خانه / دسته‌بندی نشده / ذائقه تماشاگر را از کارهای ارزشی دور کرده ایم

ذائقه تماشاگر را از کارهای ارزشی دور کرده ایم

ذائقه تماشاگر را از کارهای ارزشی دور کرده ایم

|ذائقه تماشاگر را از کارهای ارزشی دور کرده ایم از اس پی سیتی|

حوزه/ اتفاقی که این روزها در حال رخ دادن است.

در بسیار از شبکه های نو ظهور دائما سریال ها و همچنين فیلم های تکراری پخش می مي شود.

این رویکرد به هیچ وجه کارکرد مطلوب ندارد، – بلکه در مواقعی موجب دوری تماشاگر هم می مي شود.

محسن علی اکبری تهیه کننده سینما در گفت وگو با خبرگزاری حوزه” ، با بیان این که سینما در سالی که گذشت نتوانست در پرداختن به موضوعات دینی و همچنين انقلابی نمره قبولی دریافت کند، اظهار کرد: شاید نزدیک به ۱۰۰ فیلم سالیانه در کشور ما تولید می مي شود که در این میان ممکن است بخشی از آثار حتی راهی به پرده پیدا نکنند، در چنین شرایطی عموم فیلم هایی در اکران با بی مهری مواجه می شوند، فیلم های دینی و همچنين دفاع مقدسی خواهند بود! وی افزود: البته بخشی از فیلم های ارزشی روی پرده می روند، ولي بايد توجه داشت آن هم آثار به گونه ای نمایش در می آیند که دیده نشوند! یعنی بدترین زمان اکران با تعداد سالن های محدود به آنها اختصاص داده می مي شود.

در این میان ممکن است چند فیلم ارزشی نیز وجود داشته باشند که به دلیل سرمایه گذار قدرتمندی که دارند اکران خوبی داشته باشند، ولي بايد توجه داشت عمده تولیدات، آنگونه نیست که رضایت قسمت و بخش باشد.

این کارگردان ادامه داد: موضوع دیگری که باید به آن هم بپردازم به انحصاری است که در سینماها پیش آمده است، منظور این که اکثر سالن های، اکران خود را به فیلم های گیشه اختصاص داده اند.

این قبیل تولیدات هیچ بازخورد مثبتی برای آینده سینما به همراه ندارند، تنها برای مقطعی باعث می مي شود که سودی حاصل سرمایه گذاران فیلم یا سینما داران مي شود، البته اینکه سینما باید دخل و درآمد زا باشد، امری غیر قابل کتمان است، ولي بايد توجه داشت باید دید چه پیش آمده که تنها چنین آثاری می توانند در گیشه به موفقیت مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري دست یابند.

این تهیه کننده که به زودی سریال نفوذ را روی آنتن خواهد داشت در مورد تغییر ذائقه تماشاگر چنین گفت: طی یک دهه اخیر ذائقه تماشاگر تغییر کرده است.

این امر دلایل مختلفی دارد شامل این که با فراگیر شدن شبکه های ماهواره ای بخشی از مخاطبان به آن هم سمت سوق داده شده اند و همچنين تعدادی دیگر نیز به واسطه موجود نبودن برنامه جذاب و جالب و خوب های دلخواه به سمت شبکه های ماهواره گرایش پیدا کرده اند.

وی ادامه داد: وقتی از هجمه ماهواره سخن گفته می مي شود تمام توجهات مرتبط به سریال های شبکه های فارسی زبان می مي شود، ولي بايد توجه داشت این تنها بخشی از موضوع است، زيرا و به درستي که ممکن است برخی از تماشاگران جذب کانال هایی شوند که به لحاظ اخلاقی هیچ مشکلی ندارند.

برای مثال برنامه جذاب و جالب و خوب های مستند یا علمی که به صورت دوست داشتني و جذاب تصویر می شوند، ولي بايد توجه داشت فرق موضوع اینجاست تماشاگری که برنامه جذاب و جالب و خوب های غیر نمایشی را در ماهواره دنبال می کنند در گذر زمان دیگر برنامه جذاب و جالب و خوب هایش را هم از این شبکه ها پیگیری می کند.

این موضوع تغییر ذائقه ای است که از آن هم حرف زدم.

وی راهکار رهایی از این وضعیت را چنین توصیف کرد: برای این که بتوان تماشاگر را مجدد به سمت کانال هاهای داخلی سوق داد نیاز به سرمایه گذاری عظیم است.

برای مثال زیاد شدن شبکه های تلویزیونی با رویکردهای متغاير و متفاوت یکی از این اقداماتی است که خوشبختانه در چند سال شمسي اخیر این موضوع به شکل جدی مد نظر قرار گرفته است، ولي بايد توجه داشت در این میان نقطه ای وجود دارد، آنهم اینکه شبکه های مورد نظر پخش کننده کارهای تکراری نباشند، اتفاقی که این روزها در حال رخ دادن است.

در بسیار از شبکه های نو ظهور دائما سریال ها و همچنين فیلم های تکراری پخش می مي شود.

این رویکرد به هیچ وجه کارکرد مطلوب ندارد، بلکه در مواقعی موجب دوری تماشاگر هم می مي شود.

تهیه کننده فیلم کتاب قانون ادامه داد: موضوع دیگر به تنوع موضوع مرتبط می مي شود.

در میان تولیدات نمایشی تلویزیون تنها یک یا دو گونه مورد نظر است، در صورتی که مخاطب دوست دارد کارهای متفاوتی ببیند.

برای مثال در ژانر اکشن ما هیچ کاری نداریم، همانگونه که در سینما چنین فیلم هایی نداریم، در چنین شرایطی مخاطب به ویژه نسل جوون متمایل به شبکه های ماهواره ای می مي شود که دائماً محصولات مورد نظرش را روانه پرده می کند.

این اتفاق، برای ژانرهایی زيرا و به درستي که وحشت یا ورزشی هم رخ می دهد.

وی با بیان این که مخاطبی که جذب ماهواره شده، دیگر درک پیام های دینی برایش راحت نیست، گفت: با توضیحات که داده شده متوجه شدیم به روش های مختلفی تماشاگر به سمت کانال های ماهواره گرایش پیدا کرده، ولي بايد توجه داشت این یک قسمت و بخش ماجرا است، زيرا و به درستي که مخاطبی که بیننده ماهواره شد، دیگر به موضوعات دینی علاقه ای نخواهد داشت.

این اتفاقی است که من از آن هم به عنوان تغییر ذائقه نام بردم، همین تغییر دائقه باعث شده مخاطب سینما و همچنين تلویزیون دیگر از کارهای ارزشی استقبال مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را نکنند.

این سینماگر در پاسخ به این سوال که آیا وضعیت پیش آمده راه درمانی نیز دارد، تصریح کرد: شرایطی که آن هم را توضیح دادم یک یا دوساله به وجود نیامده که بخواهیم آن هم را با یک برنامه جذاب و جالب و خوب کوتاه مدت بر طرف کنیم، بلکه نیاز است تا برنامه جذاب و جالب و خوب ریزی مدون و همچنين طولانی مدت در این زمینه صورت گیرد، زيرا و به درستي که همانگونه که ماهواره ها یک یا دو دهه را صرف جذب نماشاگر کردند ما نیز باید چنین زمانی را صرف کنیم تا ذائقه تماشاگر را به سمت مطلوب هدایت کنیم، ولي بايد توجه داشت آن هم چیزی که امروز شاهدش هستیم، چندان گواه این ادعا نیست.

وی در انتها گفت: همانگونه که سینما در اختیار فیلم های گیشه پسند قرار گرفته در تلویزیون هم برنامه جذاب و جالب و خوب های صرفاً سرگرم کننده در اولویت است، برای همین است که می گویم چندان نمی قدرت انتظار روزهای خوبی را داشت.

کلید واژه ها: تماشاگر – فیلم – شبکه های ماهواره – سینما – ماهواره – سرمایه گذار – اکران – برنامه جذاب و جالب و خوب – شبکه های ماهواره ای – شبکه – سریال – تولید – سرمایه گذاران – سرمایه – نمایش – تماشاگران – علی اکبری – خبرگزاری – سالن – پرده – هایی – کارگردان – موفقیت – دخل و درآمد – همراه – آینده – فارسی – اکبری – تصویر – مستند

منبع

ذائقه تماشاگر را از کارهای ارزشی دور کرده ایم در تاریخ ۲۴ March 2019 | 6:47 am منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت

قطع برق یک مجتمع تجاری اعتراضاتی را در خیابان جمهوری به همراه داشت |قطع برق …