خانه / مقالات / نقد آلبوم مرد خواب آلود از علیرضا تهرانی

نقد آلبوم مرد خواب آلود از علیرضا تهرانی

دانلود آهنگ جدید ۹۵

علیرضا تهرانی از آن دسته خواننده‌هایی است که نگاه خاصی به جهان ی موسیقی دارد. میزان وسواس او برای انتشار یک آلبوم موسیقی نمایانگر این مسئله است.
از انتشار نخستین آلبوم رسمی او «کنار ماه دودی» نزدیک به یک دهه گذشت تا این که آلبوم او به نام «مرد خواب آلود» روانه بازار شد. این آلبوم به شیوه‌ی آلبوم‌های کانسپتیکال تولید و ساخت شده است.
این نوع آلبوم‌های موسیقی از دهه ۴۰ میلادی بوسیله اشخاصی همچون وودی گاتری به بازار عرضه شد. در واقع کانسپت آلبوم، نوعی آلبوم موسیقی به شمار می‌رود که همه موزیک ‌ها یا ترانه‌های آن بر پایه مساله کلی یا داستان یک پارچه شکل گرفته باشد. به جمله دیگر کل حتمـا ت این گونه آلبوم‌ها، به یک مساله پرداخته و یک جریان ویِژگزینشه را روایت می‌کند. ترانه‌ی به احتمال زیاد ت این آثار، دارای قرابت معنایی با یکدیگر می باشند . به عقیده بسياري آلبوم Dust Bowl Ballads از وودی گاتری ابه احتمال زیاد لا از نخستین آثاری که در حوزه کانسپت آلبوم تولید شده‌اند به شمار می‌رود. The Wall از گروه پینک فلوید، ۲۱۱۲ از گروه راش، American Idiot از گروه Green Day و…بقیه آثاری است که به شیوه آلبوم موضوعی یا کانسپت آلبوم تولید شده است که در این بین Pink Floyd علاقه زیادتری به انتشار آلبوم‌های موضوعی داشته است.
با گذر از این موضوع، «مرد خواب آلود» به نوعی روایتگر داستان یک زندگی است؛ و این فرد ابه احتمال زیاد لا فردی جز «علیرضا تهرانی» نیست.
هرآنچه از علیرضا تهرانی در آلبوم کنار ماه دودی یا آلبوم گروه آتشباد به یاد دارید، فراموش بکنید . چرا که هم اکنون اندیشه ات «سیاوش امامی» پشت آثار علیرضا تهرانی است. تنظیم کننده‌ای که بیشتر به دلیل کار در سبک Trip Hop شناخته شده آثار متعددی در این ژانر انتشار کرده است. در واقع او از معدود افرادی است که در ایران به این سبک کار دارد.
«تریپ هاپ» از حدود ۲ دهه پیش در اروپا همزمان با سبک‌های دیگری همچون Hip Hop House بیشتر شدن کرد. این آهنگ هرچند از زیرشاخه‌های نوع موسیقی الکترونیک به شمار می‌رود، المان‌هایی از سبک‌های راک و اما هیپ هاپ را در جای داده است. از ویژگی‌های سبک موسیقی تریپ هاپ، مصرف از فضاهایی مشابه موسیقی Ambient است. اما برخلاف آن، ضرب و گروو است. به طور دقیق‌تر Trip Hop چیزی تحت عنوان موزیک «کندضرب» (Downbeat) حاوی صداهای ضربی که حس خواب آلودگی و خواب‌گری دارد و از شاخه‌های «موزیک الکترونیک آرامش‌بخش» به حساب می‌آید. از دیگر المان‌های این سبک موسیقی ، استفاده از درام الکترونیک، ولوم خواننده با ضرب نماید الگوی باس متوالی است.
«مرد خواب آلود» احتمـا لا نخستین تجربه‌ی مجاز سبک موسیقی تریپ هاپ در ایران به شمار می‌رود. این نوع موسیقی بیشتر جنبه تجربی یا اکسپریمنتال دارد، بنابرین، زیاد روی فرم خاصی پیش نمی‌رود بلکه تنها ویژگی‌های مهم را در این آلبوم حفظ کرده است. سازهای زهی، کیبورد و درام الکتریک، ۳ عضو مهم تشکیل دهنده سبک تریپ هاپ در این تاثیر موسیقایی حضـور دارند. ریسک بزرگ اما در واقع تولید این آلبوم بوده است؛ چرا که پیش از این به این نوع آهنگ در ایران پرداخته نشده مثل بسياري دیگر از سبک‌های موسیقی بسیار زیاد دیر وارد ایران شده است. مساله دیگر، «سیاوش امامی» است؛ چرا که همان گونه که پیش‌تر خواندید ابه احتمال زیاد لا تنها تجربه‌های این نوع موزیک در ایران محدود به شخص او می‌شود. این موضوع، امکان مقایسه را جهت این آلبوم غیر ممکن می‌سازد.
با این وجود «علیرضا تهرانی» «سیاوش امامی» با تمام وجود سعی کرده ‌اند تا موزیک آلبوم به فضای موسیقی ایرانی نزدیک باشد. این مساله حتی در قطعه پایانی آلبوم، از روی ولوم ویولن نوازی قابل تشخیص است. از نظر تکنیکی ، کیفیت صدا‌ها، ضبط و میکس مسترینگ آلبوم بی‌نظیر است نسبتا از آثار زیاد بهتر ی است که در بازار موسیقی ایران انتشار شده است.
ترانه‌های این آلبوم را، شخص علیرضا تهرانی به تنهایی نوشته است در این زمینه خوب عمل کرده است. ترانه‌هایی کاملا منطبق بر این نوع موسیقی نگاشته شده است. ولوم علیرضا تهرانی از آن جنس صدا‌های Popular نیست و احتمال دارد هرفردی با آن رابطه برقرار نکند. صدایش حس ویِژگزینشه خود را دارد ترانه‌ها نیز به یاری او آمده‌اند. او دقدقه‌های عادی افراد دیگر را ندارد به موضوعات نو تری فکر می‌کند. مسئله او مسئله «مرد خواب آلود» است؛ مردی که تمام زندگیش «هیچ» بود…

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا مبلمان اداری آدینا ، با دارا بودن پرسنل متخصص در واحد …