خانه / مقالات / ۱۰ مطلبی ای که هر برنامـه نویس جاوا بایستی بداند

۱۰ مطلبی ای که هر برنامـه نویس جاوا بایستی بداند

آموزش جاوا

آموزش برنامه نویسی جاوا

بر اساس تجربه ای که نویسنده در طول سالیان متمادی در محیطهای جاوا کسب کرده است، بسياري از پروگرام نویسان جاوا برخي از مفاهیم کلیدی پایة جاوا را نمی دانند درحالیکه برخي از آنها چندین سال در حال توسعة جاوا هستند . به نظر نویسنده، هر پروگرام نویس جاوا که جاوای استاندارد را آموخته است یا در حال پیاده سازی با استفاده از جاوای استاندارد است بایستی نکات کلیدی و پایة زیر را بداند.

۱)هر پروگرام نویس جاوا می بایست تاریخچه، شیوه هدف ایجاد جاوا را بداند.

جاوا حدود سال ۱۹۹۲ در مجموعه سان میکروسیسـتم ز بوسیله جمز گاسلینگ اختراع شد. هدف جاوا ارایه زبانی بود که مستقل باشد، یعنی برنامـه های آن روی هر سیستم علت سخت افزاری نصب و اجرا شود. در ابتدا نام آن را Oak گذاشتند اما بعد از این وکلای مجموعه اعلام کردند این نام قبلا توسط زبان دیگری ثبت شده است نام جاوا را برای آن برگزیدند. جاوا نام جزیره ای در اندونزی در جنوب شرق آسیاست که قهوه های آن زیاد دیده شده است. نقل است که جمز گاسلینگ ی با دوست ها در حال میل کردن قهوة اندونزیایی بود با دیدن نام جاوا روی بستة قهوه، جاوا را به عنوان نام زبان خود برگزید.

۲) هر برنامـه نویس جاوا بایستی معنی و فرد د JVM، JRE JDK را بداند.
JDK مخفف Java Development Kit است در واقع بسته ای است که جهت برنامـه نویسی جاوا به آن نیاز دارید. این بسته، حاوی کتابخانه های جاوا، کامپایلر جاوا، دیبچنانچه جاوا، مجموعه ای از وسائل های دیگر است که در توسعة برنامة جاوا شاید به آن نیازمند شوید. JRE نیز مخفف Java Runtime Environment است و در واقع زیرمجموعه ای از JDK است که جهت اجرای برنامـه های جاوا به آن نیاز دارید. به جمله دیگر، چنانچه تنها قصد اجرای یک برنامة جاوا را دارید قبل از آن بایستی JRE را روی سیستم خود نصب بکنید . ولی چنانچه قصد تولید یک برنامـه را دارید به مفهوم می خواهید برنامـه ای بنویسد، آنرا کامپایل و اجرا بکنید می بایست JDK را نصب کرده باشید. JRE زیرمجموعه ای از JDK است و وقت ی شما JDK را نصب بکنید JRE هم به عنوان قسمت ی از آن نصب می شود. JVM مخفف Java Virtual Machine است که به آن اتومبیل مجازی جاوا نیز گفته می شود. JVM مسئولیت اجرای بایت کدهای برنامـه (کدهای کامپایل شده) را به عهده دارد و خود پارت ی از JRE است.

۳)هر برنامـه نویس جاوا می بایست ورژن های مختلف زبان جاوا فرد د آنها را بداند.
جاوا به صورت رسمی در سه ورژن ارایه می شود الف-جاوای استاندارد که به آن Java SE گفته می شود ب-جاوای میکرو که به آن Java ME گفته می شود ج-جاوای Enterprise که به آن Java EE گفته می شود. جاوای استاندارد نسخة پایة جاواست حاوی کتابخانها های مهم جاوا می شود، کتابخانه هایی که برای نوشتن هر برنامة جاوا (چه آسان باشد و چه پیچیده) به آن نیاز دارید. جاوای میکرو نسخه ای از جاواست که جهت برنامـه نویسی روی موبایل ، لوازم خانگی، و سخت افزارهای ویِژگزینشه استفاده می شود. جاوای Enterprise نسخه ای از جاواست که برای پروگرام نویسی روی سرور استفاده می شود. این برنامـه ها عموما تحت وب هستند و اکثرا ت تعداد فرد ان زیاد دارند.

۴)هر برنامـه نویس جاوا بایستی پکیج های اصلی جاوای استاندارد را بشناسد.
پکیج java.util حاوی مجموعه ای از کلاسها و اینترفیسهای عمومی کاربر دی است. پکیج java.io java.nio حاوی مجموعه ای از کلاسها و اینترفیسها جهت ورودی و خروجی در پروگرام های جاواست. پکیج java.security حاوی کلاسها و اینترفیسهای مربوط رمزنگاری، رمزگشایی است. پکیج java.sql و javax.sql حاوی کلاسها و اینترفیسهای ضروری برای رابطه با پایگاه داده است. پکیج java.util.concurrent حاوی کلاسهایی برای پیاده سازی کنترل همزمانی مصرف از Thread در جاواست. پکیج javax.script برای اجرای اسکریپتها و برنامـه هایی است که با زبانهای اسکریپتی نوشته شده اند. javax.swing java.awt پکیجهایی حاوی کلاسها اینترفیسها برای ایجاد واسط کاربر ی هستند .

۵)هر برنامـه نویس جاوا باید واسط های کاربر ی مختلف ی که در جاوا وجود دارد را بشناسد.
در جاوا انواع مختلف ی از واسط فرد ی را می توان ایجاد نمود که عبارتند از : اپلت، واسط فرد ی سیستم ی، Java Web Start، صفحات دینامیک وب. اپلتهای برنامـه های جاوایی هستند که واسط کاربر ی آنها در مرورگر وب نمایش داده می شود (شبیه Flash). واسط کاربر ی سیسـتم ی، واسط کاربر ی است که برای پروگرام های رومیزی شبیه آن چیزی که اکثرا پروگرام های ویندوز یا لینوکس دارند استفاده می شود. Java Web Start را احتمالا بتوان شکل دیگری از اجرای پروگرام های رومیزی قلمداد نمود Java Web Start امکان می دهد تا یک برنامة رومیزی را از طریق کلیک کردن روی یک لینک وب اجرا نمود. نوع انتها واسط فرد ی واسط کاربر ی وب است که با مصرف از زبان جاوا می توان به صورت دینامیک آنرا ایجاد نمود.

۶)هر پروگرام نویس جاوا بایستی مسیر یادگیری جاوا را بداند.
طبیعی است که هر فردی برای یادگیری جاوا بایستی ابتدا جاوای استاندارد یعنی همان Java SE را بیاموزد. بعد از آن، می تواند سراغ جاوای میکرو (Java ME) ، آندروید یا پروگرام نویسی وب برود. هیچ یک از این سه پیشنیازی به جز جاوای استاندارد ندارند. در مرحلة بعد، دانشجو می تواند به سراغ پروگرام نویسی Java EE برورد باید دقت بکنید که برنامـه نویسی وب پارت ی از Java EE محسوب می شود در اکثرا منابع به صورت غیر رسمی به عنوان پیش نیاز Java EE نام برده می شود که از نظر بنده صحیح است. به مفهوم قبل از اینکه دانشجو تکنولوژیهای دیگر Java EE را بیاموزد می بایست مفاهیم برنامـه نویسی وب در جاوا را آموخته باشد.

۷)هر پروگرام نویس جاوا می بایست Java SandBoxرا بداند.
به محیط اجرای اپلت گفته می شود که حاوی سطوحی از مجوزهای امنیتی است که معین می نماید اپلت به کدامیک از منابع سیسـتم دسترسی دارد. وجود sandbox از نفوذ هکرهایی که با مصرف از اپلت قصد نفوذ و خرابکاری دارند پیشگیری می نماید .

۸)هر پروگرام نویس جاوا باید Java HotSpot رابداند.
بخش ی از JVM است که کار آن بهینه سازی کدهای کامپایل شده بر طبـق پلتفرمی (سیـستم علت ی) که کد روی آن اجرا می شود است. seo که HotSpot انجام می دهد حاوی گاهي تنظیمات جهت اجرای سریعتر کد و به حداقل رساندن سربار حاصل از اجرای قسمت های با کارایی پایین است.

۹)هر پروگرام نویس جاوا می بایست OpenJDK را بشناسد.
JDKای که به صورت رسمی بوسیله شرکـت اوراکل انتشار می یابد به صورت کامل منبع باز نیست علت آن این است که بخشهایی از آن JDK توسط شرکـت های ثانوی تهیه و تولید شده با مجوز (licence) مفرق ی در اختیار کمپانی اوراکل (سان میکروسیستم ز) قرار داده شده است. پس شرکـت اوراکل حق انتشار سورس آنها را همراه با JDK ندارد. OpenJDK مشابه Oracle JDK است با این فرق که پارت هایی که Oracle JDK منبع باز نیستند در OpenJDK منبع باز می باشند .

۱۰)هر پروگرام نویس جاوا بایستی ، Assertion Logging را بداند.
از JDK 1.4 خصوصیتی به جاوا اضافه شده که به آن Logging گفته می شود. Logging امکان می دهد تا لابلای کدهای اجرایی برنامـه عبارات ی متنی را معین نمود تا در وقت اجرای پروگرام در کنسول پروگرام ، در فایل، در پایگاه داده یا هر منبع دیگری نوشته شوند. این عبارات به مدیر نرم افزار امکان می دهد تا وضعیت اجرای پروگرام ، خطاهای احتمـا لی در حین اجرای پروگرام یا وضعیت فرد ان برنامـه کارهایی که آنها در برنامـه انجام داده اند را پیگیری نماید . در تنظیمات Logging به آسانی می توان آنها را فعال یا غیرفع ال کرد یا اینکه مقصد پیام را کنسول پروگرام ، فایل، پایگاه داده یا به هر جای دیگری تغییر داد.
Assertion خصوصیتی است که به پروگرام نویس امکان آزمایش پروگرام را می دهد در واقع عبارات assert لابلای کدهای برنامـه نوشته می شوند یک شرط را تحلیل می کنند در زمان اجرای برنامـه اگر شرط برقرار نباشد خطا تولید می نماید .

جالب است بدانید بر طبـق نظر سنجی از ۲۰ پروگرام نویس جاوای استاندارد در ۵ شرکت ی که نویسنده مفاهیم پیشرفته را آموزش داده مشاور آن شرکت ها بوده است نتایج زیر استخراج شده است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا مبلمان اداری آدینا ، با دارا بودن پرسنل متخصص در واحد …