خانه / مقالات / مقايسه علمي و منصفانه روشهاي انجام كاشت مو

مقايسه علمي و منصفانه روشهاي انجام كاشت مو

مقایسه ای منصفانه و علمی بین دوروش برداشت گرافتهای مو در پیوند موی طبیعی
ترجمه تنظیم: دکتر حمیدرضا کهنموئی- بورد جراحی پیوند مو از آمریکا
«برگرفته از بیانیۀ انجمن بین المللی جراحان پیوند مو»


لیپوماتیک

لیپوماتیک,روش لیپوماتیک,لاغری

قبل از شروع مبحث اصلي به دليل اينكه در كتابها، مقالات و وب سايتهاي مختلف در رابطه با كاشت موي طبيعي به كلمه “گرافت” زياد بر ميخوريد به تعريف كلمه گرافت ميپردازيم:
تعريف گرافت

چنانچه با ذره بين به دقت به موهاي جلو يا پشت سر نگاه كنيد متوجه ميشويد كه تعدادي از موها به صورت تك شاخه ، تعدادي به صورت دو شاخه ،تعدادي به صورت سه شاخه و بعضا تعدادي نيز به صورت چهار شاخه از پوست خارج شده اند . به هر يك از اين دسته هاي يك تا چهار تاي گرافت گفته ميشود . يعني هر گرافت عبارتست از يك چند پياز مو كه ساقه ي انها از يك نقطه از پوست خارج شده اند. براي بدست اوردن تعداد تار مو بايستي تعداد گرافت را بسته به چگونگي توزيع انها در پوست سر در اعداد ۳/۲ ۴/۲ يا ۵/۲ ضرب نمود . اين عدد را پزشك کارشناس جراح پيوند مو معین مي كند . جهت مثال وقتي گفته ميشود براي يك بيمار ۲۰۰۰ گرافت كاشته شده يعني بين ۴۶۰۰ تا ۵۰۰۰ تار مو جهت وي پيوند شده است.
حدود ده سال پیش کاربر د FIT (FUE) بعنوانراهنمای جایگزین در مقابل متد برداشت نواری (FUT) از ناحیۀ پشت سر بیان گردید. در واقع تعداد خیلی ی از پزشکان این نحوه را مورد آزمایش قرار داده اند ولی میزان موفق یت آنها خیلی مفرق بوده است. در نحوه FIT گرافتهای مو بصورت تک تک از نواحی دهنده واقع در مناطقی از پشت سر و اطراف گوشها برداشت می گردند. اخیرا ً با ارائۀ انواع دستگاهها جهت استفاده در متد FIT میزان علاقمندی به استفاده از این نحوه ارتقا یافته به موضوعی بحث برانگیز در مساوی نحوه برداشت نواری (FUT) تبدیل شده است. مباحث خیلی ی در بین پزشکان، پرسنل عموم جامعه و همچنین در تبلیغات و
شبکه های اینترنتی دربارۀ راندمان ارزش این متد مقایسۀ آن باروش FUT وجود دارد. متأسفانه بسياري از این ادعاها که حاوی برتریآموزش FIT هستند تا میزان زیاد ی در رابطه با مقاصد اقتصادی به منظور فروش بیشتر دستگاهها وسایل مرتبط با اینروش توسط شرکـت های ذینفع است . در واقع نحوه FUT از بسياري جهات از عبارت ایجاد جوشگاه (اسکار)، میزان بقای گرافتها، درصد آسیب گرافتها، کیفیت گرافتها از لحاظ ساختمانی مدت زمان عمل، عوارض و حتی هزینۀ عمل نسبت به FIT برتری دارد.در این مقاله به نقد ویژگی ها و معایب هر دوشیوه می پردازیم تا بتوانیم نبعضی دقیق منصفانه به آنها داشته باشیم.
ایجاد جوشگاه زخم (اسکار) در ناحیۀ دهنده :

روش برداشت نواری (FUT) باعث ایجاد اسکار (جاي زخم) بصورت خطی می شود، درحالیکه پایه و اساس کاربر دشیوه FIT (FUE) اجتناب از ایجاد محل زخم بصورت خطی در پشت سر است. در بسياري از موارد ازروش FIT بعنوان روشی بدون برش جراحی، بدون بخیه، بدون خونریزی بدون اسکار یاد می شود. نکتۀ با اهمیت آن است که گرچه درروش FIT اسکار خطی ایجاد نمی شود ولی اسکارهای حلقوی متعددی بوجود می آید. واقعیت آن است که طول محل برش درشیوه FIT به مراتب بیشتر ازآموزش برداشت نواری (FUT) خواهد بود. این مطلب زمانی کاملاً آشکار می شود که چون در متد FIT اکثراً از پانچهای میلیمتری جهت برداشت گرافتها استفاده می شود محیط یک پانچ میلیمتری را در تعداد گرافتها ضرب نماییم. بعنوان مثال برای برداشت ۱۰۰۰ گرافت در مقایسه جهت برداشت نواری (FUT) حاوی ۱۰۰۰ گرافت در یک فرد با تراکم متوسط پشت سر که در هر سانتیمتر مربع ۸۰ گرافت است درصورتیکه عرض نوار ۱ سانتیمتر باشد طول آن ۵/۱۲ سانتیمتر خواهد بود از طرف دیگر برش در FIT در زمان استفاده از پانچ وجود دارد وگرچه اسکار خطی ایجاد نمی شود ولی اسکارهای دایره ای شکل بصورت نقاط کم رنگ یا
پر رنگ زمان یکه موها بسیار زیاد کوتاه شوند دیده می شود. تعدادی از طرفدارانروش FIT اظهار میدارند که در اینروش اعصاب و عروق آسیب نمی بینند. این ادعا واقعیت ندارد جهت چه که با ورود پانچ به داخل پوست، اعصاب، وریدها شریانها بریده می شوند. اما میزان خونریزی درآموزش FIT گرچه وجود دارد ولی قابل توجه نیست. در متد FUT هم چنانچه تکنیک برداشت نوار به درستی انجام پذیرد میزان خونریزی قابل توجه نخواهد بود.نکتۀ دیگر درشیوه FIT به خصوص زمانی که تعداد بسياري گرافت مورجهان ز باشد اینکه موهای نواحی پشت سر بایستی کاملاً کوتاه شوند که این خود ازبقیه معایب FIT است درحالیکه درروش FUT میتوان موهای پشت سر را کاملاً کوتاه نکرد.
میزان بقای گرافت:

بحث بر سر میزان زنده ماندن گرافتها در نحوه FIT (FUE) نسبت بهآموزش FUT همچنان ادامه دارد. بعضی بر این عقیده اند که چون درراهنمای FIT میزان بافت احاطه کنندۀ گرافتها کمتر است پس درصد بقای آنها کاهش می یابد. این گرافتها بسیار زیاد مستعد خشک شدن هستند که این یکی از عوامل اصلی زنده نماندن گرافتها به شمار میرود.
دلیل این امر کشش وارد شده به گرافتها در حین جدا نمودن آنها از بافت پشت سر است. دستکاری بیشتر گرافتها در حین کشیدن و جدا نمودن آنها ازبقیه عوامل بیشتر شدن آسیب به گرافت و كم شدن درصد بقای آنها به شمار
می رود.
درروش FIT شانس قطع شدن گرافتها نسبت بهراهنمای نواری (FUT) به طور چشم گیری ارتقا می یابد که این امر به نوبۀ خود سبب بیشتر شدن ضعیف یا عدم افزایش گرافتها بر طبق محل قطع شدن آنها است . برعکس جالب درشیوه FUT اقطعا ل قطع شدن گرافتها حین برداشت نوار از پشت سر و نیز حین جدا نمودن گرافتها از نوار حداقل است. بخصوص در صورت استفاده از میکروسکوپ جهت جداسازی گرافتها اقطعا ل قطع شدگی به ۲% – ۱% کاهش می یابد.گرافتهایی که باروش نواری (FUT) به دست می آیند مقادیر از بافت چربی احاطه کننده بوده که این سبب کاهش اقطعا ل کم آبی خشک شدن درنتیجه حفاظت بیشتر از گرافت حین دستکاری جهت کاشت آنها و نهایتاً بیشتر شدن شانس بقای آنها می گردد.

کاشت گرافتها:

بهترین کاملترین گرافتهای جداسازی شده ممکن است در حین مرحلۀ کاشت دچار آسیب شده افزایش ننمایند. وارد آمدن ضربه نیز خشک شدن گرافت از عبارت عوامل شناخته شده ای هستند که ممکن است در دستان فرد بی تجربه ناشی اتفاق افتاده و بر بقای گرافت تأثیر بد داشته باشند.
ي كه گرافتها بصورت دستي كاشته ميشوند فرق ي ميان تكنيك كاشت گرافتهاي FUEبا FUT وجود ندارد . اما نگرانيهايي در مورد اسيب پذير تر بودن گرافتهاي FUE نسبت به خشك شدن دستکاری بيشتر انها به دليل مشكلات سايز و ظاهر انها در حين كاشت وجود دارد.
ي كه گرافتها بوسیله دستگاه و با مكانيسم پنوماتيك ( فشار هوا)‌ كاشته ميشوند ، ادعاي سازندگان دستگاه بر اين است كه دستکاری كمتري در حين كاشت اتفاق ميافتد. بعضي از جراحان پيوند مو كه با اين دستگاهها كار كرده اند معتقد هستند اين ادعا صحيح نبوده قابليتهاي اين دستگاه در كاشت گرافت داراي محدوديت هاي نيز مي باشد.( اينجانب نيز كه قبلا حدود ده سال پيش با اين دستگاهها كار كرده ام يكي از مشكلات انها را وارد اوردن فشار هوا و ايجاد ضربه به گرافت در وقت كاشت ميدانم كه در كنار ساير معايب دستگاه سبب عدم بیشتر شدن تعدادي از گرافتها ميشود(مترجم))
بدون در نظر گرفتن وهله اماده سازي گرافتها هنرمندي و مهارت تكنيكي پزشك از عبارت عوامل زياد مهمي می باشند كه در وهله كاشت گرافتها براي رسيدن به بهترين نتايج نقش اساسي را ايفا ميكنند .
پزشك جراح پيوند مو بايستي توانايي و قابليت ايجاد زيبايي در وهله ي كاشت گرافتها را داشته باشد.
طراحي خط مو چگونگي توزيع گرافتها در اين ناحيه ، همچنين چگونگي توزيع گرافتها در ساير نواحي پوست سر برنامه ريزي جهت تقسيم بندي ميزان تراكم موها در هر ناحيه از سر و ايجاد برشها با جهت زاويه مناسب از عبارت مهمترين فاكتورهايي می باشند كه در وهله كاشت بوسیله يك جراح پيوند موي ماهر و با تجربه مديريت ميشوند. حتي گرافتهايي با يك تار مو نيز در صورتي كه با زاويه غلط كاشته شوند ميتوانند سبب ايجاد ظاهري غير طبيعي گردند.
يكي از موضوعات مهم در مورد دستگاهها و وسائل FUE معرفي و فروش انها بوسیله شركتها به پرسنل تكنسينهايي است كه ممكن است قادر به برداشت گرافت باشند. اين مساله سبب وضع قوانيني در بسياري كشورها از عبارت ايالات متحده شده است. در اكثر ايالتهاي امريكا صريحا انجام اين جراحي توسط افراد غير پزشك، دستياران غير پزشك و نيز پرستاران غير قانوني است. در ديگر كشورها نيز ممكن است قوانين مشابه وجود داشته باشد. به عنوان مثال در بعضي كشورها تنها پزشكان، اجازه برش زدن جهت انجام كاشت را دارند قوانين مفرق ي براي كاشت گرافتها توسط دستياران وجود دارد. ( متاسفانه در كشور ما نيز يكي از معضلات عمده در اين زمينه ، انجام كاشت مو توسط تكنسينها است كه اكثرا عوارض جانبي مشكلات بوجود امده جهت بيماران به همين دليل است. همچنين برخي از پزشكان نيز بدون داشتن دانش، تجربه مهارت كافي در اين زمينه و بدون گذراندن هيچگونه دوره اموزش معتبري با استفاده از همين تكنسينها اقدام به پيوند مو مينمايند. بنابراي ن به افراد متقاضي كاشت مو اكيدا توصيه ميشود قبل از انجام ان در انتخاب پزشك دقت کرده از قابليتهاي وي در زمينه هاي ياد شده اطمينان حاصل نمايند. (مترجم)

مهارتهاي تكنيكي

مهارت هاي خاص و مفرق ي براي برداشت گرافتها بهروش FUE نسبت به FUT مورد نياز است. پزشك جراح پيوند مو بايستي توانايي گزینش پانچ مناسب ، پيدا كردن عمق صحيح نيز تنظيم پانچ بر طبق تغييرات جهت مو را داشته باشد. يكي از مهمترين نگرانيها در FUE ميزان قطع شدگي گرافتهاست به اين معنا كه چنانچه موها در يك واحد فوليكولي ( فوليكولار يونيت) قطع گردند اقطعا ل بیشتر شدن انها بسيار كمتر ميگردد. بطور كلي گزارشات پزشكاني كه FUE ‌ (FIT ) انجام ميدهند نشانگر ان است كه ميزان قطع شدگي و اسيب در اينروش بيشتر ازروش برداشت نواري ( FUT‌)‌ است.
همان گونه كه در بالا اشاره شد جراح پيوند مو بايستي توانايي تنظيم جهت پانچ با تغييرات جهت مو را داشته باشد. انجام پيوند مو به نحوه FUE جهت بيماراني با موهاي فر و مجعد بسيار مشكل است در حالي كهراهنمای نواري ( FUT )‌ براي تمامي بيماران با هر نوع جنس مو مناسب ميباشد.
FUE ميتواند هم براي بيمار و هم براي پزشك يك پروسه خسته كننده و ملال اور باشد. همين مساله سبب محدود شدن تعداد گرافتها در يك جلسه ميگردد.
مقايسه دوراهنمای جراحي ( FUT ) وبدون جراحي ( FIT FUE ‌ ) در كاشت موي طبيعي

مورد مورد مقايسه جراحي ( FUT ) بدون جراحي

(FIT‌ FUE ‌) ملاحظات
باقي ماندن جاي زخم (جوشگاه) در پشت سر به صورت خطي اما با مساحت كمتر به صورت حلقوي
( دايره اي) ولي با مساحت بيشتر در صورت كاربرد تكنيكهاي جديد بوسیله پزشك ، خط باقي مانده درروش FUT بسيار ناچيز و در میزان غير قابل مشاهده خواهد بود
اقطعا ل زنده ماندن گرافتها
(پيازهاي مو ) بسيار بيشتر كمتر
اقطعا ل اسيب به گرافتها زياد ناچيز بيشتر
كيفيت گرافتها عالی خوب تا ضعيف بسته به مهارت پزشك و جنس پوست مو نيز دارد
كاشت گرافتها يكسان يكسان
اجبار در كوتاه كردن موها اجباري نيست اجباري است
مصرف از موي بدن – +
كاربرد در انجام عمل هاي كوچك – +
استفاده از میزان اكثر تعداد مو بسته به خصوصيات پوست سر بانك مو بسته به خصوصيات پوست سر و بانك مو بهترين پيشنهاد استفاده ازروش تركيبي ( FUT+FUE ) است
زمان انجام عمل كمتر از
( ۵_۳ ساعت) بيشتر از
(۱۲_۵ ساعت)
هزينه عمل اکثرا كمتر اکثرا بيشتر
راندمان عمل بالاتر پايين تر در اين مورد تواناييها و مهارت هاي پزشك بسيار اهميت دارد

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا مبلمان اداری آدینا ، با دارا بودن پرسنل متخصص در واحد …