خانه / دسته‌بندی نشده / میرزا کوچک خان از نهضت جنگل تا اتهام جدایی طلبی+عکس

میرزا کوچک خان از نهضت جنگل تا اتهام جدایی طلبی+عکس

میرزا کوچک خان از نهضت جنگل تا اتهام جدایی طلبی+عکس

|میرزا کوچک خان از نهضت جنگل تا اتهام جدایی طلبی+عکس از اس پی سیتی|

میرزا کوچک خان رهبر نهضت جنگل در دوران حکومت احمدشاه قاجار بود که به دلیل برخی اقداماتش وی را جدایی طلب معرفی می کنند.

اتهامی که در سال شمسي های اخیر علیه میرزا کوچک خان شدت گرفته است.

– آیا میرزا کوچک خان تجزیه طلب بود؟ این سوالی است که هر بار با رسیدن ایام ۱۱ آذر و همچنين سالروز شهادت میرزا کوچک خان جنگلی در رسانه ها و همچنين میان علاقه مندان به تاریخ مطرح می مي شود.

سال شمسي های اخیر سلطنت طلب ها نیز در شبکه های ماهواره ای و همچنين فضای مجازی برای توجیه سربریدن میرزا کوچک خان و همچنين سرکوب نهضت جنگل به دست رضاشاه، در تلا ش اند از وی یک شخصیت ضد میهنی بسازند و همچنين از او با عنوان یاغی و همچنين شورشی یاد کنند.

” در قبل نیز برخی تاریخ نگاران مانند ناظم الاسلام کرمانی نویسنده تاریخ بیداری ایرانیان جنگلی ها را در ردیف اشرار و همچنين غارتگران دانسته و همچنين ملک الشعرای بهار نیز در کتاب تاریخ احزاب سیاسی، میرزا کوچک خان و همچنين محمدتقی خان پسیان را متهم می کند که هدفشان نيت و اراده تصرف ایران بوده است.

با این حال نگاهی به اسناد و همچنين مدارک و همچنين درک درست داشتن از شرایط سیاسی آن هم روزهای ایران می تواند ما را به حقیقت میرزا کوچک خان و همچنين اهداف پشت صحنه جنبش جنگل نزدیک کند.

یونس استادسرایی معروف به میرزا کوچک خان فرزند میرزا آقا پهناور و بزرگ، طلبه ای بود که فعالیت سیاسی را در زمان استبداد صغیر و همچنين قیام مشروطه خواهان آغاز کرد و همچنين در فتح قزوین شرکت داشت.

وی در قسمتهاي آخر سال شمسي ۱۹۱۵م با کمک میرزا علی خان دیوسالار که در مازندران مستقر بود، هیئت اتحاد اسلام را تشکیل داد.

از نام این کمیته پیداست که نهضت آنها بیشتر از همه جنبه اسلامی داشته چراکه میرزا هم در مسجد جامع رشت و همچنين هم در مدرسه محمودیه سرچشمه تهران به تحصیل علوم حوزوی مشغول بود.

با انعقاد قرارداد ۱۹۱۹ توسط وثوق الدوله، میرزا که مدتی در تهران شاهد مرارت های شهروندان و مردم شهر و همچنين نفود اقتدار و قدرت های پهناور و بزرگ در میان دولتمردان ایرانی بود، به تشکیل گروه و حزب جنگل مبادرت کرده و همچنين روزنامه جنگل را منتشر کردند.

آن هم زمان، روس ها در شمال ایران مستقر بودند و همچنين جنگلی ها به آنها صدماتی وارد می ساختند و همچنين چندین مرتبه درصدد براندازی آنان برآمدند و همچنين برخوردهای شدید در جنگ داوساو، جنگ کسا، جنگ مالکون و همچنين جنگ ماسوله بین آنان درگرفت.

بعد از آن هم که روس ها از شکست نهضت جنگل ناامید شدند، درصدد برآمدند با جنگلی ها مذاکره کنند.

مذاکراتی میان میرزا کوچک خان و همچنين نظامیان روسی و همچنين انگلیسی ها که درصدد بودند نیروهایشان را به شمال بفرستند، برقرار شد.

با وقوع انقلاب شوروی در روسیه، انگلیسی ها نیروهای بیشتری را به شمال ایران می فرستند که همین موجب شدت درگیری میان جنگلی ها و همچنين انگلیسی ها شد تا اینکه مردادماه سال شمسي ۱۲۹۷ شمسی معاهده ای میان هیئت اتحاد اسلام و همچنين انگلیسی ها منعقد می مي شود و همچنين انگلیسی ها تعهد می کنند در مسائل داخلی ایران مداخله نکنند و همچنين در عوض به روش آزاد قوای خود را از جنوب به شمال ایران برای حمایت از روس ها ببرند.

با توسعه کار جنگلی ها در شمال ایران، حکومت مرکزی اراده چندانی بر این منطقه ها و مناطق نداشت و همچنين شاید همین پيشامد جديد موجب شده باشد که برخی فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کنند میرزا کوچک خان دولتی مستقل تشکیل داده است.

باید به این نقطه توجه کرد که آن هم زمان عملا در ایران شاهد بی دولتی بودیم و همچنين علی رغم بر سر کار بودن احمدشاه قاجار، نواحی مرکزی و همچنين بخصوص جنوب ایران در تصوف قوای متفقین بود و همچنين قحطی پهناور و بزرگِ ناشی از غارت انبار آذوقه ها توسط انگلیس ها و همچنين روس ها موجب شد تا یک چهارم جمعیت ایران کشتن و قتل عام مي شود.

در چنین شرایطی، خطه شمال به دلیل سرسبزی و همچنين حاصلخیزی و همچنين همچنین مسلط بودن و تسلط داشتن جنگلی ها، تنها مامنی بود که برخی با پای پیاده خود را به آنجا می رساندند تا در امان باشند.

محمدقلی مجد بخشی از کتاب “قحطی پهناور و بزرگ” را به قحطی در گیلان اختصاص داده و همچنين در آن هم به نقش میرزا کوچک خان در مقابله با قحطی در گیلان و همچنين حتی کمک به قحطی زدگان تهران و همچنين همدان و همچنين سایر شهرهای ایران برای جلوگیری از قحطی پرده برداشته است.

نگاهی به سازوکار موجود در حکومت جمهوری که میرزا در شمال تاسیس کرد نشان می دهد هدف وی نه جدا کردن آن هم خطه از حاکمیت ایران، بلکه تنها اعتراضی به سازوکار حکومت مرکزی بود که اهداف انقلاب مشروطه را گم کرده بود.

آن هم اهدافی که موجب می شد مرحوم مدرس نیز برای آن هم بجنگد و همچنين در نامه ای، میرزا و همچنين شیخ محمد خیابانی را از خدمتگزاران و همچنين وطن پرستان ایران معرفی می کند.

در واقع آنها درصدد براندازی حکومت بی کفایت قاجار و همچنين تسری دادن اهداف هیئت اتحاد اسلام به سایر نقاط کشور بودند.

شیخ محمد خیابانی نیز آن هم زمان در آذربایجان قیام کرده و همچنين با میرزا کوچک خان ارتباط برقرار کرد تا مشترکاً قیام کنند.

در واقع میان آنچه شیخ محمد خیابانی و همچنين میرزا کوچک خان دنبال می کردند با آنچه سید جعفر پیشه وری سال شمسي ها بعد در آذربایجان دنبال می کرد تفاوت ماهوی وجود دارد.

پیشه وری حکومتی نه با نام ایران بلکه با نام آذربایجان تاسیس کرده و همچنين به نام خود سکه ضرب کرد ولي بايد توجه داشت میرزا هیچ گاه نام ایران را از نهضت جنگل حذف نکرد.

برای مثال، شعار روزنامه جنگل که از شماره اول روی تمام شماره های این روزنامه در سرلوحه آن هم درج شده بود، این عبارت بود که این روزنامه تنها و فقط نگاهبان حقوق ایرانیان و همچنين منور انظار و افکار اسلامیان است.

و همچنين به جای تاکید بر گیلان یا مازندران یا شمال ایران، تاکید میرزا و همچنين جنگلی های اصیل بر حفظ نام ایران بود.

حتی در دورانی که نهضت جنگل به صورت رسمی حاکمیت مرکزی ایران را دیگر به رسمیت نشناخت و همچنين نظام جمهوری را تشکیل داد، شعار روزنامه جنگل هم تغییر کرد و همچنين این عبارت در بالای آن هم درج شده بود: این روزنامه ناشر انظار و افکار کمیته انقلاب سرخ و همچنين ارگان حکومت جمهوری شوروی ایران است و همچنين باز در این شعار هم هیچ رنگ و همچنين بویی از تجزیه طلبی در آن هم وجود ندارد و همچنين به جای جمهوری شوروی گیلان عبارت جمهوری شوروی ایران درج شده بود.

همچنین در دورانی که گیلان تحت نفوذ قوای جنگل قرار داشت، از سوی حکومت مرکزی هم حاکم برای گیلان انتخاب می شد و همچنين سران نهضت جنگل این حاکمان را به رسمیت می شناختند و همچنين در صورتي که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري می شد با آنها به عنوان نماینده حکومت گفتگو می کردند مانند علی خان ظهیرالدوله، ابوالفتح خان حشمت الدوله، صالح خان آصف الدوله، مهدی فرخ(معتصم السلطنه) و همچنين عبدالحسین خان سردار معظم خراسانی (تیمورتاش) و همچنين سایرین.

در دورانی که نهضت جنگل به صورت رسمی حاکمیت مرکزی ایران را دیگر به رسمیت نشناخت و همچنين نظام جمهوری را در گیلان تشکیل داد، چیزی که تشکیل شد یک حاکمیت اسلامی به نام جمهوری ایران بود نه جمهوری گیلان که قرار بود این جمهوری به تهران کوچ کند و همچنين در پایتخت قرار بگیرد و همچنين حاکمیت مرکزی ایران را کنار بزند و همچنين در اسناد نهضت، نامی از جمهوری گیلان نیست.

در اعلامیه فریاد ملت مظلوم ایران از حلقوم فداییان جنگل گیلان که اولین بیانیه حکومت جمهوری جديد و تو و تازه تاسیس میرزا کوچک است که جمهوری را در ایران اعلام کرد و همچنين بازتاب های شدیدی در ایران داشت.

در این بیانیه آمده که وقت و همچنين موقع بهره بري و استفاده ظلم دیده های ایرانی و همچنين قوای ملی جنگل که ذخیره همه احرار ایران است فرا رسیده.

حالیه این قوه ملی با کمک و همچنين معاونت عموم نوع پروران دنیا … خود را به اسم جمعیت انقلاب سرخ ایران موسوم کرد.

در پایان این بیانیه آمال خود را ذکر کرده اند که به اجرا گذاشته شده و همچنين اولین بند آن هم این است: جمعیت انقلاب سرخ ایران، اصول سلطنت را ملغی کرده، جمهوری شوروی را رسما اعلان می کند.

در این بیانیه، حتی یک بار هم به صورت تلویحی هیچ اشاره ای به جمهوری گیلان نکرده است بلکه با صراحت در اعلامیه جمهوری، سخن از جمهوری ایران کرده است.

میرزا کوچک خان همچنین در دوران تاسیس جمهوری، عنوانی که برای خویش می شناخت و همچنين با آن هم عنوان نامه ها و همچنين مکاتبات داخلی و همچنين خارجی را امضا می کرد، عنوان صدر شورای انقلابی جمهوری ایران بود و همچنين بعد از این عبارت امضای کوچک جنگلی درج می شد.

(مقاله میثم عبداللهی در پایگاه موسسه مطالعات مبارزات اسلامی گیلان).

همچنین مرام نامه هیئت اتحاد اسلام ۳۴ ماده داشت که در ۹ فصل تنظیم شده بود.

بر طبق این مواد مملکت باید از طریق نمایندگان اکثریت ملت اداره شو.

همه اشخاص بدون تفاوت نژاد و همچنين مذهب از حقوق مساوی و همچنين از آزادی بهره مند خواهند بود و همچنين تقریبا بین قانون اساسی مشروطه و همچنين مرامنامه هیئت مغایرتی وجود نداشت.

میرزا کوچک خان در یکی از مذاکراتش با هیئت روس در شمال با روی کارآمدن حکومت مشیرالدوله، وی دو هیئت نمایندگی به شمال ایران فرستاد.

در همین ایام تحولاتی در این منطقه رخ داد.

نیروهای شوروی وارد شمال شدند و همچنين برخی اعضای نهضت جنگل که تفکرات کمونیستی داشتند به همکاری با آنها پرداخته و همچنين اعلام جمهوری کردند و همچنين سید جعفر پیشه وری هم روزنامه “کمونیست” را منتشر کرد.

در این زمان میرزا که اساسا نهضتش جنبه اسلامی داشت، تیرماه ۱۲۹۹ به نشانه مخالفت از رشت بیرون رفت و همچنين انشعابی جدا از نهضت جنگل شد.

با کودتای سیاه در سال شمسي ۱۲۹۹ و همچنين نخست وزیری سید ضیاء، وی در تماس با میرزا کوچک خان یک مهلت ۶ ماهه خواست تا خواسته های آنها را اجرا کند ولي بايد توجه داشت حکومت سید ضیا دیری نپایید.

با وزیر جنگ شدن رضاخان، وی حملات شدید را به سمت شمال آغاز کرد.

قوای جنگل اکثرا تسلیم یا متفرق شدند و همچنين میرزا کوچک خان هنگامی که در حال حرکت به سمت خلخال بود تا نیرو جمع کند، در جنگل دچار سرمازدگی شد و همچنين به شهادت رسید.

در واقع با نفوذ سوسیال دموکرات ها بعد از پیروزی انقلاب اکتبر ۱۹۱۷ یک حرکت و همچنين برخورد ناگوار علیه میرزا آغاز می مي شود و همچنين وی را متهم به ارتجاع می کنند و همچنين میرزا مجبور می مي شود از رشت خارج مي شود.

در واقع از مقطعی به بعد نهضت جنگل صرفا آینه تمایلات میرزا نبوده بلکه بخشی از آن هم بازتاب انظار و افکار کمونیست ها بود که در شمال کشور به سر می بردند.

از طرفی بخشی از نیروهای مستقر در جنگل جاسوس سفارتخانه انگلیس بودند.

گریگور یقیکیان، از ارامنه ساکن رشت که در آن هم زمان ارتباطات نزدیکی با سران نهضت جنگل داشت جاسوس بریتانیا بوده است.

اسناد منتشر شده از آرشیو وزارت خارجه انگلستان در این زمینه راهگشاست.

منبع: تسنیم
کلید واژه ها: میرزا کوچک خان – کوچک – جنگل – تاریخ – میرزا کوچک خان جنگلی – شبکه های ماهواره ای – محمدتقی خان پسیان – شبکه های ماهواره – ملک الشعرای بهار – احمدشاه قاجار – نهضت – سالروز شهادت – جدایی – اتهام – فضای مجازی – ایرانیان – رسانه ها – نویسنده – ماهواره – سربریدن – سالروز – کرمانی – حکومت – احزاب – سرکوب – شهادت – رسانه – اشرار – قاجار – مجازی

منبع

میرزا کوچک خان از نهضت جنگل تا اتهام جدایی طلبی+عکس در تاریخ ۳ December 2019 | 9:05 pm منتشر شده است

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

13980403000311_Test_PhotoO.jpg

اعتراض کسبه بخاطر قطع برق پاساژ علاء الدین

اعتراض کسبه بخاطر قطع برق پاساژ علاء الدین |اعتراض کسبه بخاطر قطع برق پاساژ علاء …