خانه / مقالات / پکیج های تصفیه فاضلاب

پکیج های تصفیه فاضلاب

لوله بازکنی شمال تهران

کاربر د پکیجهای تصفیه فاضلاب برای مراکز زیر پیشنهاد می شوند :

۱- شهرک ها ، مجتمع های مسکونی و اداری

۲- بیمارستان ها مراکز بهداشتی و بهبود ی

۳- صنایع کارخانه ها کارگاهها

۴- مراکز تفریحی راهنمای ی و نظامی

۵- ترمینال ها ، بنادر فرودگاهها

۶- هتل ها اقامتگاه های مسافری تفریحی

۷- تأسیسات مجاور سدها ، رودخانه ها چاههای آب

ویژگی پکیج ها عبارتند از:

۱٫ قیمت مناسب عملکرد مطابق با استاندارد

۲. کیفیت قابل قبول ساختار مقاوم در مساوی خوردگی

۳. حداقل نیاز به زمین جهت استقرار و نصب

۴. راهبری و نگهداری خیلی ساده و کم نرخ

۵. کارکرد اتوماتیک و عدم نیاز به متصدی دائم

۶. امکان ارتقاء ظرفیت در طرح های توسعه

پکیج های تصفیه فاضلاب قابل حمل MOBILE SEWAGE TREATMENT PACKAGES

قابل مصرف در بیمارستانها، رستورانها، مجتمع های مسکوتی، کارخانجات، هتلها و … .

هزینه کم سرمایه گذاری اولیه

قابل حمل و نقل

نصب راه اندازی آسان و سریع

عدم نیاز به عملیات ساختمانی سنگین

بهره برداری و مراقبت ساده

ظرفیت: تا ۳۰۰ متر مکعب در روز

پروسه تصفیه فاضلاب در پکیج های قابل حمل

(Extended فرایند تصفیه فاضلاب گزینش شده در پکیجهای تهیه و تولید پالا طرح انرژی نوع لجن فعال و روش هوادهی وسیع است . فرایند کلی تصفیه به این صورت که فاضلاب از شبکه فاضلاب وارد ایستگاه پمپاژ شده واز آنجا به تانک Aeration)هوادهی هدایت می گردد. فاضلاب قبل از ورود به تانک هوادهی از داخل آشغالگیر عبور کردن می نماید تا مواد جامد درشت غیر قابل هضم جدا گردند این آشغالها بعد از انباشت به صورت دستی جدا سازی می گردند. هوادهی از نوع عمقی است هوای مورد نیاز جهت تامین افردی ژن مورد نیاز باکتری های هوازی توسط بلوئر تامین می شود. هوای خروجی از طریق نازلهای تعبیه شده در کف مخزن به صورت یکنواخت کل سطح را هوادهی خواهد کرد سیستم نازلها طوری در نظر گرفته شده است که به اضافه هوادهی کل سطح تانک جریان موجی شکل را به وجود آورده که باعث ایجاد مخلوطی همگن در تانک هوادهی خواهد شد.

فاضلاب بعد از هوادهی به مدت ۲۴ ساعت وارد وهله ته نشینی می شود. شکل هندسی کف این مخزن به صورت قیفی شکل می (Excess باشد تا لجن فعال ته نشین شده توسط پمپ به ابتدای مخزن هوادهی جهت تصفیه کاملتر برگشت داده شود. لجن اضافی به مخزن نگهداری لجن پمپاژ می شود. فاضلاب تصفیه شده از واحد ته نشینی سرریز شده به داخـل مخزن کلرزنی Sludge) هدایت خواهد شد در این مخزن محلول پرکلرین یا کلر مایع به سیسـتم تزریق شده و عمل ضد عفو نی انجام می پذیرد.

۴۰ را دارا خواهد بود که مطابق mgr/lit ۲۵ و مواد معلق mgr/lit حداکثر BOD پساب خروجی از این بخش غلظت ۵ استانداردهای سازمان حفاظت از محیط زیست است .

فاضلاب تصفیه شده بعد از کلرزنی قابل دفع در آبهای سطحی زیرزمینی خواهد بود یا جهت آبیاری می تواند مورد مصرف قرار گیرد.

معین ات پکیجهای فلزی قابل حمل تصفیه فاضلاب

لازم به ذکر است که از ظرفیت ۳۰۰ نفر به بالا پکیج به صورت چند تکه تولید و ساخته خواهد شد که حاوی بخشهای هوادهی، ته نشینی ، کلرزنی و ذخیره لجن است .

اجزا تشکیل دهنده :

(Screen) آشغالگیر

(Aeration chamber) مخزن هوادهی

(Sedimentation chamber) مخزن ته نشینی

(Disinfection chamber) مخزن کلرزنی

(Sewage holding tank) مخزن ذخیره لجن

(Sewage pumps) پمپ انتقال لجن

(Chlorinator) کلریناتور

(Screen) آشغال گیر

تابلو برق

(Blowers) سیستم تامین هوا، دمنده هوا

لوله های انتقال هوا لجن تجهیزات جانبی.

پکیج های مختلف تصفیه فاضلاب

سابقه استفاده از پکیج های تصفیه به صد ساله اخیر صنعتی شدن بر می گردد تا کنون انواع مختلف ی از این پکیج ها با قابلیت ها و توانمندی های مختلف به همراه روشهای تصفیه مفرق بکارگیری شده است.

پکیج های مختلف تصفیه فاضلاب :

– پکیج های فلزی قابل حمل ونقل تصفیه فاضلاب صنعتی بهداشتی

– پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی و سپتیک پیش ساخته و …

– پیشرفته ترین سیسـتم تصفیه فاضلاب به روش MBR (بیوراکتور غشائی)

– تصفیه فاضلاب های صنعتی باآموزش اکسی داسیون شیمیایی

پکیج فاضلاب جهت تصفیه پیوسته فاضلاب طراحی می گردد. پساب تصفیه شده، دارای استاندارهای سازمان حفاظت محیط زیست است و می تواند برای آبکمک فضای سبز بکار رفته یا به منابع پذیرنده تخلیه شود. پکیج حاوی سیـستم بیولوژیکی با بیشتر شدن معلق، کلرزنی و نگهدارنده لجن است . جریان در ابتدای ورود از آشغالگیر عبور می نماید پس به تانک هوادهی فرستاده می شود. بعد از حذف پارت اعظم BOD به مخزن ته نشینی هدایت می شود.

پساب خروجی از واحد ته نشینی به واحد کلر زنی می رود. خروجی واحد کلر زنی از نظر استاندارهای سازمان حفاظت محیط زیست مورد تایید است .

لجن واحد ته نشینی به واحد نگهداری لجن هدایت می شود که نیاز به تخلیه هـر روز ه لجن نباشد.کلر زنی با تزریق محلول هیپوکلریت انجام می گردد .جهت حذف کف های ایجاد شده در سطح حوض هوادهی، از پمپ کف زدایی مصرف می شود.

از ویژگی ها ی این پکیج تصفیه فاضلاب بهره برداری بسیار زیاد آسان، عدم نیاز به تصفیه لجن کیفیت بالای پساب تصفیه شده است .

با تولید و ساخت تصفیه خانه های پیش تولید و ساخته فاضلاب به صورت واحد های جمع و جور ارزان قیمت به اضافه کاهش قابل ملاحظه در و تعرفه های تهیه و تولید ،امکان حمل و جابجایی آنها به صورت کانتینرهای استاندارد فراهم می شود. فرایند گزینش ی تصفیه فاضلاب از تنوع هوازی لجن فعال به طریق افزایش معلق یا بستر ثابت بیوفیلـم ی است .

فاضلابهای آلوده زا بعد از هدایت به این سیسـتم طی مراحل مختلف تصفیه به پسابی زلال ،بدون بو بدون مواد معلق پالایش شده بعد از کلر زنی همموزیک با استاندارهای محیط زیست قابل دفع به چاه جذبی،رودخانه یا مصرف در مصارف آبکمک فضای سبز هستند .

هر پکیج دارای متعلقات لازم از قبیل تجهیزات آشغالگیری، پمپاژ، هوادهی ،ته نشینی، هاضم لجن، کلر زنی تابلوی برق است . مخازن تصفیه از ورق و پروفیل های فولادی ساخـته شده بوسیله پرایمرهای اپوکسی یا پوشش های فایبر گلاس در مساوی خوردگی حفاظت می شوند.

روشهای در تصفیه فاضلاب ( SBR, UASB,…. واحد SBR

واحد SBR

واحد SBR از راکتور پر و خالی شونده تشکیل شده که در آن اختلاط کامل صورت می گیرد و به اضافه آن هوادهی ته نشینی که بعد از وهله واکنش است ،در یک تانک انجام می شود. در تمام سیسـتم های SBR عمل تصفیه در قالب ۵ وهله ای که در ادامه می آید، بصورت متوالی انجام می شود.

۱- پرشدن،

۲- واکنش(هوادهی)،

۳- ته نشینی،

۴- تخلیه ،

۵- آزاد.

در طی وهله پرشدن، فاضلاب به سیسـتم وارد می شود. در طی فرایند پر شدن سطح مایع موجود در راکتور از ۷۵درصد در انتهای وهله آزاد به ۱۰۰درصد می رسد. در خلال پرشدن، محتویات راکتور در حال مخلوط شدن و یا مخلوط هوادهی شدن توامان هستند تا به واکنشهای بیولوژیکی در حال انجام در درون راکتور سرعت ببخشند.

در طی فرایند واکنش، واکنشهای آلی تحت شرایط کنترل شده محیطی بر روی مواد آلی موجود در فاضلاب انجام می شود.

در طی فرایند ته نشینی، مواد جامد تحت شرایط سکون شروع به ته نشینی می کنند و نتیجه آن پساب تصفیه شده ایست که آماده تخلیه از سیسـتم SBR است.

پساب تصفیه شده در طی وهله تخلیه از سیستم خارج می شود. جهت تخلیه پساب تصفیه شده از مکانیزمهای متعددی از عبارت دریچه های سرریز می توان استفاده نمود.

وهله آزاد در یک سیستم SBR که از چند تانک استفاده می نماید ، وقت لازم را جهت پرشدن یک تانک قبل از اینکه وهله بعدی (واکنش) شروع شود، فراهم می سازد. به اینکه این وهله چندان ضروری نیست، بعضی وقتها از سیسـتم SBR حذف می شود.

درمورد فاضلابهای با جریان دائمی، حداقل به ۲ تانک نیاز است تا زمانی که تانک در حال پرشدن است، تانک دیگر در حال انجام وهله تصفیه باشد.

– واحد UASB

یکی از پیشرفت های قابل توجه در تکنولوژی مربوط به سیـستم های تصفیه بی هوازی راکتور UASB است که در اواخر دهه ۷۰ میلادی در هلند شکل گرفت. در این فرایند، فاضلاب از انتهای راکتور UASB وارد آن شده از بین واحد روکش لجن به سمت بالا جریان پیدا می نماید . اجزای اصلی راکتور UASB سیسـتم توزیع فاضلاب ورودی، جداکننده فازگاز از جامد و طرح خروج پساب تصفیه شده است .

ویژگی مهم سیستم های UASB که به آن این امکان را می دهد تا در مقایسه بابقیه فرایندهای بی هوازی از فاضلاب با بار CODخیلی بالاتری مصرف نماید ، تولید لجن به صورت گرانوله است . تولید لجن بصورت دانه دانه در سیـستم های UASB به چندماه احتیاج دارد که این وقت را با گاهي افزودنی ها به آن، می توان کاهش داد.

لجن فعال با بستر متحرک : MBBR – “Low Cost” wastewater treatment

بسترهای متحرک در سیسـتم های تصفیه پسآب که به عنوان آکنه خوانده می شوند می توانند گاها راندمان تصفیه را به میزان زیاد ی بیشتر شدن دهند.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا مبلمان اداری آدینا ، با دارا بودن پرسنل متخصص در واحد …