذاب و جالب است که از مقامات ارشد پرسیده مي شود ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ کجا بودند.

یک بار که خبرنگاری از آقای صادق لاریجانی خواست در مورد فعالیت های خود در آخر انقلاب ۵۷ توضیح دهد به این اشاره بسنده کرد که در یکی دو راه پیمایی همراه مرحوم ابوی شرکت کرده بود.

نقطه ای شگفت آور برای این نویسنده که احساس می کردم در نوجوانی و همچنين جدای ابوی در تظاهرات حاضر بودم خاصه این که اکثر فعالان در سن ۱۸ تا ۳۰ بودند و همچنين آقای صادق لاریجانی هم ۱۹ ساله بودند.

۱۰٫

در کتاب شرح اسم آمده که آیت الله خامنه ای صبح ۲۲ بهمن به جاده قدیم کرج رفته بودند تا در جمع کارگران کارخانه ای شرکت کنند که در معرض تبلیغات کمونیست ها بودند.

در مسیر بازگشت به مقصد مدرسه رفاه – محل استقرار امام و پيشوا و همچنين حکومت موقت تا خبر را از رادیو می شنوند اتومبیل را متوقف می کنند و همچنين سجده شکر به جای می آورند.

احتمالا سال شمسي قبل و همچنين آن هم موقع را به خاطر آوردند که در ایرانشهر در سیستان و همچنين بلوچستان در تبعید به سر می بردند.

۱۱٫

یکی از گزینه های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ هیچ خاطره ای از ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ندارد.

زيرا و به درستي که ۳۰ ماه بعد از آن هم به دنیا آمده است.

منظور جواد آذری جهرمی وزیر کنونی ارتباطات و همچنين فناوری اطلاعات است که با طعنه غیر مستقیم به باقر قالیباف از پوسته فنی مخابراتی خارج شده است.

نه تنها او که اغلب جمعیت کنونی ایران یا متولد بعد از انقلاب اند یا در آن هم زمان کودک بوده اند.

(برای پرهیز از طولانی شدن مطلب ۱۱ نقطه بعدی در قسمت و بخش دوم خواهد آمد).

کلید واژه ها: شبکه های ماهواره ای فارسی زبان – شبکه های ماهواره ای – صدا و همچنين سیما – شبکه های ماهواره – ۲۲ بهمن – روایت – میانه – بهمن – ماهواره – سیما – زبان – فارسی – تاریخ – شبکه – چهره – زنده – محمد دلاوری – خاطره – تماشا – خاموش – بهانه – نشست – قدرت – انقلاب ۵۷ – روزنامه نويس و خبرنگار – دلاوری – انقلاب – نمایش – تصویر – سالگی

منبع

۲۲ نقطه یا خاطره به بهانه ۲۲ بهمن/ روایت سوم در میانه صدا و همچنين سیما و همچنين من و همچنين تو! در تاریخ ۱۰ February 2021 | 10:40 am منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

14000620000865_Test_PhotoO.jpg

آغاز دوره شهید تختی نژاد در در دانشگاه هرمزگان

آغاز دوره شهید تختی نژاد در در دانشگاه هرمزگان |آغاز دوره شهید تختی نژاد در …