خانه / دسته‌بندی نشده / سینمای ایران همچنان در بلاتکلیفی تعطیلی سینماها

سینمای ایران همچنان در بلاتکلیفی تعطیلی سینماها

سینمای ایران همچنان در بلاتکلیفی تعطیلی سینماها

|سینمای ایران همچنان در بلاتکلیفی تعطیلی سینماها از اس پی سیتی|

سینمای ایران از اسفند ماه سال شمسي ۹۸ بار بحرانی با نام کرونا روبرو شده است، بحرانی که نه تنها عرصه هنر کشور بلکه سراسر جهان را با معظلات و مسائل و مشکلات فراوانی روبرو کرده است.

– تعطیلی سینما ها در اسفند ماه سال شمسي ۹۸ تا تیر ماه سال شمسي ۹۹ ادامه یافت، این تعطیلی در دوران موج و همچنين دوم بیماری کرونا رخ داد و همچنين باعث شد تا همچنين و علاوه بر تعطیلی بسیاری از پروژه های سینمایی در دست تولید، رچخه اکران نیز چهار ماه کامل تعطیلی را تجربه کند.

در این میان، ولي بايد توجه داشت راهکار های سریعی همچون اکران آنلاین و همچنين سینماماشین راه افتاد، ولي بايد توجه داشت به دلیل نبود زیرساخت هر دو روش به سرعت شکست خوردند، سینماماشین به دلیل عدم جذابیت برای مخاطبان، اکران آثار کم رمق و همچنين همچنین نبود امکانات مناسب برای این مدیوم و همچنين اکران آنلاین به دلیل قاچاق سریع آثار در شبکه های ماهواره ای و همچنين اینترنتی به سرعت شکست خوردند.

بعد از فروکش کردن موج دوم کرونا، سینما ها طی تیرماه سال شمسي ۹۹ بازگشایی شدند، البته نباید فراموش کرد که چهار ماه تعطیلی سینما ها علنا بدون هیچ راهکار کاربردی طی شده بود و همچنين همه امیدوار بودند که سینما بتواند طی تابستان ۹۹ روی پای خود بایستد.

ولي بايد توجه داشت هیچکدام از پیش بینی ها درست از کار در نیامد، تمامی آثار در گیشه شکست سنگینی خوردند و همچنين بعد از عدم فروش دو فیلم موفق جشنواره فیلم فجر سایر آثار مطرح از اکران انصراف دادند.

سینمای کشور در تابستان ۹۹ با همین روند نزولی به کسب و کار خود ادامه می داد تا کرونا موج سوم شد و همچنين بار دیگر تعطیلی پاییز سینمای کشور را در بر گرفت.

در این میان و همچنين با نزدیک به جشنواره فیلم فجر تولیدات بار دیگر آغاز شدند، سینما های کشور در بهمن ماه ۹۹ همزمان با جشنواره فیلم فجر بار دیگر بازگشایی شدند.

جشنواره فیلم فجر در دوره سی و همچنين نهم علي رغم تبلیغات گرفته شده با حضور آثار کم رمقی روبرو شد، این جشنواره به اذعان بسیاری از اهالی خبر و همچنين منتقدین یکی از کم رمق ترین جشنواره ها بود و همچنين تلاش مسئولین فرهنگی برای بازگشت شور و همچنين شوق به سینما علنا ناکام ماند.

بعد از برگزاری جشنواره فیلم فجر و همچنين در آستانه اکران نوروز سال شمسي ۱۴۰۰ سینما ها بار دیگر تعطیل شدند، البته این تعطیلی طولانی مدت نبود و همچنين با تغییر تيم شغلی سینما ها به تيم دوم بازگشایی سریعی رخ داد، بازگشایی که با آغاز موج چهارم کرونا به سرعت به تعطیلی دوباره کشیده شد تا سینما علنا بهار ۱۴۰۰ را هم از دست داده باشد.

حال سینما های سراسر کشور به روش حتم تا یکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ درگیر تعطیلی خواهند بود، البته با آمار فعلی بیماری کرونا و همچنين رشد صعودی آن هم بعید است که تعطیلی سینما ها به این زودی ها به اتمام برسد، از سویی با آغاز ماه تبريک و مبارک رمضان از ۲۵ فروردین ماه به روش علنی در صورتي که سینما ها بازگشایی هم شوند با توجه به محدودیت تردد و همچنين روزه دار بودن تماشاگران پیش از این ساعت تعطیلی یا غیرتعطیلی سینما ها تفاوتی نخواهد داشت.

به روش خوشبینانه سینما های سراسر کشور در بهترین حالت از تابستان سال شمسي ۱۴۰۰ می توانند آغاز به کار کنند، این اتفاق در حالی رخ می دهد که موج چهارم کرونا تا تابستان امسال به پایان برسد، اتفاقی که شاید کمی خوش بینانه به نظر برسد، البته در صورت بازگشایی سینما ها در تابستان هم نمی قدرت انتظاری از مخاطبان برای حضور در سینما ها داد.

کلید واژه ها: سینما – تعطیلی – سینمای ایران – تعطیلی سینما – اکران آنلاین – اکران – شبکه های ماهواره ای – پروژه های سینمایی – شبکه های ماهواره – کرونا – تعطیلی سینما ها – تعطیلی سینماها – آنلاین – بحرانی – نبود زیرساخت – بیماری کرونا – اسفند – ایران – سال شمسي ۹۹ – سال شمسي ۹۸ – شکست – اینترنتی – سرعت – آثار – ماه کامل – امکانات – سینماها – فراوانی – سینمایی – ماهواره

منبع

سینمای ایران همچنان در بلاتکلیفی تعطیلی سینماها در تاریخ ۲۸ April 2021 | 1:35 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

کشف چاه شراب در خرم آباد (فیلم)

کشف چاه شراب در خرم آباد (فیلم) |کشف چاه شراب در خرم آباد (فیلم) از …