خانه / مقالات / شناخت کامل مردم و کشور روسیه

شناخت کامل مردم و کشور روسیه

شناخت کامل مردم و کشور روسیه

14018125_554472408091814_150447343_n-300x225

یکی از بی نظیر ترین تور های دنیا تور های آخر لحظه ای اروپا می باشد تور اروپا بسیار عالی می باشد و در اروپا باز یکی از بهترین تور ها در میان کشور ها تور روسیه می باشد تور آخر لحظه ای این کشور بسیار مناسب و به صرفه است. بیایید تا کشور روسیه را بهتر بشناسیم با کشوری که نزدیک به ۲۵۰ سال است رابطه های پر نوسانی باهاش داریم و فرهنگ مردم این کشور را بدانیم.

شرط ماندگاری رابطه گردشگری، توسعه خدمات گردشگری و تبدیل آن به یک صنعت و مکانیزه نمودن فرایند انتقال گردشگران است. این امر نیازمند تحقق شروط زیر است:

۱٫ تعریف اهداف گردشگری. ۲٫ تعریف مسیر گردشگری. ۳٫ پیش‌بینی قدرت خرید خدمات گردشگران و مبالغ مالی که در هر فصل گردشگری که بین دو کشور جابجا می‌شود که به تناسب آن میزان خدمات گردشگری و مسیر گردشگری در کشور میزبان تعریف می‌گردد. ۴٫ سازماندهی کردن گروه‌های گردشگری به تناسب اهداف، مسیر گردشگری و قدرت خرید خدمات گردشگری در کشور مبدأ و سپس اعزام نمودن گروه‌های تفکیک و طبقه‌بندی شده گردشگر، به کشور مقصد که بدون توافق‌ بین دولت‌ها تحقق این شروط امکان پذیر نیست.

متولی طراحی سیستم صنعت گردشگری، نهادهای حاکمیتی و دولتی هستند. اجرای آن می‌تواند با بخش غیردولتی باشد که تحت نظارت دولت است. اگر اصول یاد شده را بپذیریم، می‌توان توصیفی از وضعیت روابط گردشگری بین ایران و روسیه را بدست آورد وآسیب‌های ناشی از عدم اجرای اصول صنعت گردشگری را برشمرد و تأثیرات منفی‌اش را بر روابط دو کشور تقویم کرد.

آسیب شناسی اهداف گردشگران و مسیر گردشگران ایرانی در کشور روسیه: با وجود اینکه روسیه همسایه شمالی ایران است و در ٢۵٠ سال گذشته روابط ایران و روسیه از وضعیت جنگی تا همکاری‌های نظامی در حال نوسان بوده، اما مردم ایران شناخت درستی از این سرزمین و مردمانش ندارند. دلیل این ادعا، ترجمه آثار ادبی روسیه همانند دن آرام نوشته شولوخوف، جنگ و صلح اثر تولستوی، جنایت و مکافات، آزردگان اثر داستایوفسکی است. عمده‌ی ترجمه‌های آثار ادبی از زبان واسط و دوم که معمولاً انگلیسی یا فرانسه است صورت گرفته است.

این ضعف در شناخت و درک زبان روسی اولین مانع در برقراری ارتباط دو طرفه است. از سوی دیگر روس زبان‌ها به واسطه مردمان قفقازی مانند آذری‌ها و ارامنه و مردمان آسیای میانه مانند تاجیک‌ها، ازبک‌ها و بعضاً افغان‌ها با زبان فارسی ایرانی آشنا شده‌اند که این واسطه‌ها خطاهای فاحشی در خصوص شناخت و درک مردم ایران را فراهم نموده است. چرا که مردمان این نواحی متأثر از مؤلفه‌های تمدنی سلسله صفوی بوده‌ و سلسله قاجار هم ادامه دهنده‌ی این روند بودند و مردمان این سرزمین‌ها، مردم فلات ایران را با این مؤلفه‌ها می‌شناسند که پس از انقلاب مشروطه و نهضت ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی، مؤلفه‌های شناخت جامعه ایرانی تغییراتی داشته است. جامعه روسی از این روند اطلاعات ناقصی دارد که به تبع آن شناخت زبانی نیز ناقص می‌گردد. (دقت گردد اینجا بحث دولت‌ها نیست صحبت از روابط بین مردمان است و روابط بین دولت‌ها بحثی کاملاً متفاوت است).

به تبع این مشکل وعدم شناخت درست زبانی و نتیجه عدم ارتقاء سطوح ارتباط زبانی بین مردمان است که ترویج زبان روسی را بین مردم ایران را مشکل و سخت میکند از طرفی ترویج زبان فارسی در روسیه با مشکل روبرو می شود .

نکته بعدی در مورد مسیر گردشگری در مسکو و سنت پیتربورگ است. روسیه معاصرکشوری‌ست که در مدت ۴٠ سال از یک کشور ورشکسته سیاسی، انقلاب زده و آسیب دیده در جنگ جهانی اول تبدیل به یک ابر قدرت جهانی شد و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به سرعت، خواهان احیای شخصیت و جایگاه روسیه به عنوان کشوری صاحب فکر و شخصیت در سطح بین‌الملل است و صنعت توریسم با این هدف در روسیه تعریف شده است. مسیر گردشگران در بازدید از روسیه عمدتاً و عموماً چهار منطقه است: موزه ارمیتاژ، گردش شهری در سنت پیتر، گردش شهری در مسکو، موزه کرملین که شامل کلیساهای درون کرملین است، همگی دارای عناصری هستند که امکان شناخت کامل از جامعه روسی را فراهم می‌کند؛ یعنی می‌توان در این چهار سایت توریستی تاریخ اتحاد (اسلاو) روس و وایکینگ، سپس شکل گیری روس کیف و تأثیرپذیری از تمدن بیزانسی و بعد تسلط مغول بر سرزمین روسیه و سپس تکاپو و جنبش مردمان روسیه برای استقلال از اقوام شرقی و غربی و چگونگی ظهور خاندان رومانوف و چگونگی اتحاد دین و دولت در روسیه تزاری و سپس چگونگی ورود عناصر تحولات دوران رنسانس به روسیه و حمله ناپلئون به روسیه و شکل‌گیری روند جدای دین از سیاست و حکومت، شکل گیری نهضت دکابری‌ها و ورود روسیه به عصر مدرن و صنعتی و در نهایت انقلاب کارگری ١٩١٧ به وضوح مشاهده کرد. بنابراین در این چهار سایت توریستی تمام عناصر لازم برای شناخت مردمان روسیه جهت برقراری یک ارتباط قوی که زمینه ساز و بنیان گذار توسعه روابط سیاسی اجتماعی و اقتصادی بین مردمان ایران و روسیه باشد را دارد.

متأسفانه در کشور ایران تاکنون مسیر گردشگری که امکان درک صحیح از فرهنگ و تمدن ایرانی را بدست آورد فراهم نشده است و توریست خارجی که وارد ایران می‌شود نمی‌تواند تصویری منطبق بر واقعیات جامعه ایرانی کسب کند. به همین خاطر توسعه روابط ایران با کشورهای دیگر تحت تأثیر تبلیغات رسانه‌ای قرار می‌گیرد. توسعه توریسم می‌تواند آثار مخرب تبلیغات منفی و غیرواقعی را علیه ایران کاهش دهد. آسیب بعدی در توسعه صنعت توریسم در سازماندهی گروه‌های توریستی است که این سازماندهی باید براساس هدف از مسافرت توریست شکل بگیرد.

آیا توریست فقط قصد تفریح و استراحت دارد یا فقط قصد آشنایی با کشور مقصد را؟ یا ترکیبی از این دو قسم است؟ یعنی سفری فرهنگی یا تفریحی که توریست باید در هنگام ثبت نام قصد خود را بیان کند و فروشنده تور مسیر بازدیدها و اهداف سفر را تشریح کند؟ سفر به روسیه بیشتر جنبه فرهنگی و علمی دارد تا جنبه خوش‌گذرانی و عیاشی. این مطلب باید به توریست ایرانی یادآوری شود و انتظار خدماتی که در تایلند و ترکیه هست را در سفر به مسکو و سنت‌پیتربورگ نباید داشت.

نکته بعدی در خصوص خدمات بانکی و بیمه‌ای و ترانزیت و حمل و نقل و خدمات هوتل‌داری است. اگر مسیر گردشگری تعریف شود می‌توان خدمات گردشگری را در این مسیرها تمرکز داده و سطح خدمات را ارتقا بخشید؛ با هزینه کمتر و کیفیت بالاتر در مدت زمان کوتاه‌تر.

آنچه در این یادداشت ذکر گردید کلیتی از آسیب‌های صنعت توریسم است که امید است در کشور ایران هم با تعریف مؤلفه‌های هویتی ملت ایران و متناظرسازی آن با وقایع تاریخی و متناظرسازی وقایع تاریخی با اشیا و اماکن تاریخی، مسیر گردشگری را تعریف و مشخص کنند تا هویت و چیستی ایران به جهانیان نشان داده شود.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا

دکوراسیون فروشگاه و آرایشگاه آدینا مبلمان اداری آدینا ، با دارا بودن پرسنل متخصص در واحد …