خانه / دسته‌بندی نشده / انحصار صداوسیما عامل افت کیفیت آثار تلویزیونی است

انحصار صداوسیما عامل افت کیفیت آثار تلویزیونی است

انحصار صداوسیما عامل افت کیفیت آثار تلویزیونی است

|انحصار صداوسیما عامل افت کیفیت آثار تلویزیونی است از اس پی سیتی|

انحصار در صداوسیما و همچنين عدم وجود رقابت شامل عوامل کاهش کیفیت آثار تلویزیونی و همچنين استقبال کم رنگ مخاطبان از آن هم ها است.

– ایسنا/خراسان رضوی یک کارگردان سینما گفت: انحصار در صداوسیما و همچنين عدم وجود رقابت شامل عوامل کاهش کیفیت آثار تلویزیونی و همچنين استقبال کم رنگ مخاطبان از آن هم ها است.

احسان روحی در گفت وگو با ایسنا در خصوص فیلم ها و همچنين سریال های صداوسیما و همچنين میزان استقبال مخاطبان از رسانه ملی، اظهار کرد: در قبل تلویزیون تنها رسانه قابل دسترس برای همگان بوده و همچنين به تعبیری در همه منزل و خانه ها تلویزیون وجود داشته که متأسفانه امروزه با استقبال کم تر مخاطبان مواجه شده است.

شاید بتوان شبکه های ماهواره ای را یکی از عوامل اثرگذار بر این کاهش استقبال دانست؛ به طوری که شبکه ها و همچنين فضای ماهواره ای در قسمت و بخش تولید محتوا بسیار ضعیف عمل می کنند، ولي بايد توجه داشت ممکن است زرق و همچنين برق ظاهری آن هم ها برخی مخاطبان را جذب کرده و همچنين بدین ترتیب ممکن است مخاطبان سریال ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب های تلویزیونی را تحت تأثیر قرار داده باشند.

وی ظهور پلتفرم های پخش اینترنتی را عامل دیگر تأثیرگذار بر استقبال و همچنين تماشای برنامه جذاب و جالب و خوب ها و همچنين سریال های تلویزیونی عنوان کرد و همچنين افزود: در سال شمسي های اخیر قابلیت این پلتفرم ها افزایش یافته و همچنين شرایط دسترسی به آن هم ها برای شهروندان و مردم شهر مهیا شده است.

بنابراین این موارد را می قدرت از عمده ترین دلایل کاهش استقبال از رسانه تلویزیون و همچنين کاهش کیفیت آثار تولید شده در تلویزیون بیان کرد.

این کارگردان سینما بیان کرد: در قبل آثار تلویزیونی از ویژگی هایی همچون حضور بازیگران شناخته شده و همچنين اشخاص با تجربه تر در زمینه های متنوع و گوناگون و مختلف به ویژه فیلم نامه نویسی برخوردار بود، ولي بايد توجه داشت در حال حاضر آثار تولیدی رسانه ملی چندان به روز نبوده و همچنين از کانال های فنی درستی عبور نمی کند و همچنين به تعبیری صرفاً ساخت و همچنين تولید آثار اهمیت پیدا کرده است.

بنابراین به نظر من تلویزیون در رقابت با پلتفرم های اینترنتی که طبیعتاً فضای بهتر و همچنين آزادانه تری برای خلق ایده های دوست داشتني و جذاب در ژانرهای متنوع و گوناگون و مختلف دارند، عقب مانده است.

روحی عنوان کرد: حتی در مناسبت های متنوع و گوناگون و مختلف مانند ماه رمضان، ایام محرم و همچنين عید نوروز نیز که شهروندان و مردم شهر به صورت نوستالژیک برنامه جذاب و جالب و خوب ها و همچنين سریال های تلویزیون را پیگیری می کردند استقبال مخاطبان کم رنگ شده است، زیرا آثار به سمت محتوازدگی سوق پیدا کرده و همچنين جذابیت های موضوعی، انتخاب بازیگر و همچنين حتی فیلم نامه نیز در این آثار کم تر دیده می مي شود.

وی با بیان این که تلویزیون در همه کشورها مدیای بسیار قدرتمندی است ، بیان کرد: هنگامی که تلویزیون برای برخی اشخاص به صورت انحصاری در می آید و همچنين رقابت ها از بین می رود، فضایی امن برای تعدادی از اشخاص به وجود می آید و همچنين به تولید آثاری با کیفیت های پایین می انجامد.

بنابراین معتقدم چنانچه در خصوص این موضوعات بازنگری صورت گیرد و همچنين به تبع آثار دوست داشتني و جذاب تری خلق مي شود، قطعاً تلویزیون مخاطبان را جذب مي کند؛ همانطور که با وجود همین شرایط در چند سال شمسي اخیر سریال هایی مانند پایتخت با استقبال خوبی مواجه شده و همچنين آمار مخاطبان آن هم ها بالا بوده است.

این استقبال بیانگر این است که در صورتي که تیم سازنده و همچنين مسئولان صداوسیما به هنرمندان فضا دهند آثار درخور توجه نیز تولید خواهد شد.

این نویسنده سینما تصریح کرد: در شرایطی که این بستر فراهم نیست و همچنين فضای پلتفرم ها نیز با آثار پرهزینه، پربازیگر و همچنين قصه های سرشار از کشمکش تولید می مي شود، قاعدتاً شهروندان و مردم شهر ترجیح می دهند سریال ها را در پلتفرم های اینترنتی تماشا کنند.

روحی با اشاره به این که چرا نسل جوانی که وارد فضای سینما در پلتفرم های اینترنتی و همچنين سینمایی شده اند کارهای موفقی تولید کرده اند، ولي بايد توجه داشت نسل جدیدی که وارد تلویزیون می مي شود، نمی تواند این موفقیت ها را کسب کنند؟ ، خاطرنشان کرد: می قدرت یکی از دلایل عدم موفقیت را اتخاذ انتخاب های نادرست و همچنين یا حضور اشخاص نامناسب در این قسمت و بخش دانست.

دلیل دیگر نیز ممکن است در ارتباط با هزینه کردها باشد، به طوری که اعداد و همچنين ارقامی که در تلویزیون و همچنين برای اشخاص متنوع و گوناگون و مختلف اختصاص می یابد، متغاير و متفاوت است، لذا این اختلاف، بسیاری از اشخاص را به اجبار به سمت فضاهای غیر تلویزیونی هدایت می کند.

به طوری که ممکن است به سبب فضای انحصاری تلویزیون، اشخاص جایگاه و همچنين دستمزد مناسبی در تلویزیون نداشته باشند.

در حالی که در فضای پلتفرم اینترنتی و همچنين اینستاگرام افرادی که آثار خوب و همچنين مطلوب تولید می کنند، دستمزد خوبی دریافت می کنند و همچنين از جایگاه خوبی نیز برخوردار خواهند بود.

این کارگردان سینما تأکید کرد: با این حال معتقدم همچنان مهم ترین رسانه کشور برای انتقال محتوا و همچنين موضوعات متنوع و گوناگون و مختلف، تلویزیون است.

به گونه ای که تماشای آثار و همچنين برقراری ارتباط مخاطبان با آن هم ها در بستر تلویزیون برای همه شهروندان و مردم شهر دوست داشتني و جذاب تر است.

روحی در خصوص تأثیر تولید این گونه آثار کم کیفیت بر سلیقه فرهنگی و همچنين هنری شهروندان و مردم شهر، گفت: فضای تلویزیونی ایران در دوره ای بسیار پررونق بوده است، ولي بايد توجه داشت این فضا در بازه ای از زمان تحت تأثیر شبکه های ماهواره ای قرار گرفت و همچنين فرهنگ سازی های غلطی را نیز ایجاد کرد.

با این حال در چند سال شمسي اخیر به دلیل ظهور پلتفرم های اینترنتی و همچنين تولید برخی آثار، توجه به شبکه های ماهواره ای کم رنگ شده است.

وی افزود: ما اقتدار و قدرت و همچنين پتانسیل فرهنگ سازی در مدیاهای مخصوص خود را داریم و همچنين می توانیم این فرهنگ سازی ها را ارائه دهیم تا مخاطبان نیز از آن هم استقبال کنند.

در نتیجه در صورتي که ما پرقدرت عمل کنیم، بسترهای دیگری مانند شبکه های ماهواره ای قدرت رقابت جدی با ما را نخواهند داشت.

همانطور که در حال حاضر نیز این شبکه ها جذابیت چندانی برای نسل جوون ندارد.

این نویسنده سینما بیان کرد: بنابراین این امر نشان دهنده این است که بخشی از روند ارائه فرهنگ به مخاطبان در اختیار اهالی سینما قرار دارد.

به نظر من، ما باید دغدغه مندی جامعه نسبت به مسائل روز و همچنين فرهنگ و همچنين خرده فرهنگ های اجتماعی موجود در قالب هنجار و همچنين یا ناهنجارهایی که نيت و اراده داریم در خصوص آن هم ها نقد و همچنين یا تمجیدی انجام مي شود را بررسی و همچنين کشف کنیم و همچنين سپس به سمت تولید محتوا و همچنين ساخت اثر حرکت کنیم که این امر می تواند جریانی فرهنگی در جامعه ایجاد کند.

روحی اظهار کرد: به عنوان مثال زمانی که در برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين یا سریالی کارکرد درستی در زمینه اقلیم، جغرافیا و همچنين فرهنگ منطقه ای را نشان می دهیم، مخاطبان در سایر نقاط کشور نیز با آن هم ارتباط برقرار می کنند حتی در صورتي که فرهنگی متغاير و متفاوت با آن هم منطقه داشته باشند.

از این رو نشان دادن یک فرهنگ فولکلور درست و همچنين کامل به صورت دقیق، فرهنگ سازی عمومی ایجاد می کند و همچنين در واقع جزء به کل تبدیل می مي شود.

وی عنوان کرد: با این وجود هنگامی که برای خنداندن مخاطب از لهجه ها و همچنين گویش های فرهنگ های متنوع و گوناگون و مختلف بهره می گیریم و همچنين به نوعی آن هم ها را به ادا و همچنين شوخی های سطحی مبدل می سازیم، جذابیت و همچنين طنزی برای مخاطب ایجاد نخواهد کرد.

در حقیقت تمرکز بر یک موضوع، گزینه ها و همچنين موضوعات دیگر را از بین می برد، بنابراین زمانی که ما از این مسائل عبور کنیم و همچنين به قصه درست و همچنين وضعیت درست بپردازیم، لهجه ها نیز جایگاه خود را پیدا کرده و همچنين کمدی ایجاد خواهند کرد.

این کارگردان سینما خاطرنشان کرد: به این ترتیب با تداوم توجه نکردن به این موضوعات، قطعاً تأثیرات فرهنگی عرضه شده از قسمت و بخش های غیر فرهنگی داخلی و همچنين خارجی به کشور در درازمدت را باید به عنوان فرهنگ خودمان قبول کنیم، زیرا نتوانستیم فرهنگ غنی خود در آثار فرهنگی و همچنين هنری را به موازات آن هم ها پیش ببریم و همچنين در نتیجه آن هم ها از ما پیشی خواهند گرفت.

به طوری که نسل جدیدی که وارد کار و همچنين فعالیت فرهنگی و همچنين هنری می مي شود، نمی تواند درست و همچنين نادرست را از یکدیگر تمییز دهد و همچنين تشخیص سره و همچنين ناسره سخت خواهد شد.

وی اضافه کرد: در شرایطی که فرهنگ و همچنين خرده فرهنگ ها را به صورت دقیق ارائه دهیم، جوون و همچنين مخاطب امروزی واقعیت فرهنگی کشور خود را تشخیص داده و همچنين سپس در می تواند مقایسه کند.

در چنین حالتی فرهنگ سازی به راحتی انجام خواهد شد.

امیدوارم شرایط فرهنگی و همچنين تولید آثار سریالی و همچنين تلویزیونی در جهتی حرکت کند که با توجه به فرهنگ غنی کشور، جامعه را از فرهنگ وارداتی بی نیاز کند.

با وجود این که جهان رسانه و همچنين جهان پهناور و بزرگ مجازی همه دنیا به یکدیگر متصل خواهند بود، ولي بايد توجه داشت جهان باید شاهد ویژگی های فرهنگی خاص کشور ما باشد و همچنين با احترام به همه فرهنگ های کشورهای دیگر بتوانیم داشته های فرهنگی خود را به راحتی و همچنين به عنوان نمونه تحقیقاتی صادر کنیم.

 انتهای پیام
کلید واژه ها: تلویزیون – استقبال – مخاطبان – صداوسیما – انحصار – شبکه های ماهواره ای – کیفیت – عوامل – شبکه های ماهواره – ماهواره – کارگردان سینما – کاهش – آثار – تولید محتوا – رقابت – ایسنا – رسانه – قسمت و بخش تولید – شبکه – کارگردان – منزل و خانه ها – گفت وگو – یکی از – تولید – سریال – محتوا – احسان – قبل – سینما – میزان

منبع

انحصار صداوسیما عامل افت کیفیت آثار تلویزیونی است در تاریخ ۹ May 2021 | 2:10 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

چگونه می قدرت از خروج ارز برای خرید منزل و خانه در خارج جلوگیری کرد؟

چگونه می قدرت از خروج ارز برای خرید منزل و خانه در خارج جلوگیری کرد؟ …