خانه / مقالات / نقد و تحلیل فیلـم Deadpool (ددپول)

نقد و تحلیل فیلـم Deadpool (ددپول)

دانلود سریال کره ای

Deadpool (ددپول) —-۱۲ آنی ه ۲۰۱۶ — اکشن،ماجرایی،کمدی —۱۰۸ دقیقه

کارگردان : Tim Miller

نویسندگان : Rob Liefeld, Fabian Nicieza

بازیپرهزینه : Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller

خلاصه جریان : فیلم جالب درباره وید ویلسون است. مامور سابق نیرو های ویژه که به یک مزدور تبدیل شده کسی که مورد یک آزمایش شرورانه قرار گرفت که به او قدرت های شفا بخشی تسریع شده بخشید و شخصیت ددپول را به وجود آورد. به همراه توانایی های و حس شوخ طبعی تاریک مرموز خود، ددپول به دنبال شکار مردی است که نسبتا زندگی او را نابود کرده بود و…

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۸٫۸ از ۱۰

ددپول فیلم زیبا ی ساختار شکن است. تا کنون هیچ فیلم جالب کمیک پرخرجی آنقدر محتوای پر ریسکی ارائه نداده است. همين طور ددپول یکی از معدود فیلـم های این نوع است که با درجه نمایشی R (ویژه بزرگسالان) به اکران در می آید. خدمت آن دسته از تماشاگرانی که معتقد هستند نوع ابرقهرمانی کهنه و قابل پیش بینی شده عرض می کنم که ددپول همان قدر شوک به سیسـتم راج فیلم جالب های ابرقهرمانی وارد می نماید ، که چالش آب یخ به شما. بسياري این انتقاد را به جریان جاری فیلم جذاب های ابر قهرمانی وارد می کنند که عموما بیش از اندازه تحت اثر خوب یت های تجاری مارول قرار گرفته و همگی کم بیش از عناصر دوباره تکرار ی معین ی از فیلم زیبا های مارول تقلید کرده اند که نخ نما شده اند. اما شرکـت فاکس قرن بیستم هم استراتژی ویِژگزینشه خود را جهت فیلم دیدنی های ابر قهرمانی ساخت دارد که به افتضاح «چهار شگفت انگیز» در ادامه به آن بی توجه ی شد. اما در مورد مورد ویِژگزینشه ددپول باید سپاسگزار باشیم که کاراکتر فیلم دیدنی خود را در ظرف فاکس جای می دهد نه مارول. تصور آن هم غیراحتمال دارد که مدیران محافظه کار دیزنی اجازه خلق شخصیت ی بی پروا مانند کاراکتر فیلم جذاب دد پول را در یکی از فیلم جذاب های مارولی خود می دادند. در مقایسه با ددپول، فیلـم نگهبانان کهکشان اثری مودب و خودش بر رو است .

ددپول پاسخی است به نیاز آنانی که از ژانر سوپر قهرمانی خسته شده اند. هیچ خط قرمزی در فیلـم وجود نداره و هر چیز را که بتوان هجو کرد، هجو شده است. با تمام این اوصاف و علیرناراحتی انتقادات تند و تیز به این نوع ، هنوز هم ددپول جواب نیاز تماشچنانچه پاپکون خور را می دهد. با تمام این احوالات فیلم جالب هنوز هم هسته معین هالیوودی را دارد (هر چند که پیدا کردن آن سخت است). در ابتدای فیلم جالب خود شخصیت راوی جریان به ما می گوید که با فیلم زیبا ی عشقی طرف هستیم ددپول در در انتها این عبارت را به ما ثابت می نماید . هرچقدر نیز که اکران های ویِژگزینشه شب والنتاین شاید جوک و مسخره به نظر آید، در انتها با رسیدن به حرف راوی این نکته به ما ثابت می شود که ددپول در اصل را تحت عنوان محصولی ویژه همین شب به ما عرضه کرده است. جریان اورجینال فیلـم به صورت فلش بک به گفته می شود. در زمان حال ولی کاراکتر اصلی فیلم جالب (با بازی رایان رینولدز)، که از قضا مساله کنترل خشم دارد به بیننده معرفی می شود. ددپول به علت شبیه بودن بیش از میزان صورتش به پنیر مکانی تازه، ماسک بر صورت می زند و به دنبال برآورده ساختن فقط آرزوی همیشگـی خود که همان کشتن آجاکس (با بازی اد اسکرین) به راه می افتد. آجاکس مردی است که باعث عمر جاودان و اما کریه المنظری شخصیت اصلی فیلـم شده است. او اعتقاد دارد که آجاکس باعث قطع شدن رابطه خود با ونسا (با بازی مورنا باسارین) شده و او را به شکلی غیر آدم ی مورد شنجه قرار داده است.

ددپول کلاسیک ضد قرمانی است که ما را بابت اینکه را محدود رعایت اخلاق مداری و عضلات پیچیده فیلم جالب های سوپر قهرمانی نمی نماید ، به تحسین وا می دارد. کاراکتر فیلم زیبا بابت کشت کشتار، نقص عضو یا حتی شکنجه دیگران هیچ احساس عذاب وجدانی ندارد. اما او این رفتار را چندان هم بدون دلیل انجام نمی دهد، ولی کوچکترینِ این دلایل کافی است تا او هیچ احساس پشیمانی از انجام اعمال خشن نداشته باشد. استایل نا متعارف فیلم زیبا ساز (تیم میلر) در ددپول با کمک فیلم زیبا نامـه نویس و رایان رینولدز باعث می شود تا ما با فیلم جذاب ی به اصطلاح ساختار شکن روبرو باشیم. فیلـم به صورت مستقیم با مخاطب حرف می نماید (جریان را روایت می نماید )، و به اضافه آن نیز از این نکته آگاه است که دارد از فیلم زیبا بالاخص ژانر سوپر قهرمانی حرف می نماید . برای مثال جایی در فیلم جالب از ملاقات با پروفسور اکس می گوید و پس بدون تعلل از با ولوم بلند سوال می نماید کدامیک، استیوارت یا مکوای؟! از نقطه نظر رفتاری ددپول سبک «کیک اس» را به مصرف می گرد از بعد فرد پردازی سبک «جیغ» را. ما از همان لحظه اول متوجه می شویم که با سبکی مفرق از کمیک بوک روبرو هستیم مدت فیلم جالب آن قدری کوتاه در نظر گرفته شده (۱۰۵ دقیقه) که مخاطب از محیط غریبی که در آن قرا میگیرد خسته و دلزده نشود.

رایان رینولدز در جایی گفت بود ددپول آخرین فیلم جالب سوپر قهرمانی است که در آن بازی می نماید . این اولین باری نبود که رینلدز در فیلم جالب ی سوپر قهرمانی ظاهر می شد. وی قبلا در فیلم زیبا X-Men Origins نیز به ایفای نقش پرداخته بود. هر چند تا الان رینولدز احتمـا لا به خاطر در فاجعه فانوس سبز به خاطر ما سپرده شده، ولی سابقه او در فیلم دیدنی های Blade: Trinity R.I.P.D باعث شده بود تا عده ای از علاقمندانش از او عاجزانه درخواست کنند دور فیلـم هایی از این سبک را خط بکشد. اما رینولدز با ددپول وجه دیگری از هنر خود را به نمایش میگذارد. زبان بازی های او در فیلـم کاملا به کاراکتر آن می آید و آن را باور پذیر و زنده می نماید ، تا جایی که بیننده ناخواسته نسبت به سرنوشت وید ویلسون (کاراکتر فیلم جالب ) حساس می شود. ورژن ابتدایی فیلم زیبا نامـه کاراکتر های جهش یافته زیادتری را درون فیلم دیدنی کرده بود، اما در نهایت احتمال دارد تنها دو گروه (کلوژرها موجوداتی با نام عجیب با نام نگاسونیک تینیج وارهد) وارد فیلـم می شوند. در مقایسه بابقیه ابرقهرمانی ها، فیلم جالب از جلوه های ویژه به مراتب سبک تری استفاده می نماید ، اما به احتمال زیاد بخش بسیار زیاد ی از همین بودجه محدود صرف این دو گروه کاراکتر جهش یافته فیلم زیبا شده است. هیچ یک از شخصیت های بد فیلم دیدنی نه کاملا سیاه نه تاثیر گذار می باشند ، این محدودیت ها ضرر چندانی را متوجه ددپول نکرده است; معمولا ددپول از اون گونه فیلم زیبا هایی نیست که نیاز به شخصیت قوی و کاریزماتیک بد داشته باشد.

هیجان بحث علاقمندان حول این فیلم جالب قابل درک است. آینکه ددپول فیلم دیدنی مفرق است. تنها قانونی که فیلم زیبا زیر بار آن می رود این است که شخصیت مثبت باید با فرد بد بجنگد نه با فردی دیگر. ددپول جهت خوب یت با یکی دو چالش مواجه است. اول اینکه احتمال دارد ماه فوری ه با کیفیت ترین برای اکران ابر قهرمانی کمیک بوکی نباشد دوم درجه نمایش R فیلـم است که به احتمال زیاد طیف بالایی از مخاطبین این گونه فیلم زیبا ها را از تماشای آن باز می دارد. اما ددپول به شکل غیر قابل باوری سرگردم کننده است و همین نکته با یاری قدرت بالای تبلیغات دهان به دهان فیلم جذاب را از همین هم اکنون به یکی از برنده های بلامنازع سال ۲۰۱۶ تبدیل می نماید .

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا مبلمان اداری آدینا ، با دارا بودن پرسنل متخصص در واحد …