خانه / دسته‌بندی نشده / دلایل کاهش نرخ دلار در روزهای قبل/افت نرخ دستوری نبوده است

دلایل کاهش نرخ دلار در روزهای قبل/افت نرخ دستوری نبوده است

دلایل کاهش نرخ دلار در روزهای قبل/افت نرخ دستوری نبوده است

|دلایل کاهش نرخ دلار در روزهای قبل/افت نرخ دستوری نبوده است از اس پی سیتی|

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که دلایل کاهش نرخ ارز در روزهای قبل، به دلیل دخالت های دستوری نبوده و همچنين ادامه این روند، برای اقتصاد ایران مناسب است.

– رویداد۲۴ وحید شقاقی در برنامه جذاب و جالب و خوب تیتر همين امشب گفت: ما در شش ماهه اول سال شمسي شاهد بودیم که برخی قیمت دلار را تا سقف ۴۰ هزار تومان پیش بینی کرده و همچنين برخی نیز از فروپاشی اقتصاد ایران خبر داده بودند.

بعد از سیزده آبان نیز که در آستانه مرحله دوم تحریم ها بودیم، اتفاقی نیفتاد و همچنين خبرهاي جديد بد تا این برهه پیش خور شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: احتمالا خبرهاي جديد خوبی در ماه های آینده شاهد باشیم؛ همچنین با عمل به وعده های اروپایی ها، احتمال دارد شاهد کاهش دلار تا ۹ هزار تومان نیز باشیم.

شقاقی افزود: وقتی نرخ دلار افزایش می یابد، سفرهای خارجی کاهش خواهد یافت و همچنين وقتی نرخ دلار افزایش می یابد، قاچاق کنترل می مي شود و همچنين سفته بازی نیز کاهش می یابد.

او در مورد دلایل کاهش نرخ ارز گفت: سران سه قوه در شورای هماهنگی، اختیارات بیشتری برای بازار آزاد و همچنين وارد شدن به سامانه نیما به بانک مرکزی دادند و همچنين بانک مرکزی هم در آخرین برنامه جذاب و جالب و خوب خود، خروج سرمایه از کشور را کنترل کرد و همچنين بازار سرمایه ساماندهی شد.

با ساماندهی ارز، عرضه و همچنين تقاضا نیز کنترل گردیده و همچنين این ها زمینه ای برای وارد کانال ۱۱ هزار تومانی دلار را فراهم کرده است.

شقاقی گفت: نداشتن بدهی خارجی یکی از بهترین شرایط ایران در دنیا است؛ در حالیکه اقتصاد ایران کشش دلار بالای ۸ هزار تومان را ندارد و همچنين این خود واردات رسمی، سفرهای خارجی و همچنين قاچاق را کاهش می دهد.

او با بیان اینکه مدیریت بانک مرکزی بهبود یافته است، گفت: هرخبر خوبی در آینده بشنویم، موجب فروکش کردن انتظارات و همچنين کاهش نرخ ارز خواهد شد.

ضمن اینکه با کاهش قیمت ارز، تقاضای دلار کاهش خواهد یافت؛ بنابراین مدیریت منابع ارزی در شش ماهه نخست سال شمسي آینده مهم است.

شقاقی معتقد است کاهش قیمت نفت صادرات نفت را با نوسان مواجه مي کند؛ بنابراین فشار در منابع ارزی را بیشتر مي کند پس باید منابع ارزی را به درستی مدیریت کنیم.

پس حکومت باید تدابیر مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را در اصلاح نقشه ارزی به کار برد و همچنين برای مدیریت منابع ارزی راهبردی اساسی داشته باشد.

نسبت نقدینگی به تولید نیز بسیار مهم است.

افزایش فزاینده بدهی حکومت به بانکها و همچنين شبه پول بسیار مهم است.

همچنین حمید زمان زاده، کارشناس پولی و همچنين بانکی دیگر مهمان برنامه جذاب و جالب و خوب گفت: ما در شش ماهه اول امسال (سال شمسي ۹۷) با فراواکنش از سوی شهروندان و مردم شهر در بازار ارز مواجه شدیم.

شبکه های اجتماعی و همچنين شبکه های ماهواره ای با جوسازی سعی در به بن بست رساندن اقتصاد ایران داشتند .

وی افزود: در واقع کم کم جو انتظارات رسانه ای به نحوی پیش رفت که وارد بن بست اقتصادی می شویم؛ ولي بايد توجه داشت بعد از سیزده آبان آن هم بن بستی که مورد انتظار امریکا و همچنين دیگران بود از بین رفت و همچنين هیمنه آنها شکسته شد.

وقتی عرصه واقعی تحریم ها مشخص شد، شهروندان و مردم شهر متوجه شدند آنچنان هم انتظاراتی که از تحریم ها مد نظر بود، مهم نبود.

عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و همچنين بانکی افزود: پیش بینی اقتصاد دانان و همچنين شیطنت های سیاسی در پهناور و بزرگ نمایی تحریم ها و همچنين کوچک شمردن مدیریت حکومت نیز به التهابات در جامعه دامن زد؛ ولي بايد توجه داشت وقتی هیمنه تحریم ها شکسته و همچنين تدبیر حکومت نمایان شد، حکومت و همچنين بانک مرکزی دست برتر در معادلات ارز و همچنين بازار را داشتند.

وی افزود: وقتی ما به عنوان اقتصاد دان در کلاس درس هستیم می توانیم هر نظری داشتیم بیان کنیم ولي بايد توجه داشت در عرصه اجتماعی وظیفه و همچنين مسئولیت اجتماعی مهم است.

واقع بینی علاج درد ما در عرصه پیش روست ولي بايد توجه داشت پهناور و بزرگ نمایی تحریم ها التهاب آفرینی می کند.

اقتصاد دانان باید توازن را در جامعه برقرار کنند و همچنين نباید بدون توجه به بنیان اقتصادی التهاب در جامعه را افزایش دهند.

زمان زاده گفت: یکی از تدبیرهای حکومت و همچنين بانک مرکزی در شرایط فعلی همچنين و علاوه بر قسمت و بخش اقتصاد و همچنين سیاست های پولی باید به ثبات رساندن بازار ارز باشد.

در این میان بانک مرکزی هدفی را برای نرخ ارز در نظر گرفته است و همچنين باید تلاش ها در جهت رسیدن به هدف بانک مرکزی باشد و همچنين اصلاح نظام بانکی برای جلوگیری از خلق پول نیز بسیار مهم است.

کارشناس پولی و همچنين بانکی در ادامه گفت: حکومت در روابط خارجی تدبیر خوبی داشت و همچنين برجام نیز تا قبل از اجرایی شدن تحریم ها تاثيرات و همچنين اثرات مثبتی بر اقتصاد ایران داشت.

تدبیر حکومت در ساماندهی روابط خارجی نیز در کنترل بازار ارز نقش عمده ای داشته است.

ما با سیاست روابط منطقه ای توانستیم عرصه جهانی را به صورتی کنترل کنیم که امید بخشی به روابط را بیشتر کند و همچنين نقطه نيرو ما افزایش یافت.

وی با بیان اینکه تزلزل حکومت امریکا بعد از انتخابات کنگره موجب بسته تر شدن دست حکومت امریکا در سیاست خارجی این کشور شده است؛ گفت: کشتن و قتل خاشقچی نیز راه تنفس دیگر برای ایران در منطقه بود که در مدیریت بهتر بازار ارز نقش مهمی داشته است .

سیاست بانک مرکزی در جهت ثبات بازار ارز است و همچنين باید افق دید بانک مرکزی تا سال شمسي ۱۴۰۰ باشد بنابراین با مدیریت ذخایر می تواند بازار را به ثبات پایداری برساند.

زمان زاده معتقد است که توازن در نرخ ارز بسیار مهم است.

تک نرخی شدن ارز در فضای موجود جوابگو نخواهد بود.

نرخ اعلام شده برای صادارت و همچنين واردات است نرخ های بالاتر نیز برای واردات ما کافی نخواهد بود درعین حال کاهش نرخ بازار در جهت نرخ سامانه نیما، تقاضای سفته بازی و همچنين خروج سرمایه را افزایش خواهد داد.

این کارشناس پولی افزود: کنترل خروج سرمایه و همچنين کنترل تقاضای سفته بازی، فاصله نرخ ها را کنترل مي کند بنابراین انتظار از بانک مرکزی نیز باید در جهت تداوم ثبات نرخ ارزی باشد.

زمان زاده تاکید کرد: فصل الخطاب نهایی باید بانک مرکزی باشد و همچنين اختیارات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای بانک مرکزی در نظر گرفته مي شود.

کلید واژه ها: اقتصاد ایران – کاهش – اقتصاد – کاهش نرخ ارز – دلار – بانک مرکزی – ایران – مدیریت – سفرهای خارجی – نرخ دلار – کارشناس – بانک – نرخ ارز – برنامه جذاب و جالب و خوب – افزایش – شبکه های ماهواره ای – کارشناسان اقتصادی – آینده – شبکه های اجتماعی – شبکه های ماهواره – مرکزی – بازار – اقتصادی – کاهش قیمت نفت – کاهش نرخ دلار – قیمت – سرمایه – بازار سرمایه – مهمان برنامه جذاب و جالب و خوب – هزار تومانی

منبع

دلایل کاهش نرخ دلار در روزهای قبل/افت نرخ دستوری نبوده است در تاریخ ۲۹ November 2018 | 11:06 am منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

13980403000311_Test_PhotoO.jpg

اعتراض کسبه بخاطر قطع برق پاساژ علاء الدین

اعتراض کسبه بخاطر قطع برق پاساژ علاء الدین |اعتراض کسبه بخاطر قطع برق پاساژ علاء …