خانه / دسته‌بندی نشده / گسست عاطفی درخانه های ایرانی

گسست عاطفی درخانه های ایرانی

گسست عاطفی درخانه های ایرانی

|گسست عاطفی درخانه های ایرانی از اس پی سیتی|

بررسي ها نشان می دهد خط قرمز گفت وگوی بین اعضای خانواده ها در کشور را رد کرده ایم و همچنين میانگین گفت وگو بین اعضای خانواده های ایرانی به ۱۵تا ۲۰دقیقه در روز رسیده است، – موضوعی که نشان از یک گسست عاطفی پهناور و بزرگ بین اعضای خانواده ها در کشور دارد.

به نقل از سایت قطره و همچنين به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری ،خانواده ای که مهم ترین نهاد اجتماعی در هر جامعه ازجمله ایران ما محسوب می مي شود و همچنين از مهم ترین کارکردهای آن هم ایجاد بستری برای افزایش تعامل بین اشخاص و همچنين آموزش گفت وگو کردن است، حالا به نظر می رسد خود دچار شکاف های عمیق و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات ارتباطی شده است و همچنين حاصل این ضعف پهناور و بزرگ را می قدرت در افزایش پرونده های طلاق و همچنين شکاف بین نسلی و همچنين اختلافات فرزندان با والدینشان جست وجو کرد.

خانواده سالم خانواده ای است که با گفت وگو و همچنين تعامل بتواند راه حل هایی برای مشکلاتش پیدا کند و همچنين در چنین خانواده ای کمتر اتفاقی می تواند به تهدیدی جدی بدل مي شود.

این روزها وابستگی بیش از حد اعضای خانواده به وسایل ارتباطی همچون گوشی های هوشمند، شبکه های ماهواره ای و همچنين فضاهای مجازی اعضای خانواده ها را از هم دور کرده است و همچنين در عمل جزیره های خصوصی در منزل و خانه ها شکل داده است؛ رسانه ها و همچنين شبکه های مجازی که ارتباط حقیقی و همچنين گفت وگو بین اعضای خانواده را به حداقل رسانده است تا جایی که در کمتر خانواده ای شاهد دورهمی های شبانه و همچنين بحث ها و همچنين گفت وگوهای خانوادگی هستیم.

این روزها حتی شاهدیم که بسیاری از اعضای خانواده به جای حرف زدن باهم در شبکه های مجازی به هم پیام می دهند و همچنين منزل و خانه ها بیشتر در سکوت فرو رفته اند.

پيشامد جديد ای که باعث شده تا شاهد کاهش سطح ارتباطات عاطفی بین اشخاص خانواده هم باشیم و همچنين در مسائلی هم که اعضای خانواده با هم صحبت می کنند در نهایت در بسیاری از مواقع بحث ها به تنش کشیده می مي شود.

با سیدحسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران، امیرمحمود حریرچی، جامعه شناس را درخصوص آسیب شناسی این موضوع بخوانید: سیدحسن موسوی چلک، با ابراز تأسف از اینکه در سال شمسي های اخیر شاهد ضعف فرهنگ گفت وگو بین خانواده ها بوده ایم، گفت: کم شدن زمان گفت وگو در بین اعضای خانواده دلایل متعدد دارد، یکی از این دلایل مشغله زیادی است که اشخاص دارند و همچنين به دلیل همین مشغله فراموش کرده اند که یکی از مهم ترین راه های افزایش صمیمیت درون خانواده ها، صحبت کردن با یکدیگر است.

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: امروز گسترش تکنولوژی و همچنين فناوری های نوین باعث شده که اشخاص درون و همچنين بیرون از خانواده ارتباط و رابطه هایشان در قالب گفت وگو ضعیف تر از قبل باشد و همچنين اشخاص دیگر حوصله همدیگر را نداشته باشند.

او با اشاره به این نقطه که خیلی از مواقع اشخاص نمی دانند که گفت وگو یک تجربه و مهارت بالا است، گفت: ما باید بلد باشیم و همچنين بدانیم چه بگوییم؛ چه کلماتی را در چه جاهایی به کار ببریم، موضوعات انتخابی مان برای گفت وگو در جمع های متنوع و گوناگون و مختلف چگونه باید باشد و همچنين چگونه برای گفت وگو باید وقت بگذاریم.

ضمن اینکه در خیلی از مواقع اشخاص از گفت وگو کردن گریزانند، چرا که گفت وگو های قبلی شان در نهایت به مشاجره ختم شده و همچنين به دلیل اینکه می ترسند دوباره مشاجره ای صورت بگیرند، ترجیح می دهند تا با دیگران گفت وگو نداشته باشند.

این مسائل در حالی بین خانواده ها در حال روی دادن است که گفت وگوی صریح و همچنين صمیمی بین اعضای خانواده می تواند آرامش و همچنين نشاط را به محیط خانواده برگرداند و همچنين اشخاص از در کنار هم بودن لذت ببرند.

موسوی چلک ادامه داد: گفت وگو بین خانواده ها باعث می مي شود تا اشخاص از خواسته های هم با خبر شوند و همچنين بتوانند از یکدیگر حمایت های روانی و همچنين عاطفی داشته باشند.

خانواده ها یک جاهایی بتوانند سایر خواسته های اعضا را متوجه شوند و همچنين به برآورده شدن آن هم کمک کنند.

وجود فرهنگ گفت وگو، صمیمیت را میان اعضای خانواده افزایش می دهد.

اعضای خانواده با اهداف مشترک و همچنين خواسته های یکدیگر آشنا می شوند.

در فضای صمیمی گفت وگو، معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين انتظارات گفته می مي شود و همچنين با مشارکت اعضای خانواده برای پاسخ دادن به آنها قدم برداشته می مي شود.

در نتیجه گفت وگو، رضایت اشخاص تامین شده و همچنين آرامشی مثال زدنی در خانواده حاکم می مي شود.

به گفته وی در قبل که رسانه ها اینقدر گسترده نبودند، قسمت و بخش عمده ای از گفت وگوها در شب نشینی های بین اعضای خانواده ها اتفاق می افتاد و همچنين اشخاص در این دورهمی ها راجع به موضوعات متنوع و گوناگون و مختلف صحبت می کردند ولي بايد توجه داشت هم اکنون متأسفانه شاهد تنها و فقط محبت و همچنين فاصله عاطفی بین اشخاص هستیم که این مسائل عوارضی را به همراه دارد و همچنين اشخاص برای جلب محبتی که نیاز دارند، به دنبال فضاهایی می روند که بتوانند محبت مورد نیازشان را جذب کنند.

ایجاد فرهنگ گفت وگو در خانواده یک تجربه و مهارت بالا است؛ نمی قدرت جلوی تلویزیون نشست و همچنين کانال ها را بالا و همچنين پایین کرد یا در شبکه های مجازی چرخید و همچنين در عین حال با یکی از اعضای خانواده گفت وگوی مؤثری انجام داد.

موسوی چلک با بیان این نقطه که باید شبکه های اجتماعی را مدیریت کرد، گفت: در صورتي که نتوانیم شبکه های اجتماعی را مدیریت کنیم همانطور که تا امروز این شبکه ها زندگی مان را تحت الشعاع قرار داده اند در آینده نیز همین اتفاق می افتد.

ولي بايد توجه داشت آنچه مهم است این است که شهروندان و مردم شهر برای تقویت فرهنگ گفت وگو بین خودشان، اقدام کنند و همچنين به اهمیت گفت وگو واقف باشند و همچنين یاد بگیرند که چگونه صحبت کنند.

به گفته رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران خانواده ها باید برای گفت وگوی بین فردی اهمیت قائل شوند، این پيشامد جديد ای نیست که بتوان با دستورالعمل آن هم را پیش برد، با وجود این یاد گرفتن چگونه گفت وگو کردن بخشی از تجربه و مهارت بالا های اجتماعی و همچنين ارتباطی است.

خانواده باکیفیت، خانواده ای است که گفت وگوی باکیفیت در آن هم شکل بگیرد.

جامعه ای که در آن هم اعضای خانواده ها با هم حرف نمی زنند با آسیب های اجتماعی مانند طلاق، خشونت و همچنين افسردگی دست به گریبان است.

اشخاص خانواده کنار هم خواهند بود ولی از تنهایی رنج می برند.

وی با بیان اینکه درست نیست همه مسائل آموزشی و همچنين تربیتی را از آموزش و همچنين پرورش بخواهیم، گفت: خانواده ها مسئولیت خودشان را دارند و همچنين آموزش و همچنين پرورش نیز مسئولیت خودش را دارد اینکه خانواده ها توقع داشته باشند همه مسائل تربیتی به عهده این وزارت خانه باشد، درست نیست آموزش و همچنين پرورش در قسمت و بخش آموزش تجربه و مهارت بالا های اجتماعی در کنار آموزش خانواده باید کار کند و همچنين می تواند نقش تأثیر گذاری داشته باشد، ولي بايد توجه داشت اینکه خانواده ها رفع مسئولیت از خودشان کنند و همچنين همه از این وزارت خانه توقع داشته باشند که تجربه و مهارت بالا های عاطفی و همچنين کلامی و همچنين ارتباطی را به فرزندانشان یاد بدهند، به نوعی گريز و فرار از مسئولیت است.

در سوءتفاهم غرق شده ایمامیر محمود حریر چی، جامعه شناس نیز با اشاره به اینکه وسایل ارتبط جمعی ازجمله شبکه های اجتماعی نقش پر رنگی در کم شدن ارتباط بین اعضای خانواده دارند، گفت: در فضاهای مجازی آدم ها آنطور که دوست دارند دیده شوند، خود را به نمایش می گذارند و همچنين همین پيشامد جديد برایشان احساس رضایت به همراه می آورد.

با وجود این بسیاری از اشخاص بلد نیستند از این شبکه ها چگونه بهره بري و استفاده کنند و همچنين در گیر آن هم شده اند.

وی ادامه داد: هم اکنون شاهد این هستیم که بسیاری از بچه ها نیز گوشی ای هوشمند دارند و همچنين در شرایطی که بچه سرگرم بازی با تلفن همراه است پدر و همچنين مادر نیز با گوشی همراه سرگرم هستندو توجهی به یکدیگر ندارند.

حریرچی با ابراز تأسف از اینکه متأسفانه خانواده های ما سواد عاطفی کمی دارند، گفت: خانواده ها این نیاز که یکی از اصلی ترین نیازهای بشری است را نمی شناسند.

درحالی که این نیاز باعث رشد انسان شده و همچنين باعث می مي شود تا اشخاص از زندگی خود لذت برده و همچنين دارای اعتماد به نفس شوند.

به گفته این جامعه شناس برای اینکه اشخاص بتوانند در زندگی موفق باشند باید نیازهای عاطفی شان بر طرف مي شود، این نیاز در جوامع شهری بیشتر احساس می مي شود چرا که همسایه ها ارتباط نزدیکی با همدیگر ندارند، اشخاص تمایلی ندارند تا نزدیکترین همسایه شان از زندگی آنها مطلع باشد و همچنين همه به نوعی دچار پنهان کاری خواهند بود.

این پيشامد جديد درون خانواده ها نیز ديدن می مي شود، فرزندان دلیلی نمی بینند که خانواده از رفت وآمد ها و همچنين دوستانشان مطلع باشند و همچنين خانواده ها نیز چندان با یکدیگر گفت وگو نمی کنند که بتوانند نیازهای عاطفی هم را برآورده کنند.

وی گفت: فردی که در خانواده نیاز عاطفی اش بر طرف نشده باشد در آینده سلامتی اجتماع را به خطر می اندازد همین پيشامد جديد نشان می دهد که رشد یافتگی عاطفی در خانواده ها با گفت وگو و همچنين تعامل به وجود می آید.

انسان های رشد نیافته اعتماد به نفس ندارند و همچنين دچار افسردگی می شوند.

همانطور که در هرم مازلو ديدن می مي شود نیاز عاطفی از اساسی ترین نیازهای بشریت است و همچنين افرادی که به این مرحله دست پیدا می کنند نیازهای پایه ای شان رفع شده و همچنين به مرحله امنیت می رسند.

ولي بايد توجه داشت متأسفانه ما اینقدر درگیر نیازهای پایه ای شده ایم که در صورتي که پدر، مادر و همچنين یا همسر مان نتواند نیازهای عاطفی مان را برطرف کند، این پيشامد جديد را به حساب ناتوانی او می گذاریم.

به گفته حریرچی، یکی دیگر از دلایل گسست بین خانواده ها نیازهای بیش از حدی است که برای خودمان در خانواده ها ایجاد کرده ایم.

نیازهایی که به لاکچری بودن معروفند و همچنين در صورتي که این نیازهایمان برطرف نشود بین اشخاص دلخوری پیش می آید.

این جامعه شناس با اشاره به وابستگی بیش از حد اشخاص به گوشی های تلفن همراه نیز گفت: در اکثر مضر و همچنين بد تفاهم هایی که بین زوجین به وجود می آید پای گوشی تلفن همراه در میان است.

رفع سوءتفاهم هایی که این وسیله ارتباطی به وجود می آورد بسیار مشکل است چرا که سواد ارتباطی بین اشخاص ضعیف است.

وی ادامه داد: نقطه ای که نباید آن هم را از نظر دور داشت این است که گفت وگو های بین اشخاص خانواده معمولا به جدل منتهی می مي شود و همچنين هر کس می خواهد حرف خودش را ثابت کند و همچنين اشخاص، شنونده صبور خوبی نیستند.

خانواده ها باید یاد بگیرند ابتدا شنونده خوبی باشند ولي بايد توجه داشت از آن هم ابتدای صحبت به این فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن نکنند که جواب طرف مقابل را چه بدهند که قانعش کنند.

می قدرت درخصوص صحبت هایی که می مي شود ابتدا سکوت کرد و همچنين بعد در مورد آن هم فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کرد ود ر صورتی که راجع به موضوع مطرح شده قانع نشدیم بعدا دلایل خود را در آرامش با فردی که اختلاف نظر داریم در میان بگذاریم.

به گفته حریرچی رسانه ها، خصوصا رسانه ملی وظیفه سنگینی در این باره دارد، باید آموزش درست گوش کردن را به شهروندان و مردم شهر یاد بدهند، بهره بري و استفاده از تیزرهای تبلیغی اثر گذار می تواند راهکار مؤثری در این خصوص باشد ولي بايد توجه داشت متأسفانه رسانه ملی برای خود هیچ وظیفه ای در این خصوص قائل نیست و همچنين برای مدیران این شبکه اهمیتی ندارد که بتوانند میزان آگاهی و همچنين سواد ارتباطی و همچنين عاطفی شهروندان و مردم شهر را بالاببرند.

در مدارس نیز آموزش تجربه و مهارت بالا های زندگی به مقدار و اندازه ای نیست که بچه های ما بتوانند چیزی در این خصوص یاد بگیرند.

متأسفانه همه ما در مضر و همچنين بد تفاهم غرق شده ایم و همچنين به هم شک و همچنين تردید داریم.

در روابط عادی و همچنين محیط های اداری و همچنين.

بین اشخاص اعتماد نداشتن به یکدیگر موج می زند و همچنين همین پيشامد جديد باعث شده تا افسردگی در جامعه قسمت و بخش بالایی از شهروندان و مردم شهر را گرفتار کند.

خانواده؛ مهم ترین رکن جامعهامیرحسین جلالی ندوشن، روانپزشک: نتایج پیمایش های اجتماعی که در تهران و همچنين شهرهای پهناور و بزرگ انجام شده نشان می دهد که نهاد خانواده در ایران دچار تغییراتی جدی شده است.

جدا از آنکه شکل یگانه خانواده در ایران دچار تحول شده و همچنين ما با تکثر نهاد خانواده در ایران روبه روییم، خود نهاد خانواده هم تغییراتی بنیادین را تجربه کرده و همچنين به عبارتی نقش و همچنين کارکرد قبل خود را از دست داده یا دست کم با تحول در نقش خود روبه رو شده است.

به عنوان نمونه با رشد فردیت و همچنين با تکثر در منابعی که شخص ارزش های بنیادین خود را از آنها می گیرد، خانواده، آن هم نقش منحصربه فرد انتقال دهنده ارزش ها و همچنين تولید کننده الگوها برای زندگی شخص را از دست داده است.

داوری در مورد اینکه آیا خانواده در ایران نهادی متکثر و همچنين دمکراتیک بوده یا ساختی مستبد بر آن هم حکومت می کرده، از دایره بررسی من خارج است ولي بايد توجه داشت ديدن و همچنين بررسی برخی تجربه های بالینی یا مداقه در آماری که نشان می دهد میزان اشتغال اشخاص در خانواده به مسائل فردی یا سرگرمی آنها به رسانه ها امکان گذران وقت مشترک میان اعضای خانواده یا گفت وگو میان آنها را کاسته، می تواند نگران کننده و همچنين از بعد سلامت روانی اجتماعی، موضوعی قابل اهمیت و همچنين بررسی باشد.

خانواده مهم ترین رکن شکل گیری الگوهای پایدار اجتماعی شدن در اشخاص است؛ از آن هم رو که مهم ترین ویژگی هایی که به ما این امکان را می دهد که در زندگی اجتماعی بتوانیم دیگران را درک کنیم، با آنها حرف بزنیم و همچنين منظور خود را به آنها انتقال دهیم، با آنان شراکت کنیم، تعارض های خود را با آنها حل کنیم، یا با آنان مذاکره کنیم و همچنين البته در مواردی که نیاز باشد بتوانیم از حقوق خود با صراحت مندی و همچنين با پرهیز از خشونت دفاع کنیم، از رهگذار یک کودکی خوب و همچنين از راه داشتن الگوهای مناسب در خانواده به دست می آید.

این راه البته محدود به کودکی نمی ماند و همچنين مسیر رشد در تمام زندگی ادامه می یابد.

به عبارتی اشخاص حتی وقتی خود والد می شوند در نوع تعامل و همچنين در تجربه های مشترک هیجانی با دیگر اشخاص خانواده مانند والدینی که اکنون پدربزرگ یا مادربزرگ شده اند یا کودکانشان، مراتب کمال و همچنين پختگی را طی می کنند و همچنين بر اندوخته تجربه های هیجانی شان افزوده می مي شود.

در هر صورت خانواده پیش از مدرسه، مدرسه ای مهم برای ماست و همچنين فقدان تجربه های گروهی و همچنين تصلب گفت وگو در خانواده می تواند پیامدهایی منفی برای فرد و همچنين جامعه به بار بیاورد.

در صورتي که بخواهیم یک شاخص به دست اعضای خانواده بدهیم، آن هم همانا مدت زمانی است که اشخاص خانواده با هم وقت می گذرانند و همچنين ساعتی است که به گفت وگو می گذرد.

نیاز نیست این گفت وگو پیرامون موضوعات خیلی مهم یا بنیادی باشد، حتی شاید بهتر باشد در وقت گفت وگو از پرداختن به مسائل سیاسی و همچنين اجتماعی تنش زا یا اختلاف انگیز پرهیز کرد و همچنين اتفاقا هنر این است که بتوانیم موضوعاتی را که بشود در مورد آن هم با کمترین چالش گفت وگو کنیم، بحث کنیم و همچنين به تفاهم برسیم را برای حرف زدن انتخاب کنیم.

والدین باید بپذیرند که زمانه عوض شده و همچنين پدر و همچنين مادری که بخواهند دیدگاه های خود را بر کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان شان دیکته کنند چندان کامیاب نخواهند بود.

این البته به معنای نادیده گرفتن نقش پدر و همچنين مادر و همچنين محوریت آنها در کانون تصمیم های خانواده نیست.

والدین حرف آخر را باید بزنند ولي بايد توجه داشت این هنر را نیز باید در خود پرورش دهند که فضای بازی برای شنیدن همه حرف ها و همچنين طرح دیدگاه های منطقی دیگر اشخاص خانواده فراهم کنند و همچنين البته آن هم مقدار و اندازه شهامت داشته باشند که در زمان مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري کوتاه بیایند و همچنين از حرف خود عدول کنند.

خانواده درصورتی که بتواند باب گفت وگو را بگشاید و همچنين چراغ همدلی و همچنين تفاهم را روشن نگه دارد افرادی تربیت می کند که در جامعه پهناور و بزرگ تر نیز می توانند حرف بزنند، نیازهای خود را بروز دهند، ولي بايد توجه داشت در عین حال دیگری را نیز به رسمیت بشناسند.

کودکان و همچنين نوجوانانی که توسط پدر و همچنين مادر در خانواده به رسمیت شناخته شوند و همچنين صدای آنها شنیده مي شود، در جامعه نیز دیگران را به رسمیت می شناسند و همچنين به صداهای دیگر احترام می گذارند.

کلید واژه ها: خانواده – انجمن مددکاری اجتماعی – مددکاری اجتماعی – ایران – ارتباط – اجتماعی – افزایش – شبکه های ماهواره ای – شبکه های ماهواره – عاطفی – مجازی – روزنامه همشهری – قدرت – معظلات و مسائل و مشکلات – نشان – شبکه – منزل و خانه – ایرانی – جامعه – موسوی – آسیب شناسی – سلامت نیوز – جامعه شناس – کارکردهای – شکاف – تکنولوژی – پهناور و بزرگ – ارتباطات – کشور – رییس

منبع

گسست عاطفی درخانه های ایرانی در تاریخ ۲۶ October 2019 | 1:01 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط بیمارستان میلاد (فیلم)

راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط بیمارستان میلاد (فیلم) |راه اندازی بیمارستان صحرایی در حیاط …