خانه / دسته‌بندی نشده / رویکرد خانواده ها در برابر معضل انحراف های اخلاقی در فضای مجازی

رویکرد خانواده ها در برابر معضل انحراف های اخلاقی در فضای مجازی

رویکرد خانواده ها در برابر معضل انحراف های اخلاقی در فضای مجازی

|رویکرد خانواده ها در برابر معضل انحراف های اخلاقی در فضای مجازی از اس پی سیتی|

خانواده مهم ترین نهادی است که ارزش های اخلاقی را به اشخاص آموزش می دهد.

خانواده می تواند اعضای خود را طوری تربیت کند که از انحراف ها و همچنين گمراهی های امروزی دوری کند و همچنين یک جامعه سالم بسازد.

– ” ـ در روز های اخیر ویدئویی در فضای مجازی منتشر شد که همچنان درحال دست به دست شدن است.

ویدئویی کوتاه از یک خواننده ایرانیِ خارج از کشور به نام ساسان حیدری یا آن هم ساسی مانکن.

همزمانی اشتراک گذاری پی در پی این نماهنگ و همچنين واکنش های گسترده به آن هم، در مدتی کوتاه این ویدئو را در فضای مجازی پرمخاطب یا اصطلاحاً وایرال کرد.

در مورد این کلیپ کوتاه، واکنش و همچنين بحث های بسیاری مطرح شده است.

حتی بسیاری از شبکه های ماهواره ای به سراغ این سوژه رفتند و همچنين حتی میزگرد هایی هم در این راستا شکل گرفت.

کاربران متنوع و گوناگون و مختلف شبکه های اجتماعی و همچنين بسیاری از نویسندگان و همچنين تحلیل گران نیز به سراغ این سوژه رفتند و همچنين در این باره، تحلیل و همچنين تک نگاری کرده اند.

بسیاری از کارشناسان بهره بري و استفاده از مصادیق جنسی (بهره بري و استفاده از یک بازیگر فیلم های مستهجن) در این ویدئو را وسیله ای برای ترویج انحرافات جنسی به ویژه کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان عنوان کرده و همچنين نسبت به آن هم هشدار داده اند.

ولي بايد توجه داشت نگاهی که کمتر به آن هم پرداخته شد کارکرد نهاد خانواده به عنوان یک واحد اجتماعی در برابر آسیب های امروزی در چنین شرایطی است.

اینکه آیا خانواده ها توانسته اند فضایی فراهم کنند که بتوانند فرزندانشان را به راحتی از مسائلی اینچنینی در جامعه محافظت کنند و همچنين پیامد های منفی آن هم را به حداقل برسانند؟ در اینکه سیستم آموزش وپرورش ما دچار نقص است، هیچ شکی نیست، ولي بايد توجه داشت در غیاب آن هم، آموزش و همچنين تربیت درون خانوادگی چقدر توانسته است این کاستی را پر کند؟ نسل امروز از اینترنت بیشتر از پدرومادر یاد می گیرد مصطفی اقلیما جامعه شناس و همچنين رییس انجمن مددکاری ایران در این باره به ایرناپلاس می گوید: خانواده کوچکترین نهاد اجتماعی در جامعه و همچنين چارچوبی است که کودک در آن هم متولد می مي شود، پسوند نامش را از آن هم می گیرد، حرف زدن، فکرکردن، غذاخوردن و همچنين لباس پوشیدن را از اعضای آن هم می آموزد و همچنين دست آخر در این نهاد است که خود را برای زندگی در محیط اجتماعی آماده می کند.

در همه جای دنیا، پدر و همچنين مادر مهم ترین نقش را در تربیت فرزندان بازی می کنند، ولي بايد توجه داشت هر کدام از آن هم ها به شیوه ای متغاير و متفاوت فرزندان را جامعه پذیر می کنند.

شیوه های متغاير و متفاوت تربیت فرزند در خانواده موجب می مي شود فرد بزرگسالی که در جامعه مسئولیت های متنوع و گوناگون و مختلف را به دست می گیرد، گاه مطیع و همچنين فرمانبردار باشد و همچنين گاه خارج از چارچوب انتظارات جامعه عمل کند و همچنين این محصول تربیتی است که در خانواده فراگرفته.

اقلیما ادامه می دهد:، ولي بايد توجه داشت مساله این است که امروز تربیت خانواده تا زمانی که بچه ها به اینترنت دسترسی ندارند جواب می دهد و همچنين می تواند موثر واقع مي شود، زیرا بیشتر خانواده های ایرانی، خانواده های سنتی خواهند بود و همچنين سواد کافی و همچنين درکی از این فضا ها ندارند.

بچه های این نسل هم مطیع تربیت سنتی پدرومادر ها نیستند.

نسل امروز از اینترنت بیشتر از پدرومادر یاد می گیرد.

سوتفاهم نشود، اینترنت مساله نیست، عدم آموزش مناسب برای فرزندان مساله است.

فیلترینگ و همچنين آثار مخرب آن هم رییس انجمن مددکاری ایران می افزاید: آموزش مسائل جنسی در جامعه ما و همچنين عدم آموزش در سنین کودکی و همچنين نوجوانی مساله ای است که هنوز پاسخی برای آن هم نداریم و همچنين با مقاومت برخی نهاد ها روبه رو شده است.

وقتی آموزش های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري در سنینی که جوانان و نوجوانان در معرض میلیون ها محتوای متنوع و گوناگون و مختلف قرار می گیرند وجود ندارد نتیجه ای جز واگذار کردن زمین بازی تربیتی جوانان و نوجوانان ندارد.

از دیگر سو، دسترسی به فیلترشکن ها و همچنين وی پی ان های متنوع و گوناگون و مختلف نیز در این سال شمسي ها پدیده ای است که از کودک تا پیر با آن هم روبرو خواهند بود.

بعد از فیلترینگ، قسمت و بخش زیادی از مخاطبان شبکه های اجتماعی برای دسترسی هرچه بهتر به سراغ فیلترشکن ها و همچنين وی پی ان های متنوع و گوناگون و مختلف رفتند.

اینکه همواره یک فیلترشکن روی گوشی همراه آدم ها روشن باشد یعنی این ابزار ها هم وارد روزمره انسان ها شده و همچنين در ادامه رفت و آمد و مراجعه به محتوای غیراخلاقی هم راحت و همچنين روزمره مي شود.

این جامعه شناس ادامه می دهد: در خانواده، پدر و همچنين مادر مهمترین و همچنين تعیین کننده ترین نقش را در فرآیند یادگیری و همچنين تربیت فرزندان به دست دارند.

والدین برای کودک منبع آرامش، محبت، تغذیه و همچنين مراقبت خواهند بود و همچنين به عنوان الگویی برای آنان محسوب می‏ شوند.

تقلید کودکان از والدین انتخابی نیست و همچنين ماهیت انسان او را به این تقلید و همچنين همسویی می کشاند.

کودکان بیشتر از آن هم که به گفتار والدین عمل کنند، رفتار و همچنين عمل او را درنظر قرار می دهند و همچنين گفتن این جمله: این کار اشتباه است، انجام نده تا زمانی که والدین آن هم را انجام می دهند، هیچ کمکی به خودداری فرزند از این کار نمی کند.

والدین نزدیک ترین فرد به کودک محسوب می شوند و همچنين بیشتر ویژگی های اخلاقی او در پی مراوده با این اشخاص شکل می گیرد.

به گفته وی، در خانواده ایرانی، مادر، فردی است که هر لحظه و همچنين هرجا نگاهش به کودک معطوف است.

مادر، از نوزادی تا بزرگسالی کودک را تحت حمایت قرار می دهد و همچنين در کنار عشق و همچنين محبت از او مراقبت می کند و همچنين پدر، نقش الگویی دارد.

فردی که در کنار قاطعیت و همچنين منصف بودن، پشتیبان کودک است و همچنين در همه شرایط، کودک تلاش می کند شخصیت خود را به شخصیت پدر نزدیک کند.

هرکسی برای هدایت در مسیر درست زندگی نیاز به راهنمایی دارد.

خانواده است که می تواند با اعتماد و همچنين عشق کامل این راهنمایی را انجام دهد.

اعضای خانواده می‎ توانند تو را بدون هیچگونه توقع و همچنين مزایایی راهنمایی کنند.

آن هم ها می توانند تو را در زمینه های شغلی، ازدواج، سلامتی، روابط اجتماعی و همچنين سایر جنبه های زندگی راهنمایی کنند.

تغییر شکل خانوده ها و همچنين جای خالی پدربزرگ و همچنين مادربزرگ اقلیما می افزاید: در بیشتر کشور ها با گذشت زمان، پیشرفت صنعت و همچنين مدرن شدن زندگی، شکل خانواده تغییر زیادی می کند.

یکی از جنبه های تغییر در خانواده، محدود شدن اعضای خانواده است.

در خانواده های امروزی که از پدر، مادر و همچنين فرزندان تشکیل شده، حضور پدربزرگ و همچنين مادربزرگ در کنار اعضای خانواده کمتر دیده می مي شود، ولي بايد توجه داشت در بسیاری از کشور های آسیایی و همچنين همچنین کشور ما، هنوز هم خانواده هایی خواهند بود که پدربزرگ و همچنين مادربزرگ در کنار آن هم ها زندگی می کنند یا به دلیل شاغل بودن مادر، کودک ساعات زیادی از شبانه روز را با پدربزرگ و همچنين مادربزرگ خود می گذراند، همین امر موجب افزایش تاثیرپذیری شخصیت کودک از این نسل می مي شود.

مطالعات نشان می دهد در کشور های آسیایی شامل ایران نقش پدربزرگ و همچنين مادربزرگ در تربیت فرزندان بسیار با اهمیت است و همچنين کودکان آن هم ویژگی هایی را که از پدر خود یاد می گیرند، از پدربزرگ و همچنين آن هم ویژگی هایی را که از مادر خود یاد می گیرند، از مادربزرگ خود نیز می آموزند.

پدربزرگ و همچنين مادربزرگ با داشتن تجربه فراوان از زندگی می توانند کودک را برای تبدیل شدن به یک کسي که عضو شهر است متناسب با جامعه آماده کنند.

این استاد دانشگاه معتقد است، با گذشت زمان و همچنين افزایش و همچنين رشد علم و همچنين وسایل ارتباط جمعی، شیوه تربیتی سنتی به مدرن تبدیل شده است.

این روز ها والدین به ویژه مادران با رفتن به کلاس های سبک زندگی و همچنين یادگیری چگونگی برخورد با فرزندان، همچنین با رفت و آمد و مراجعه به اینترنت و همچنين وسایل ارتباطی، از به روزترین شیوه های تربیتی آگاهند و همچنين آن هم ها را در زندگی و همچنين برخورد با فرزندان به کار می بندند.

کشور های اروپایی و همچنين غربی در بکارگیری شیوه تربیتی مدرن چندین دهه جلوتر از کشور های سنتی و همچنين پایبند به آداب و همچنين رسوم خواهند بود.

در این شیوه تربیتی که محصول کشور های اروپایی است، والدین تلاش می کنند استعداد فرزندان خود را شکوفا کنند.

جامعه با اخلاق از منزل و خانه و همچنين خانواده شروع می مي شود وی می گوید: اینکه کدام روش تربیتی درست و همچنين کدام غلط است را باید با توجه به فرهنگ و همچنين شرایط هر جامعه سنجید، ولي بايد توجه داشت آنچه از مقایسه سیستم تربیتی ایران با کشور های اروپایی مشخص می مي شود، همگرایی سیستم تربیتی در کشور های متنوع و گوناگون و مختلف است.

سیستم تربیت ایرانی در سال شمسي های اخیر گرایش زیادی به پیروی از شیوه تربیتی اروپاییان داشته و همچنين روزبه روز بر شباهت سیستم های تربیت فرزندان در کل جهان افزوده می مي شود.

اقلیما یادآور می مي شود: در نهایت خانواده مهم ترین نهادی است که ارزش های اخلاقی را به اشخاص آموزش می دهد.

خانواده می تواند اعضای خود را طوری تربیت کند که از انحراف ها و همچنين گمراهی های امروزی دوری کند و همچنين در عوض یک فضای سالم به وجود بیاورد.

در صورتي که بخواهیم یک جامعه با اخلاق داشته باشیم باید آن هم را از منزل و خانه و همچنين توسط خانواده بیاموزیم.

کلید واژه ها: فضای مجازی – خانواده – شبکه های ماهواره ای – ویدئو – شبکه های ماهواره – شبکه های اجتماعی – مجازی – کوتاه – ارزش های اخلاقی – انحراف – اشتراک گذاری – واکنش – خانواده ها – نویسندگان – شبکه – سوژه – مهم ترین – خواننده – اجتماعی – کاربران – ماهواره – امروزی – نماهنگ – گسترده – وایرال – اشتراک – میزگرد – جامعه – منتشر – متنوع و گوناگون و مختلف

منبع

رویکرد خانواده ها در برابر معضل انحراف های اخلاقی در فضای مجازی در تاریخ ۱۳ March 2021 | 4:45 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

تبلیغات کاذب درمان ترک اعتیاد سوژه شد/ بررسی درد زانو در رادیو

تبلیغات کاذب درمان ترک اعتیاد سوژه شد/ بررسی درد زانو در رادیو |تبلیغات کاذب درمان …